زنگ خطر گسترش فزاینده طلاق / تحکیم بنیان خانواده نیازمند اقدام عملی
6 اردیبهشت 1396 ، دیدگاه 0
گسترش شبکه های ماهواره ای و برنامه های مختلف آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر خانواده توجه دارد و می خواهد با برنامه های خود زمینه ساز فروپاشی کانون خانواده، طلاق، بی بندوباری و دیگر آسیب های اجتماعی باشد.

 به گزارش پایگاه خبری کمال نیوز،

خانواده به عنوان اثرگذارترین کانون جامعه می تواند ثمرات و برکات بسیاری داشته و هر کشوری را در مسیر تحقق تعالی و تکامل قرار دهد.

خانواده نخستین مرکزی است که فرزندان خود را در آن می بینند که زمینه های اصلی تربیت آنان در این کانون مهم و حیاتی شکل می گیرد.

خانواده خوب عامل سعادت و رستگاری انسان و جامعه می شود و می تواند افرادی پویا، پرنشاط، موثر، موفق و اثرگذار تحویل هر کشوری دهد تا سرنوشت آینده آن را در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دهند.

دین مبین اسلام بر اهمیت کانون خانواده و نقش اثرگذار آن توجه دارد که ازدواج می تواند عاملی برای تحقق این نهاد مهم باشد که به همگان سفارش فراوانی صورت گرفته و در آیات و روایات دینی بر آن تاکید شده است.

دشمنان در تهاجم فرهنگی به دنبال تحقق اهداف و خواسته های خود هستند و تلاش دارند از هر روزنه ای آسیب های خود را وارد کنند و از آن جایی که به اهمیت نهاد خانواده پی بردند تلاش دارند با ضربه به این کانون مستحکم بتوانند زمینه تحقق اهداف خود را فراهم کنند.

گسترش شبکه های ماهواره ای و برنامه های مختلف آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر خانواده توجه دارد و می خواهد با برنامه های خود زمینه ساز فروپاشی کانون خانواده، طلاق، بی بندوباری و دیگر آسیب های اجتماعی باشد.

آنچه امروز مشاهده می شود رشد فزاینده طلاق در ایران است که روز به روز بر آمار آن افزوده می شود که می تواند زنگ خطر و هشداری برای همه مسئولان و مردم باشد.

کاهش سطح توقعات، بهره گیری از سبک زندگی اسلامی، همدلی و محبت، دوری از افراط و تفریط و گسترش آستانه صبر و تحمل از جمله اموری است که اجرای آن از سوی مردم می تواند در کاهش میزان طلاق اثرگذار باشد.

نهادهای فرهنگی و دینی نیز وظیفه دارند با برنامه ریزی دقیق و سازمان دهی شده در راستای تحکیم بنیان خانواده گام بردارند و به جای برگزاری جلسات و همایش های بدون نتیجه در راستای تحقق عملی تحکیم بنیان خانواده تلاش های ارزنده ای صورت دهند که ضرورتی انکارناپذیر است.

ضرورت دارد تا با اقدامات خوب و شایسته، برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره ای، انجام برنامه های فرهنگی شاخص و اثرگذار و بهره گیری از ظرفیت رسانه ها گام های شایسته ای برداریم تا بتوانیم در مسیر ترویج سبک زندگی اسلامی و تحکیم بنیان خانواده اثرگذار باشیم.

اگر امروز تلاش های شایسته ای صورت نگیرد دامنه افزایش طلاق گسترده تر می شود و با بحران های فرهنگی و اجتماعی روبرو خواهیم شد که همه ابعاد زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار می دهد و مشکلات و آسیب های فراوانی را به همراه خود دارد.

گسترش پدیده طلاق نگران کننده است

حجت الاسلام رحمانی آملی، امام جمعه آمل در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به این که گسترش پدیده طلاق نگران کننده است، بیان داشت: ضرورت دارد تا مدیران و دولتمردان برای جلوگیری از گسترش طلاق و تحکیم بنیان خانواده تلاش های ارزشمندی صورت دهند.

وی افزود: ازدواج های بسیاری منجر به طلاق می شود و نباید با یک اختلاف کوچک به دنبال طلاق برویم که مهریه های سنگین و توقعات نابجا امری نادرست است و باید سنت های گذشته ازدواج را در جامعه احیاء کنیم.

امام جمعه آمل با بیان این که مقابله با گسترش پدیده طلاق نیازمند تحکیم بنیان خانواده است، گفت: مدیران و خانواده ها باید دلسوز امور باشند تا شاهد فروپاشی کانون اثربخش و گرانقدر خانواده در جامعه نباشیم که ضرورت دارد از سیره اهل بیت معصومین(ع) و تعالیم والای دینی بهره گیری کنیم.

ضرورت توجه به آموزش های خانواده

احمد منفرد، سرپرست فرمانداری ویژه آمل، در گفتگو با خبرنگار ما  با تاکید بر این که پدیده طلاق در جامعه در حال گسترش است، خاطرنشان کرد: در جامعه امروز طلاق عاطفی تهدید جدی برای تحکیم خانواده شد که نیاز داریم تا کانون مهم و ارزشمند خانواده را مستحکم کنیم.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان آمل با بیان این که ما نمی توانیم پدیده شوم طلاق را ریشه یابی کنیم و در کنار آن بیکاری و اعتیاد دیده نشود، گفت: اساتید دانشگاهها و صاحب نظران برای آسیب شناسی پدیده شوم طلاق چاره اندیشی کنند که وقتی این موضوع در جامعه رواج پیدا کند به سراغ همه خانواده ها می آید.

وی تصریح کرد: ترویج محبت نقش ارزشمندی در راستای تحکیم بنیان خانواده دارد و ریشه بسیاری از جرایم در کمبود محبت ها است که باید عاطفه و مهرورزی در جامعه ترویج و گسترش پیدا کند.

منفرد با تاکید بر این که توجه به مسائل دینی و ترویج تعالیم والای دین مبین اسلام زمینه ساز توسعه روابط اجتماعی و استحکام بنیان خانواده است، گفت: ضروری است آموزش های خانواده به بهترین نحو ممکن صورت گیرد که اثرگذاری شایسته ای برای مقابله با آسیب های اجتماعی و گسترش پدیده طلاق دارد.

گزارش: عبدالرضا عزیزکمالی

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0