پیام رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر آمل به مناسبت روز جهانی زمین پاک
2 اردیبهشت 1396 ، دیدگاه 0
فردوس قربانی : بهترین راه برای از بین بردن آلودگی و مبارزه با آن، این است که با منبع آن مبارزه کنیم

فردوس قربانی رییس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر آمل و نماینده شورا در سازمان مدیریت پسماند شهرداری در پیامی روز جهانی زمین پاک را تبریک گفت .

متن این پیام به شرح ذیل است :

خداوند كسى است كه زمين را براى شما جايگاه امن و آرامش قرار داد و آسمان را همچون سقفى؛ و شما را صورتگرى كرد، و صورتتان را نيكو آفريد؛ ... ( سوره غافر، آيه 64 )

روز جهانی زمین پاک  هر ساله 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در سراسر دنیا برگزار می شود و به همه مردم یادآوری می کند که نباید سیاره خود را فراموش کنند .

زمین، یکی از شگفتی های آفرینش است . این سیاره منظومه شمسی، از آن رو با دیگر سیاره ها فرق دارد که در جوّ آن اکسیژن هست و در نتیجه، زیستن در آن امکان پذیر شده است . با آغاز عصر ماشین و پیشرفت های صنعتی و علمی و رشد روزافزون علم گرایی، راه تسلط انسان بر آرزوی دیرینه اش، یعنی تسلط بر طبیعت تا اندازه زیادی هموار شد، اما خودخواهی ها و سودجویی های انسان، اندیشه سیطره و آگاهی بیشتر او از جهان اطرافش را به صحنه کارزاری نابرابر میان او و طبیعت تبدیل کرده است .

تقریباً چند دهه است که زنگ های خطر برای زمین به صدا درآمده است . روزی نیست که خبرها و گزارش هایی از سراسر جهان مخابره نشود و بیانگر نگرانی عمیق کارشناسان از تخریب محیط زیست و به خطر افتادن زندگی بر روی کره زمین نباشد . روز زمین پاک، یکی از این زنگ های خطر است که در همه جای دنیا شنیده می شود .

در قرآن کریم نیز، بارها از زمین، آفرینش آن، نقش های این نعمت بزرگ الهی و نعمت های پیدا و ناپیدای آن سخن به میان آمده است . " اَللّهُ الّذی جَعَلَ لَکُمُ الاَرضَ قراراً " خداوند همان است که زمین را آسایشگاه شما قرار داد . در قرآن، صفاتی چون پناهگاه، آسایشگاه و بستر، برای زمین آورده شده است و آنها را برای انسان، نعمت های بزرگ شمرده است .

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز حفظ محیط زیست، وظیفه همگانی شمرده شده و آن دسته از فعالیتهای اقتصادی آلوده کننده و مخرب جبران ناپذیر محیط زیست، ممنوع اعلام شده است . بنابراین باید این روز بزرگ ارج داده شود و تمامی مردم و مسئولین باید دست به دست هم دهند تا از محیط زیست به عنوان سرمایه ملی آیندگان ما محافظت گردد . انتشار نشریات و مواد آموزشی ویژه دانش آموزان، می تواند به خانواده ها و دانش آموزان درباره زباله ها، استفاده از کیسه زباله در گذراندن تعطیلات و استراحت در بوستان ها و کوهستان ها، بازیافت زباله ها، خطرهای ناشی از آن برای حیات فردی و اجتماعی آگاهی های لازم را بدهد . همچنین نقش رسانه های دیداری و شنیداری در آموزش و حفظ محیط زیست، بر کسی پوشیده نیست . رسانه ها می توانند در قالب فیلم، داستان، انیمیشن، آگهی های تبلیغاتی، مسابقات، میزگردها و مصاحبه ها به این مهم بپردازند . در پایان باید گفت بهترین راه برای از بین بردن آلودگی و مبارزه با آن، این است که با منبع آن مبارزه کنیم . برای مثال، برای مبارزه با آلودگی زمین، به تولید مناسب بپردازیم و یا برخی تولیدها را که برای زمین، کشاورزی و مسائل زیست محیطی زیان آور و خطرناک است، محدود کنیم .

اينجانب ضمن تبريك اين روز بزرگ، مراتب سپاس و تشكر خود را از مسئولان و متوليان امر و مردم خوب و فهيم آمل در صيانت از محيط زيست ديارمان و بهره مندي از يك آسماني آبي و هوائي پاك اعلام مي دارم .

                                     

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0