معلولین حلقه گمشده شهرسازی آمل/یادداشتی از کمیل نائیج معاون فنی و اجرایی سازمان تاکسیرانی آمل
29 فروردين 1396 ، دیدگاه 2
در این مقطع زمانی ساماندهي معابر شهري براي معلولان به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است معلولانی که حق دارند مانند سایر شهروندان از حقوق شهروندی بهره مند شوند ولی به دلیل نامناسب بودن فضا و محیط شهری از کمترین حقوق خود بی بهره اند.
احساس امنيت و رفاه براي معلولان يك شهر مهمترين هدفي است كه باید در طراحي و استانداردسازي معابر شهري دنبال شود دستيابي به اين اهداف آن قدر هم كه تصور مي شود سخت نمي باشد اگر مديريت و برنامه ريزي ها منسجم ، علمي ، تخصصي و با توجه به نیازهای  این افراد  باشد.
از آنجا که ایجاد يك محيط شهري ايده آل و مناسب براي معلولان بر اساس استاندارد های مرتبط به دلايلي از جمله عدم توجه و ناديده گرفتن  نيازهاي اين طيف از شهروندان، به فراموشی سپرده شده است  لذا در این مقطع زمانی ساماندهي معابر شهري براي معلولان به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است معلولانی که حق دارند مانند سایر شهروندان از حقوق شهروندی بهره مند شوند ولی به دلیل نامناسب بودن فضا و محیط شهری از کمترین حقوق خود بی بهره اند.
در این میان سوال های متعددی متصور می باشد: میزان انطباق معابر شهری و اماکن عمومی با نیاز های معلولان چقدر می باشد؟ چه میزان مناسب سازی معابر شهری ومحیط شهری در آمل در دستور کار بوده است؟ آیا در تدوین اسناد بالادستی شهری و یا اجرای پروژه های شهری  نیاز معلولان در محوریت قرار دارد؟ چرا با وجود این همه قوانین و ضوابط در عمل شاهد موفقیت اجرای طرح های مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان نمی باشیم؟ کدام یک از پروژه های اخیر که در شهر آمل احداث و افتتاح شده است در راستای مناسب سازی محیط شهری برای معلولان بوده است؟
 به منظور مهیا نمودن بستری قابل قبول در راستای مناسب سازی معابر شهری برای این طیف از شهروندان، پیشنهاد می گردد ابتدا مدیریت شهری آمل موانع و مشكلات موجود در بخش های مختلف را مورد بررسي و تحلیل قرار داده  تا بر مبنا آن ، برای طراحی یک محيط شهري استاندارد گام بردارد.
 در واقع مطالعات جامع و برنامه¬ریزی های مدون با هدف شناخت و سطح بندی مشکلات موجود، شناسایی نقاط قابل اصلاح و حذف پراکندگی اقدامات مختلف با هدف نگاه توامان و یکپارچه دستگاه های مرتبط در راستای حل مشکلات مبتلابه، امری ضروری می باشد البته این موضوع زمانی محقق می گردد که دسترسی یکسان تمام شهروندان از فرصت های زندگی شهری در محوریت  برنامه ریزی ها قرار بگیرد. متاسفانه این مهم در  شهر آمل کمرنگ می باشد به طوری که با جرات می توان گفت مناسب سازی معابر شهری و محیط شهری در حد یک شعار باقی مانده است و قابل لمس نمی باشد.
لذا به منظور ایجاد محیطی امن برای تردد آسان و ایمن معلولان در شهر آمل موارد ذیل  پیشنهاد می گردد: (اهم موارد)
1- فرهنگ سازي از طريق آموزش، امور ترویجی و... به منظور ايجاد بستر  مناسب براي دستیابی به اهداف مدنظر.
2-تشكيل واحدي در شهرداري به عنوان مهمترین ارگان مسئول با هدف هماهنگی و مدیریت یکپارچه در راستای از بین رفتن شکاف ها و نارسایی ها و حذف پراکندگی فعالیت ارگانهای مرتبط
3-استفاده از حمل و نقل عمومی استاندارد، جانمایی و احداث ایستگاه مناسب برای معلولین بطوریکه قادر باشند آزادانه و بدون خطر، از آنها استفاده نموده و در نقاط مختلف شهر تردد كنند.
4-اختصاص قسمتي از بودجه ساليانه ارگان هاي مسئول به خصوص شهرداري ها به منظور ايجاد يك محيط شهري استاندارد براي معلولان .
5- مناسب سازي  معابر عمومي با اولويت معابر اصلي و نزديك به تقاطع ها، پارك ها، پل های عابر پیاده در پهنه های پرجمعيت.
6- استفاده از ميله هاي دستگرد و حفاظ مناسب در طرفين عرض پل ارتباطي بين پياده روها و خيابان ها  با توجه  به  ضوابط و مقررات مصوب.
7- برطرف نمودن عوامل محدود كننده و موانع در پياده روها و هم سطح سازي سواره و پياده به منظور حرکت مستمر و بدون دغدغه.
اميد است با محوریت قرار دادن مشكلات و نيازهاي معلولين عزيز در برنامه ریزی هاو همچنین طراحي، اجرا و مناسب سازي محیط شهری، گام مهمی در این ارتباط برداشته شود.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   2

  1. اسماعیلی

    اسماعیلی

    خداخیردهداگرعملی بشه عالی است

  2. BAB.ABD

    BAB.ABD

    سلام کاملا موافق فرمایشات مهندس هستم این حق مسلم معلولین و جانبازان هست که مانند افراد سالم زندگی کنند.