لزوم اصلاح قوانین درخصوص شرایط ثبت نام در انتخابات
26 فروردين 1396 ، دیدگاه 0
عزت الله یوسفیان ملا رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس :هیچ جایی در دنیا نیست که برای ورود به صحنه انتخابات، شرایط اولیه ای وجود نداشته باشد.

عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مشکلات موجود در شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: در ادوار اخیری که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده همواره با مشکلاتی در زمینه تعداد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مواجه بوده‌ایم که در این مقطع زمانی به فکر اصلاح قوانین می‌افتند ولی بعد از آن فراموش می‌شود.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه قوانین در کشور به صورت کُندی در حال تغییر است، بیان کرد: هیچ جایی در دنیا نیست که برای ورود به صحنه انتخابات، شرایط اولیه ای وجود نداشته باشد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراها افراد با هر سند رسمی یا غیر رسمی می‌توانند ثبت نام کنند و بعد از ثبت نام باید هیات‌های اجرایی یا شورای نگهبان تصمیم گیری کنند، ادامه داد: این رویه کشور را دچار چالش کرده و تبدیل به ملعبه‌ای در دست افراد شده است، تعداد بالای کاندیداها سبب افزایش افراد رد صلاحیت شده می‌شود که نتیجه مناسبی به دنبال ندارد.

یوسفیان‌ملا با بیان اینکه رسانه‌های دنیا نسبت به این موضوع واکنش‌های فراوانی نشان می‌دهند، متذکر شد: شرایط اولیه‌ای باید برای ثبت نام در انتخابات وجود داشته باشد ولی در کشور ما این شرایط اولیه وجود ندارد و تعداد بالایی از افراد کاندیدای انتخابات می‌شوند.

وی با بیان اینکه دبیر شورای نگهبان مطرح کرده بود که برخی از افراد نمی‌توانند قرآن را از رو بخوانند ولی برای مجلس خبرگان ثبت نام می‌کنند، افزود: امیدواریم آخرین دوره‌ای باشد که با این شیوه از ثبت نام در انتخابات مواجه می شویم.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس با طرح فوریتی یا دولت با لایحه ای فوریتی باید به این شیوه از ثبت نام خاتمه دهند، گفت: افرادی که در حد رجل سیاسی هستند باید در انتخابات ثبت نام کنند.

وی افزود: اصلاح شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیازی به اصلاح قانون اساسی ندارد، بلکه جز قوانین عادی می‌باشد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0