گزارش اختصاصی کمال آنلاین؛
17 فروردين 1396 ، دیدگاه 0
سهم ما از حضور مسافران تنها ترافیک و زباله نباشد !!!

به گزارش پایگاه خبری کمال آنلاین،

توسعه گردشگری امری مهم و اساسی است که در جهان امروز نقش بسزایی در اشتغالزایی و رونق اقتصادی ایفا می کند که نیاز می رود به آن توجه شایسته ای انجام شود.

برنامه ریزی دقیق و مدون در حوزه توسعه زیرساختهای گردشگری می تواند دستاوردهای بسیاری برای هر کشور و منطقه ای داشته باشد که ضرورت دارد به آن توجه ویژه ای صورت گیرد.

سال 96 از سوی مقام معظم رهبری بعنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری شده است که می توانیم برای تحقق شعار سال نسبت به تقویت و توسعه ظرفیتها و زیرساختهای گردشگری اقدام کنیم.

شهرستان آمل از جمله مناطق ایران اسلامی می باشد که ظرفیتهای ارزنده ای را در خود قرار داده است که توجه و بهره گیری از پتانسیل های ارزشمند آن می تواند زمینه ساز توسعه و پیشرفت روزافزون شود.

جاده هراز، رودخانه کبیر هراز، جنگل های عظیم، آثار ارزشمند تاریخی و باستانی، جاذبه های گردشگری روستایی، امامزادگان واجب التعظیم، دیرینه کهن تاریخی و فرهنگی و بسیاری از فرصتهای ارزنده در این دیار کهن وجود دارد.

از آنجایی که جاده هراز در حوزه استحفاظی شهرستان آمل قرار دارد و سالانه میلیون ها مسافر و گردشگر از این جاده زیبا وارد شمال کشور و استان مازندران می شوند ضرورت دارد برای توسعه ظرفیتهای گردشگری آمل فکری کنیم تا آمل به گذرگاهی برای عبور مسافران تبدیل نشود و سهم ما تنها زباله و ترافیک نباشد.

سرهنگ ولی اله گنجیان مقدم فرمانده انتظامی آمل درخصوص تردد در محور هراز همزمان با ایام نوروز 96 اظهارداشت: بر اساس مستندات موجود و ثبت تردد ها تعداد دویست و پنجاه و چهار هزار و سیصد و پانزده خودرو از محور هراز از شروع تعطیلات وارد مازندران شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان آمل ادامه داد: تعداد دویست و شصت و هشت هزار و سیصد و چهل ثبت خروج خودرو از مسیر محور هراز از شروع تعطیلات نوروزی داشته ایم که در مجموع تعداد پانصد و بیست و دو هزار و ششصد و پنجاه و پنج ثبت تردد در این ایام در محور مذکور داشته ایم.

حمیدرضا محمدزاده مقدم شهروند آملی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که مسئولان تدبیر شایسته ای برای بهره گیری از ظرفیت های حضور مسافران ندارند، گفت: نیاز می رود چاره اندیشی دقیقی باشد تا بتوانیم زمینه اقامت بیشتر مسافران را در شهرمان فراهم کنیم.

وی با بیان این که کهن شهر آمل تنها یک هتل دارد و بعضی مواقع برای اقامت مهمانان خود از دیگر شهرها با مشکل مواجه می شویم، بیان داشت: هر منطقه ای اگر چنین ظرفیت های گردشگری که در شهر آمل قرار دارد داشت، بهترین بهره گیری از آن به منظور حضور و اقامت مسافران انجام می داد اما در شهرمان عزمی برای توسعه گردشگری و رونق اقتصادی از حضور مسافران وجود ندارد.

علیرضا کوهستانی شهروند دیگری با بیان این که 3 درصد زیرساخت های گردشگری کشور در شهر آمل قرار دارد، اظهارداشت: مسئولان پاسخ دهند در قبال این 3 درصد چه میزان توانستند زمینه حضور مسافران و اقامت آنان را فراهم کنند.

وی خاطرنشان کرد: حضور مسافران سبب شده است تا ما تنها شاهد ترافیک گسترده در محور هراز باشیم که متاسفانه در برخی مواقع راه را بر بومی های منطقه می بندند تا تهرانی ها و دیگر مسافران راحت تر سفر کنند و هم شهرداری و دیگر دستگاههای مرتبط برای جمع آوری زباله، هزینه بسیاری صرف می کنند.

حال اعضای ستاد تسهیلات سفر شهرستان آمل که در ایام نوروز شاهد فعالیت ها و برنامه های خاصی از سوی این عزیزان نبودیم و اطلاع رسانی و گزارشی از سوی آنان ارائه نشد باید بررسی و تحلیل کنند چند درصد از این مسافران حتی برای ساعاتی در آمل توقف داشتند.

ضرورت دارد با برنامه ریزی دقیق و شایسته در ابتدا زمینه معرفی درست آثار و جاذبه های گردشگری شهرمان را فراهم کنیم و سپس به توسعه ظرفیت های گردشگری شهرمان اهتمام ورزیم تا روزی رسد آمل نیز همچون بسیاری از شهرهای شمالی کشور شاهد حضور و اقامت جمع کثیری از مسافران باشد که این امر در توسعه اشتغال و رونق اقتصادی شهرمان اثرگذاری بسیاری دارد.

برای نمونه راه اندازی فاز اول مرکز خرید و مجتمع تفریحی گردشگری سیتی سنتر اکسین شمال آمل سبب شده است تا جمع کثیری از مسافران در حال عبور از محور هراز در این مرکز توقف داشته و ساعتی را در آن حضور پیدا کنند.

آمل به مراکز تفریحی گردشگری و خرید، هتل و بسیاری امکانات دیگر نیاز دارد تا بتوانیم حرفی برای گفتن در حوزه گردشگری و تورسیم داشته باشیم.

امید است مسئولان امر و بخصوص اعضای ستاد تسهیلات سفر شهرستان آمل اولویت سنجی، برنامه ریزی دقیق و منسجمی را در راستای توسعه زیرساختهای گردشگری با بهره گیری از پتانسیل بخش خصوصی و دولتی به کار گیرند و برای استفاده درست از ظرفیتهایی که داریم نیز فکر اصولی و اقدام عملی صورت دهند که این مهم با برگزاری جلسات ستاد تسهیلات سفر در چند ماه مانده به پایان سال فراهم نخواهد شد بلکه نیازمند برنامه ریزی درست و شایسته در طول ایام سال هستیم.

گزارش : علیرضا عزیز کمالی

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0