ضرورت توجه به توسعه فضای سبز و درختکاری، پارکهای محلات و زیبایی بخشی شهری
14 اسفند 1395 ، دیدگاه 0
مهندس مجید (حسام) ابراهیمی به مناسبت روز 15 اسفند (روز درختکاری) یادداشتی را با محوریت ضرورت توجه به توسعه فضای سبز و درختکاری، پارکهای محلات و زیبایی بخشی شهری به رشته تحریر درآوردند که متن کامل آن بدین شرح است...

 

به گزارش پایگاه خبری کمال آنلاین، مهندس مجید (حسام) ابراهیمی به مناسبت روز 15 اسفند (روز درختکاری) یادداشتی را با محوریت ضرورت توجه به توسعه فضای سبز و درختکاری، پارکهای محلات و زیبایی بخشی شهری به رشته تحریر درآوردند که متن کامل آن بدین شرح است:
درختکاری امری مهم و اساسی است که می تواند برکات و دستاوردهای بسیاری بر روح و روان انسان، زیبایی بخشی و فواید بسیار دیگر داشته باشد که ضرورت دارد نه تنها در روز درختکاری بلکه در طول ایام سال به این امر توجه شود.
نیاز است نهضت درختکاری در سطح شهر راه اندازی شود تا بتوانیم کاشت درختان را در سطح وسیعی داشته باشیم و از هر فضا و نقطه ای که امکان کاشت درختان داشته باشد استفاده کنیم.
فرهنگ سازی در این عرصه و حمایت از تشکل های مردم نهاد منابع طبیعی و محیط زیستی اثربخشی بسیاری دارد که می توانیم با شعار هر شهروند یک درخت در تحقق نهضت درختکاری و داشتن فضای سبز بیشتر برای شهرمان کوشا باشیم که نیاز می رود توجه و اهتمام شایسته ای در این مسیر صورت گیرد.
توسعه فضای سبز شهری نیز بسیار پراهمیت است و می طلبد مدیریت شهری با برنامه ریزی دقیق و منسجم نسبت به گلکاری در اماکن مختلف شهری، میادین و پارکها اقدام کند تا هم در زیبایی شهری نقش بسزایی داشته باشد و هم روحیه آرامش بخشی را به همشهریان عزیز هدیه کند.
ضرورت دارد نسبت به احداث پارک در محلات سطح شهر اقدام شود تا شهروندان با سهولت بهتری نسبت به امکانات تفریحی دسترسی داشته باشند.
توسعه پارکهای محله امری ارزشمند است که باید بتوانیم دامنه آن را در تمام محلات شهر گسترش دهیم و وسایل بازی، وسایل ورزشی و برنامه های فرهنگی آموزشی را در آن داشته باشیم.
امروز نیاز به پارکهای محلات بیشتری داریم که باید تعداد این پارکها را در سطح شهرمان گسترش دهیم و به آن توجه داشته باشیم که توسعه آن به ترویج روحیه نشاط و شادابی کمک های ارزنده ای خواهد کرد.
ایجاد پارکهای تخصصی مانند پارک ورزش، پارک کودکان، پارک معلولان، پارک مطالعه، پارک پژوهش و فناوری و دیگر موارد نیز نیازمند توجه و مطالعه دقیق است تا بتوانیم در این مسیر نیز گام های ارزنده ای برداریم.
مهم است به زیبایی شهری توجه و نگاه ویژه ای وجود داشته باشد که تحقق این امر در ترویج روحیه نشاط و شادابی شهروندان اثرگذاری بسیار فراوانی دارد.
مدیریت شهری وظیفه دارد تا شهر را به گونه ای مهیا کند که وقتی شهروندان و مسافران وارد شهر می شوند حس خوبی به آنان دست داده و فضای بصری موجود آرامش بخش آنان باشد.
رنگ آمیزی و نقاشی بر روی دیوارها، احداث المان های زیبا در خیابان ها، ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی و نورپردازی های مدرن در میادین از جمله اموری است که باید به صورت جدی مورد توجه مجموعه مدیریت شهری باشد.
نیاز است فضای شهرمان را به گونه ای زیبا کنیم تا در کنار احساس خوب و آرامش بخشی که برای همشهریان ایجاد می شود، مسافرانی هم وارد شهر می شوند برایشان فضای خوبی فراهم کنیم که این امر حتی سبب اقامت بیشتر آنان در شهر شده و در کنار آن آورده اقتصادی بیشتری همراه خواهد داشت.
در پایان باید گفت گسترش فضاهای سبز شهری در ارتقای کیفیت زندگی انسان اثرگذاری بسیاری دارد و در آرامش بخشی روح و روان آدمی نقش بسزایی ایفا می کند که زمینه ساز شهری آباد و توسعه یافته خواهد شد

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0