نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان کشور در شهر رینه لاریجان راه‌ اندازی شد‌ + عکس
24 بهمن 1395 ، دیدگاه 0
رئیس سازمان امداد و نجات کشور : راه‌اندازی این پایگاه در شهر رینه مناسب برای کوهنوردان و گردشگران است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : باحضور رئیس امداد و نجات کشور، فرماندار ویژه آمل، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران ، مدیرعامل  و معاونین جمعیت هلال احمر مازندران، شهردار و اعضای شورای شهر رینه ، بخشدار لاریجان ، خیرین و مردم، نخستین پایگاه امداد و نجات کوهستان کشور در مازندران بنام امداگر شهید علی ملک زاده و در ساختمان اهدائی حاج یوسف امیدوار مقدم در شهر رینه لاریجان راه ‌اندازی شد.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات کشور با بیان اینکه مازندران بدلیل موقعیت استراتژی و اقلیمی از جایگاه ویژه کشور برخوردار است، اظهار داشت: با وجود راه های مواصلاتی ترانزیتی و ملی راه اندازی پایگاه امداد و نجات نیاز ضروری است.

‌وی با اشاره به اینکه محور هراز با بهره‌مندی قله دماوند سالانه شاهد کوهنوردان بسیاری از اقصی نقاط دنیا است، مطرح کرد: ایجاد امنیت و آرامش برای این کوهنوردان مهمترین نکته کلیدی است که مسئولان امر باید به آن توجه کنند.

سلیمی با تاکید بر اینکه مردم لاریجان با آن فضائل شایسته خدمات هستند، افزود: راه‌اندازی این پایگاه در شهر رینه مناسب برای کوهنوردان و گردشگران است.

رئیس سازمان امداد و نجات کشور با اعلام اینکه برنامه داریم تا مرکز ملی توان افزایی کوهستان کشور را برای اولین بار در مازندران و در شهر رینه راه‌اندازی کنیم، گفت: اولین دوره آموزشی با حضور آلمانی ‌ها برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای تسریع این مرکز نیاز است فرماندار ویژه آمل و جمعیت هلال احمر آمل پیگیری شود که سازمان امداد و نجات کشور در حد توان کمک و مساعدت می کند تا مشکلات موجود در این پایگاه رفع شود.

وی اشاره کرد: جمعیت هلال احمر کشور در ۱۰ ماه گذشته ۳۵ هزار و ۲۵۶ ماموریت امداد و نجات در کشور انجام داده و به ۵۳۲ هزار و ۱۳۷ نفر امدادرسانی کرده است.

سلیمی گفت: ۶۰ هزار امدادگر درجه بندی شده و ۵۰ هزار نفر در حال سازماندهی شده در جمعیت هلال احمر کشور وجود دارد.

وی درخصوص پوشش هوایی امداد و نجات نوروزی ادامه داد:

در راستای اجرای طرح امداد و نجات نوروزی دستورالعمل های لازم تهیه و تدوین و از طریق ستاد مرکزی ابلاغ شده و جدول زمان بندی اجرای طرح مشخص و هماهنگی های لازم با دستگاه های همکار از جمله پلیس، اورژانس، کمیسیون ایمنی راه ها و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفته است.

رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور، امداد و نجات هوایی در مدت اجرای طرح امداد و نجات نوروزی در ۳۱ استان پوشش داده می شود گفت : طرح امداد و نجات نوروزی از ۲۵ اسفند ۹۵ تا ۱۴ فروردین ۹۶ اجرا می شود و منابع و تجهیزات در نظر گرفته شده برای این طرح به نسبت نوروز ۹۵، سه درصد افزایش دارد.

مجتبی اکبری مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران در این مراسم راه اندازی این پایگاه را در محور هراز ضرورت دانست و گفت: جمعیت هلال احمر آمل برای راه ‌اندازی این پایگاه به شدت پیگیر بوده و تمام توان نیروهای خود را برای تکمیل و تجهیز این پایگاه به ‌کار برده است.

اکبری با بیان اینکه برای پایگاه شهر رینه برنامه‌های متنوعی داریم که راه‌اندازی مرکز توان ‌افزایی یکی از این موارد است، عنوان کرد: در سال جاری سه پایگاه به پایگاه‌های جمعیت هلال احمر مازندران اضافه شد.

وی ادامه داد: در ایام ‌الله دهه فجر امسال یک شعبه گلوگاه افتتاح شد و مجوز سه پایگاه سوادکوه شمالی، میاندورود و سیمرغ در دستور کار است.

اکبری با اعلام اینکه برای پایگاه پلور نیز مجوز ساخت و ساز گرفته شده و در صورت رفع نواقص بزودی در این منطقه راه اندازی می‌شود، گفت: راه‌اندازی این پایگاه‌ ها به منظور ایجاد امنیت، آسایش و آرامش مردم است تا جهت گردشگری منطقه لاریجان مازندران ورود یابند.

احمد منفرد فرماندار ویژه آمل با اشاره به بیان موقعیت استراتژیک بخش لاریجان در مازندران گفت: این بخش حد حائل بین مازندران و تهران قرار دارد و افتخار این را داریم که بام ایران قله دماوند در این بخش قرار دارد.

وی از وجود جاده هراز که به بجای بیان تهدید باید بعنوان یک فرصت نگاه کنیم افزود: سالانه بیش از 20 میلیون نفر در جاده هراز تردد دارند که از این مقدار کمتر آن همشهریان آملی و مابقی هموطنان عزیز هستند که انتظار داریم توجه ویژه ای در جهت تامین تجهیزات و لوازمات برای جمعیت هلال احمر شهرستان را داریم.

 فرماندار ویژه آمل بیان داشت: وجود قله دماوند که شاهد حضور کوهنوردان داخلی و خارجی در این منطقه هستیم امیدواریم که با راه اندازی پایگاه امداد و نجات کوهستان کشور در شهر رینه لاریجان نسبت به تهیه یک دستگاه آمبولانس با تجهیزات کامل به عنوان شبه بیمارستانی در این پایگاه مستقر باشد.

در پایان به خانواده حاج یوسف امیدوار مقدم ، مدیر عامل مجمع خیرین شهر رینه و جمشید نیکزاد رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آمل به پاس تلاش و زحمات در راه اندازی این پایگاه لوح سپاسی اهدا شد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0