تمهيدات ويژه بيست‌وسومين سالگرد ارتحال امام خميني(ره)
12 خرداد 1391 ، دیدگاه 0
در آستانه برگزاري مراسم بيست‌وسومين سالگرد ارتحال ملكوتي امام خميني (ره)، سازمان‌ها و نهادهاي مختلف تمهيدات ويژه‌اي براي خدمت‌رساني به زائران حرم مطهر در نظر گرفته‌اند.

محدودیت‌های ترافیکی مراسم سالگرد ارتحال امام (ره)

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار حسین رحیمی روز چهارشنبه با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود یک میلیون زائر در مراسم ارتحال امام (ره) حضور يابند گفت: پلیس برای 30 تا 50 هزار خودرو در مراسم ارتحال امام (ره) 10 پارکینگ در نظر گرفته است، البته با توجه به تشییع جنازه بیش از 90 شهید دفاع مقدس در روز سیزدهم خرداد ماموران از این زمان در اطراف حرم مستقر می‌شوند.

وی با اعلام اینکه تردد تمامی وسایل نقلیه ساعت 24 سیزدهم خرداد در مسیر جنوب به شمال اتوبان تهران قم از پل حسن‌آباد ممنوع است، تصريح كرد: تردد کامیون و وسایل نقلیه سنگین در محور جاده قدیم قم - تهران از سه راهی سلفچگان به سمت تهران تا پایان مراسم ممنوع است و رانندگان می‌توانند از محور سلفچگان آزادراه تهران - ساوه به عنوان مسیر جایگزین استفاده کنند. ضمن اینکه تردد کامیون‌ها در طول جاده قدیم قم مسیر شمال به جنوب و بالعکس ممنوع است.

رييس پليس راهور تهران خاطرنشان كرد: محدودیت تردد برای کامیون‌ها در محور آزادگان از سه راهی افسریه در شرق و جاده مخصوص کرج در غرب اعمال می‌شود. ضمن اینکه در بلوار علامه عسگری از سه راهی باقرشهر شرق به غرب و رمپ ولوپ‌های پل حرم از آزادراه خلیج فارس به سمت بلوار علامه‌عسگری ممنوع است.

وي در خصوص مسیر حرکت شرکت‌کنندگان نیز گفت: زائران استان‌های اصفهان و مرکزی باید از آزادراه قم تهران پل حسن‌آباد، جاده حسن‌آباد، جاده قدیم قم، جاده ساوه به پارکینگ شماره 1 مراجعه و از زیرگذر قطعات طرح توسعه جاده ساوه، جاده مجیدآباد، کمربندی ورامین و آزاد راه تهران قم خارج شوند. همچنین استان‌های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، لرستان، چهارمحال، فارس، کهگیلویه و سمنان نیز باید از آزادراه قم تهران، پل حسن‌آباد، جاده حسن‌آباد، جاده قدیم، در گلدسته بهشت‌زهرا وارد و از مسیر برعکس خارج شوند.

ريیس پلیس راهور تهران ادامه داد: نواحی بسیج استان تهران، کرج، شهریار، ساوجبلاغ، هشتگرد، نظرآباد، ناحیه قدس، فیروزکوه و دماوند باید از غرب و شرق آزادگان، پل شهیدرجایی به سمت جاده قدیم سه راهی باقر شهر در 250 بهشت زهرا وارد و از مسیر برعکس خارج شوند همچنین زائران استان خراسان‌جنوبی نیز باید از کمربندی ورامین جاده قدیم سه‌راهی کهریزک، سه‌راهی باقرشهر در 250 وارد شوند.

به گزارش ايسنا، وي افزود: موتورسیکلت‌ها و مینی‌بوس‌های شرکت واحد از شمال، شرق و غرب تهران باید از مسیر بزرگراه آزادگان، پل شهید صنیع خانی، بزرگراه شهید هاشمی، پارکینگ متروی شهدا وارد شوند. همچنین استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی، خراسان‌رضوی، خراسان شمالی و قزوین نیز از همین مسیر پس از راست گرد پل‌اخلاقی می‌توانند وارد پارکینگ شماره 5 شوند.

ريیس پلیس راهور تهران از کاروان‌های زائران خواست در طول حرکت به سمت حرم از مسیرهای تعیین شده حرکت کنند و مسئولان کاروان‌ها از اتوبوس‌هایی با ضریب ایمنی بالا استفاده کنند همچنین در صورت امکان زائران از حرکت پیاده در مسیرهای سواره رو به ویژه محورهای بزرگراهی خودداری کنند. ضمن اینکه در مسیرهایی که بیش از هشت ساعت نیاز به رانندگی دارد باید از دو راننده استفاده شود.

 

 

استقرار پنج فروند بالگرد و 800 امدادگر در مراسم ارتحال امام

 

به گزارش ايسنا، همچنين محمود مظفر رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر نيز در تشريح برنامه‌هاي اين سازمان در پوشش امدادي مراسم ارتحال امام (ره) گفت: در این زمینه در روز 14 خرداد 800 امدادگر خواهر و برادر داخل صحن حرم به زائران ارائه خدمات امدادی و کمک‌های اولیه می‌‌دهند.

وي افزود: از ميان امدادگران 450 امدادگر مرد و 350 امدادگر زن وظيفه ارائه خدمات به زائران داخل حرم و در حين اجراي مراسم را بر عهده دارند.

رييس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به اجراي طرح بزرگ عاشقان روح‌الله نیز که در 13 و 14 خرداد ماه برگزار می‌شود، گفت: استان‌های معین تهران از جمله سمنان، قم، مازندران، قزوین، مرکزی، البرز، همدان، اصفهان و یزد نیز نیروهای امدادی خود را فراخوان كردند تا برای آمادگی هر چه بیشتر به عنوان یک مانوربزرگ با حضور 400 امدادگر به تهران عزیمت ‌کنند.

مظفر ادامه داد: به همراه این نیروهای امدادگر 100 دستگاه آمبولانس و 50 موتورسوار امدادي در محورهای پاکدشت - افسریه، سه‌راه افسریه - آزادگان تا حرم، اتوبان صالح‌آباد، اتوبان قم، اتوبان ساوه و اتوبان تهران - کرج که مسیرهای پرتردد مستقرمی‌شوند.

ريیس سازمان امداد و نجات با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی شده است تا در فاصله بین 5 تا 10 کیلومتر در این مسیرهای پرتردد خودروهای آمبولانس به همراه امدادگران مستقر شوند، افزود: پیش‌بینی می‌شود مانند سال‌های گذشته جمعیت قابل توجهی در مراسم سالگرد رحلت حضرت امام (ره) شرکت کنند و بر این اساس در زمان برگشت این افراد ترافیک سنگینی رخ دهد که نیروهای امدادی معین استان تهران به این زائران ارائه خدمات می‌دهند.

مظفر با بیان اینکه حضور امدادگران استان‌های معین تهران می‌تواند به عنوان یک مانور آمادگی براي آشنایی هر چه بیشتر این امدادگران با مسیرهای پایتخت باشد، تصریح کرد: مسیرهای برگشت زائران بر اثر ترافیک سنگین در مواقعی قفل می‌شود که در این زمینه امدادگران هلال احمر می‌توانند به مردم ارائه خدمات دهند.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه پنج فروند بالگرد نیز برای پوشش امدادهوایی در مسیرهای منتهی به حرم حضرت امام (ره) مستقر خواهند شد.

 

 

استقرارماموران نامحسوس و به كارگيري بالگردها در مراسم سالگرد ارتحال امام (ره)

 

 

سردار حسين ساجدي‌نيا، فرمانده انتظامي تهران بزرگ نيز با بيان اينكه مجموعه پليس تهران بزرگ از 24 ساعت پيش از آغاز مراسم در آماده‌باش كامل هستند به ايسنا گفت: در مورد مسائل انتظامي داخل و محدوده‌ شهر تهران در روزهاي چهاردهم و پانزدهم خرداد گفت: هماهنگي‌هاي لازم براي برقراري امنيت در تهران صورت گرفته است.

وي با بيان اينكه هماهنگي‌هاي لازم درباره پوشش انتظامي و ترافيكي بالگردها صورت گرفته است، گفت: در اين روز بالگردهاي هواناجا در اختيار قرارگاه روح‌الله قرار دارند كه اين تعداد براي كنترل معابر، جاده‌ها و همچنين كنترل انتظامي و امنيتي كافي است.

ساجدي‌نيا با بيان اينكه از پنج روز قبل از مراسم گشت‌ها آغاز به كار كرده‌اند، در رابطه با مباحث ترافيكي مراسم ارتحال نيز گفت:‌ آمايش پاركينگ‌ها و همچنين راهنمايي اتوبوس‌ها بر عهده‌ پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ است و اقدامات لازم در خصوص كنترل معابر و همچنين راهنمايي مردم صورت گرفته است.

وي افزود: نمايندگان و راهوران استان‌ها و شهرستان‌ها كه وظيفه راهوري و انتقال زائران را بر عهده دارند، در جلساتي در مورد چگونگي نحوه ورود به مرقد، پاركينگ‌ها و غيره توجيه شده‌اند.

ساجدي‌نيا با بيان اينكه ماموران پليس پيشگيري و آگاهي تهران بزرگ براي كنترل نامحسوس افراد در راستاي جلوگيري از فعاليت افراد سودجو و سارقان به صورت نامحسوس در ميان جمعيت حضور دارند، گفت: كليه مجموعه پليس آگاهي از 24 ساعت پيش از آغاز مراسم در حالت آماده‌باش كامل قرار دارند و كلانتري‌ها نيز در سطح شهر تهران وظيفه برقراري نظم و امنيت را بر عهده دارند.

فرمانده تهران بزرگ درباره ساماندهي دستفروشان به ايسنا گفت: پيشنهاد ساماندهي دستفروشان به مسئولان شهرداري ابلاغ شده است و اين دستفروشان برابر اقدامات سنوات گذشته ساماندهي خواهند شد.

 

 

نحوه خدمت‌رساني شركت واحد اتوبوسراني تهران در مراسم سالگرد ارتحال امام خميني (ره)

 

به گزارش ايسنا، شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه در اطلاعيه‌اي درباره نحوه خدمت‌رساني در مراسم بيست و سومين سالگرد ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني (ره) اعلام كرد كه خدمت‌رساني در روزهاي 14 و 15 خرداد ماه رايگان است. ناوگان اتوبوسراني در روز يكشنبه 14 خرداد از ساعت 6 بامداد در ميادين و پايانه‌هاي زير مستقر خواهد شد:

ميدان خراسان،‌ پايانه خاوران، افسريه، شوش،‌ كلاهدوز، شهيد محلاتي، 13 آبان، ميدان امام‌حسين (ع)، ميدان رسالت، ميدان سپاه، ميدان نبوت، ميدان امامت، ميدان راه‌آهن، ابوذر، بازار دوم نازي‌آباد، جليلي، جواديه، بهاران، ميدان‌آذري، شهرك‌وليعصر (عج)،‌ يافت‌آباد، شادآباد،‌خليج‌فارس، تهرانسر، ميدان انقلاب اسلامي، كارگر شمالي (كوي دانشگاه)، شهرك والفجر، ميدان صنعت، فرحزاد، سعادت‌آباد، فلكه صادقيه، جنت‌آباد، شهران، اكباتان، شهرزيبا، شهرك شهيد باقري، هوانيروز، ميادين شهرري، خزانه بخارايي، فلكه اول، دوم و سوم دولت‌آباد،‌ خاني‌آباد، زمزم، چهار راه اشراق، فلكه اول تهرانپارس، رهبر، خيابان امين، شهرك فرهنگيان، خيابان معلم، ميادين جماران، اختياريه، شهرك محلاتي،‌ازگل، چيذر، بلوار ارتش، لويزان، نوبنياد، جشنواره.

در روز شنبه 13 خرداد نيز همزمان با شب ارتحال امام خميني (ره) از ساعت 18 اتوبوس‌هاي اين شركت با استقرار در ميادين و پايانه‌هاي شوش – خراسان – راه آهن – آذري – آزادي – شهرري – خاوران آماده انتقال رايگان شهروندان به سمت حرم امام خميني «ره» هستند.با توجه به برگزاري مراسم روز 15 خرداد از ساعت 8 صبح اين روز از ميادين اصلي شهر و اين مبادي شهروندان به سمت حرم مطهر امام (ره) منتقل خواهند شد و پس از خاتمه مراسم نيز شهروندان به تمامي اين مبادي بازگشت داده خواهند شد. سرويس‌رساني به زائران حرم مطهر در تاريخ 14 خرداد 91 به صورت رايگان است.

 

 

استقرار 60 دستگاه آمبولانس در اطراف حرم مطهر

 

دكتر دهقان‌پور رييس اورژانس تهران نيز درباره تدابير در نظر گرفته شده براي امدادرساني به مصدومان احتمالي در مراسم بزرگداشت ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران به ايسنا گفت: به اين منظور 60 دستگاه آمبولانس، 5 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 4 دستگاه موتور ATV و 10 دستگاه موتورآمبولانس در محوطه حرم‌مطهر مستقر خواهند شد.

وي ادامه داد: ساماندهي آمبولانس‌هاي همراه كاروان‌هاي اعزامي از شهرهاي مختلف در دستور كار قرار گرفته و اين آمبولانس‌ها در اتوبان عوارضي تهران - قم مستقر مي‌شوند و در صورت ضرورت از اين آمبولانس‌ها نيز استفاده خواهد شد.

رييس اورژانس تهران همچنين از به كارگيري 30 دستگاه آمبولانس خصوصي در شهر تهران خبر داد و گفت:‌ اين آمبولانس‌ها در ايستگاه مترو شوش مستقر مي‌شوند تا در صورت بروز حادثه احتمالي بيماران توسط مترو به اين ايستگاه منتقل شده و از ايستگاه مترو شوش به وسيله آمبولانس‌ها به بيمارستان‌ها و مراكز درماني منتقل شوند.

دهقان‌پور گفت: استقرار آمبولانس‌هاي اورژانس‌ تهران از ساعت 14 روز سيزدهم آغاز و تا روز پانزدهم ادامه خواهد داشت.

 

 

400آتش‌نشان، ایمنی مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) را عهده دارند

 

فتح‌الله تیموری معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران با بيان اينكه برای تامین ایمنی مراسم بیست و سومین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، بیش از 400 آتش‌نشان با تجربه آماده خدمت‌رسانی هستند به ايسنا گفت: آتش‌نشانان با به کارگیری 129 دستگاه خودروی آتش‌نشانی شامل خودروهای سبک و سنگین، موتورسیکلت و استفاده از دیگر تجهیزات و نیز چندین دستگاه تانکر آب برای ایمنی و آرامش خاطر مردم در این مراسم آمادگی کامل دارند.

وی افزود: تمامی نیروهای مناطق پنج‌گانه سازمان آتش‌نشانی پایتخت در این ایام همچنان برای انجام عملیات امدادی کاملا آماده هستند.

به گفته تیموری، از روز 13خرداد ماه نیروهای آتش‌نشانی در قالب گروه‌های ثابت و سیار در نقاط مختلف حرم‌مطهر امام راحل (ره) و اطراف آن مستقر می‌شوند. البته گروه‌های عملیاتی در مبادی ورودی‌های شهر تهران، پارکینگ بزرگ خودروها و اتوبوس زائران شهرستان‌ها و مزارع حواشی حرم مستقر می‌شوند.

تیموری افزود: برخی از بزرگراه‌های منتهی به حرم از جمله بزرگراه‌های آزادگان و شهید کاظمی تا پمپ بنزین حافظیه اتوبان قم و از جاده شهید رجائی تا کهریزک و اطراف حرم و خصوصا مسیرهای ارتباطی اصلی و فرعی منتهی به حرم‌مطهر، تحت پوشش ایمنی این نیروها قرار دارند.

به گفته معاون عملیات آتش‌نشانی، در راستای آماده‌باش بازدید از کلیه اماکن، انبارها و سوله‌های مربوط به حرم مطهر و اطراف حرم و صدور دستورالعمل‌های ایمنی و هشدار به اماکن پرخطر، بازدید از دانشگاه‌ها و مزارع مزروعی اطراف حرم مطهر و ابلاغ تذکرات و دستورالعمل‌های لازمه به شهرداری و بخشداری شهر آفتاب، برگزاری دو شیفت کاری مانور شبانه در ایستگاه‌های متروی حرم مطهر و شاهد براي اعمال تمهیدات لازم و بازدید از شیرهای آب محدوده و رفع اشکالات احتمالی و همچنین براساس برنامه از پیش تعیین شده بخشی از اکیپ آتش‌نشانی که به منظور حفظ ایمنی از چادرهایی که برای اسکان زائران در بوستان ولایت تعبیه شده است در این پارک استقرار هستند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0