مرحوم ابوترابی از آیات و معجزات الهی است
11 خرداد 1391 ، دیدگاه 0
آیت‌الله مهدوی کنی با بیان اینکه آزادگان ما در دوران اسارت دشمن را مقهور خود ساختند گفت: مرحوم ابوترابی از آیات و معجزات الهی است.

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت باشگاه خبری فارس «توانا» مراسم غروب پسر خاک (سالروز عروج سیدعلی اکبر ابوترابی و پدر بزرگوارش آیت‌الله سیدعباس ابوترابی) و 570 شهید از آزادگان عصر امروز با حضور آیت‌الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی کثیری از آزادگان، خانواده‌های شهدا و ایثارگران و اقشار مختلف مردم در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم قاسمی مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان در سخنانی اظهار داشت: مرحوم ابوترابی به همه آزادگان و مردم ثابت کرد که زندگی موفق تنها در سایه اسلام امکانپذیر است و او به راستی مصداق عبد خالص خداوند و پیرو واقعی ائمه اطهار بود.

وی افزود: احسان و مودت برای مردم، احساس مسئولیت و ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان از ویژگی‌های مرحوم ابوترابی است و اگر امروز نیز چنین نسخه‌ای برای جامعه اسلامی تجویز شود به خوبی جواب خواهد داد و این طرز تفکر در برابر تفکرات عده‌ای قرار دارد که معتقدند باید از ارزش‌های اسلامی فاصله بگیریم اما مرحوم ابوترابی هرگز چنین تفکری نداشت.

وی بیان داشت: او همیشه خطاب به اسرا ابراز می‌کرد باید شما آبروی نظام و مسئولین را در دوران اسارت حفظ کنید و همین مقاومت و دین‌داری او در دوران سخت اسارت باعث رحمت برای سایر اسرا شد و شعار همیشه پاک بودن و خدمتگزاری سرلوحه کارهای او بود.

در ادامه مراسم آیت‌الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری در سخنانی بیان داشت:‌ حضور در چنین مراسمی را توفیق بزرگی برای خود می‌دانم و شرمنده این هستم که در جمع شما آزادگان و فرزندان بزرگوارتان صحبت می‌کنم چرا که عزت و سربلندی انقلاب‌مان حاصل فداکاری شماست.

وی ادامه داد: اسرای ما در دوران اسارت با همه اسرای دیگر فرق داشتند چرا که آنها دارای هدف بوده و در آن دوران سخت دشمن را تحت تأثیر خود قرار داده و مقهور خود کردند.

آیت‌الله مهدوی کنی تصریح کرد: کار اسرای ما در دوران اسارت فقط گذراندن زندگی نبود بلکه آنها در آن دوران ادامه دهندگان راه انبیا و حضرت امام (ره) بودند.

وی با بیان اینکه حضرت امام زنده کننده ملت ما بود یادآور شد:‌ بنده به یاد دارم که در قبل از انقلاب و در زمانی که در یکی از مساجد خیابان انقلاب نماز اقامه می‌کردم چگونه جوانان برای دیدن یک فیلم با یکدیگر رقابت می‌کردند اما همین جوانان هنگامی که جنگ تحمیلی آغاز شد با ندای ملکوتی امام (ره) به جبهه‌ها رفتند و حیاتی دیگر پیدا کردند.

وی بیان داشت: بسیاری از جوانان ما در دوران دفاع مقدس هنگامی که برای ازدواج و جاری کردن صیغه عقد خدمت حضرت امام می‌رسیدند مهریه خود را شهادت اعلام می‌کردند و اینها قالباً در زمانی اتفاق می‌افتاد که پس از چند روز آنها عازم جبهه‌ها می‌شدند و حضرت امام (ره) همواره به چنین جوانانی افتخار می‌کرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: هنگامی که ما به کشورهای خارجی می‌رفتیم آنها ما را نمونه و نشانه شخصیت حضرت امام راحل قلمداد می‌کردند و شخصیت بزرگی مثل امام (ره) پیام آزاد بودن، بزرگ بودن، اتکاء به نفس و از همه مهم‌تر شعار مهم می‌توانیم را برای ما احیا کرد و ایشان کسی بود که در میان همه بزرگان و علما در تاریخ در احیای ملت ایران نمونه و الگو بود.

وی گفت: مرحوم ابوترابی و پدربزرگوارش سیدعباس ابوترابی از مردان بزرگ و زنده ‌کننده اخلاق، رفتار و معرفت در جامعه بودند و ما نیز باید همواره با عمل صحیح خود مردم را جذب نماییم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: خداوند متعال در سوره حج بیان می‌کند اگر خواسته باشم حق باقی بماند عده‌ای را باقی می‌گذارم و کسانی که حق را در جامعه باقی می‌گذارند حتی در مکان‌هایی مثل کلیساها، کنیسه‌ها و مکان‌های مذهبی دیگر آنها آن را ترویج داده و هیچ‌وقت در برابر سرپیچی از حق سکوت نخواهند کرد.

آیت‌الله مهدوی کنی حضرت امام را احیا کننده نظریه اصیل و مهم ولایت فقیه برشمرد و افزود: این نظریه اگرچه از زمان شیخ صدوق، شیخ مفید و علامه حلی و دیگران بیان شده‌ است اما امام هم این نظریه را عملی کرده و هم آن را به صورت نظام‌مند ارائه کرد.

* ثبات و بقای آزادگان باعث ماندگاری انقلاب شده است

وی خاطرنشان کرد: شما آزادگان اگرچه با بعضی از بی‌وفایی‌ها و سختی‌ها روبه‌رو شده‌اید و برای شما سخت است اما ثبات و بقای شما باعث ماندگاری این انقلاب می‌شود.

* مرحوم ابوترابی از آیات و معجزات الهی است

وی گفت: مرحوم ابوترابی یکی از آیات و معجزات الهی است و اسوه و الگوی دیگران در صبر و استقامت و عبادت بوده و کسی است که با عمل خود اثبات‌کننده این ویژگی‌های بزرگ است و ما باید همواره قدردان این آیات الهی بوده و اینها را همیشه زنده نگه‌ داریم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که از خداوند می‌ترسند فقط از علما بوده و آنها حقایق را به درستی درک می‌کنند.

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی اظهار داشت: هنگامی که خداوند آتش را بر حضرت ابراهیم نازل کرد این آتش برای او به بوستان تبدیل شد و این در موقعیتی صورت گرفت که برای حضرت ابراهیم زیباترین حالت بود و چنین شرایطی به ندرت برای هرکس اتفاق می‌افتد و آزادگان ما نیز در دوران اسارت چنین شرایط و حالتی داشتند.

* هدف اصلی دشمن شکستن استقامت آزادگان بود

وی ادامه داد: هدف اصلی دشمن در دوران اسارت شکستن استقامت آنها بود که در این صورت اسلام دچار خسارات جدی می‌شد.

وی با اشاره به اینکه اگر اسرای ما در مقابل شیوه‌های رژیم بعثی عراق تقاضاهای خود برعلیه نظام را بیان می‌کردند اسلام و نظام ما دچار ضربه و آسیب می‌شد، تصریح کرد: آنها این حرکت را هرگز انجام ندادند و با عنایت به اینکه جوانان ما همواره در سنینی که بسیاری از آنها به اسارت درآمده بودند در معرض آسیب قرار داشتند اما در چنین شرایط سنی و در حالی که دشمن درصدد آسیب رساندن جسمی و روحی به آنها بود آبروی اسلام را حفظ کردند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مرحوم ابوترابی هنگامی که با کابل در زندان عراق آسیب می‌دید و یکی از اسرا با دیدن چنین صحنه دلخراشی در برابر او گریه می‌کرد او با آرامش خاصی که داشت این سختی‌ها را هدیه بزرگ الهی می‌دانست و در این شرایط است که خداوند در سایه این نعمت آتش صدام را که از آتش نمرود بدتر بود به گلستانی برای اسرای ما تبدیل کرد.

حجت الاسلام ابوترابی یادآور شد: عموم آزادگان ما هر سال که از دوران اسارت آنها می‌گذرد با روحیه‌تر، با اخلاق‌تر و ثابت‌ قدم‌تر شده و این بهشت واقعی همواره برای آنها وجود دارد و بنده معتقد هستم اگر خداوند شرایط بازگشت مجدد به دنیا را برای آنها فراهم می‌کرد و از آنها سؤال می‌کرد که چه آرزویی در این شرایط دارید آنها باز ابراز می‌کردند حاضر هستند یک دهه اسارت را مجدداً تجربه کنند و این هرگز برای دنیا قابل درک و فهم نیست.

در این مراسم از کتاب «منشور پاکی و خدمتگزاری» حاوی دست‌نوشته‌های مرحوم ابوترابی در دوران اسارت که توسط عبدالمجید رحمانیان گردآوری شده است با حضور آیت‌الله مهدی کنی و حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی رونمایی شد و از مؤلف این کتاب با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد. همچنین از علی قربانپور و مهدی خان‌زاده از دوچرخه‌سواران آزاده‌ای که با شعار میثاق با شهدا مسیر تهران تا مشهد را پس از عبور از 14 استان و 114 شهر پیمودند با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0