وضعیت کتابخانه مرکزی آمل مطلوب نیست/ ضرورت تامین زمین مناسب برای احداث کتابخانه مرکزی آمل
15 دی 1395 ، دیدگاه 0
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران : از خیرین کتابخانه ساز نیز باید قدردانی نمود که همواره پشتیبان نهاد کتابخانه های عمومی برای توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی بوده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه های عمومی  مازندران در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی آمل درخصوص تامین زمین مناسب برای احداث کتابخانه مرکزی آمل با یادی از علمای بلاد، شهدا و بویژه شهدای مدافع حرم شهرستان، آمل را شهر علم و اندیشه نامید و گفت: وضعیت سرانه فضای کتابخانه ای در آمل باید خیلی بهتر از این باشد.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۰ کتابخانه عمومی در استان مازندران فعالیت می‌کنند، افزود: مازندران در سال جاری به‌ عنوان یکی از استان‌ های کشور بود که بیشترین پروژه در ساخت کتابخانه عمومی را داشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به ۴۵ پروژه نیمه‌ تمام در استان، بیان داشت: شش کتابخانه عمومی آماده بهره‌برداری است اما ۳۹ واحد دیگر با وجود تخصیص اعتبارات، نیاز به مشارکت خیرین دارد تا در سال آینده به بهره‌برداری برسانیم.

ولی پور با اشاره به فعالیت هشت کتابخانه عمومی در آمل گفت: یک میلیارد و ۷۷۰ میلیون ریال برای تجهیز و بازسازی کتابخانه شهید عباس زاده آمل اختصاص یافت که باوجود پتانسیل بالای این شهر نیاز مشارکت خیرین است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با اشاره به توصیه های مکرر مقام معظم رهبری و راهکارهای دقیق ایشان برای ترویج کتابخوانی، اذعان داشت: اگر واقعا به این راهکارها عمل کنیم، نه تنها مشکل سرانه پایین مطالعه در کشور از بین می رود بلکه کتابخوانی در جامعه به طور واقعی رواج می یابد.

ولی پور با قدردانی از حمایت ها و همراهی های شهردار آمل اظهار داشت: از خیرین کتابخانه ساز نیز باید قدردانی نمود که همواره پشتیبان نهاد کتابخانه های عمومی برای توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی بوده اند.

وی افزود: تامین زمین مناسب برای احداث کتابخانه مرکزی شهرستان آمل از ضروریات فرهنگی این شهر است و امیدواریم با تعامل مناسب با شهرداری از میان زمین هایی که پیشنهاد شده است بهترین مکان برای این امر مهم تامین شود چرا که شرایط فعلی اصلا مطلوب نیست.

احمد منفرد معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل اظهار داشت: کتابخانه عمومی شهیدان عباس زاده بعنوان کتابخانه مرکزی فعلی شهرستان به دلیل قدمت ساختمان و وضعیت نامطلوب جغرافیایی، در شرایط نامساعدی قرارگرفته است و بایستی در نقطه ای بهتر از سوی شهرداری زمینی مناسب تامین شود که بتوان کتابخانه درخور شأنی را برای آمل احداث کرد.

وی افزود: رشد و ارتقاء فرهنگ عمومی ارتباط مستقیمی با توسعه کتابخانه های عمومی و وضعیت کتابخوانی دارد و راهی جز برنامه ریزی برای ارتقاء این شاخص ها نداریم.

فرماندار ویژه آمل ورود خیرین به این حوزه و فعالیت خیرین شهرستان آمل را قابل تحسین دانست و ابراز امیدواری کرد با کمک خیرین بتوان شرایط را به طور چشمگیری بهبود داد.

گفتنی است پس از این نشست، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان از یکی از زمین های پیشنهادی شهرداری آمل برای ساخت کتابخانه مرکزی و سپس از کتابخانه های عمومی شهیدان عباس زاده و امام خمینی(ره) نیز بازدید کرد و با کتابداران به گفتگو پرداخت.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0