همزمان با روز دفاتر اسناد رسمی؛
7 دی 1395 ، دیدگاه 0
گردهمایی سردفتران و دفتریاران استان مازندران در آمل برگزار شد+عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : همزمان با روز 6 دی و روز دفاتر اسناد رسمی، گردهمایی سردفتران و دفتریاران استان مازندران در تالار اریکه آریایی آمل و با حضور سردفتران و دفتریاران استان، مسئولان اداره کل ثبت اسناد و املاک مازندران، روسای دادگستری و قضات استان، معتمدین، خیرین و دیگر مهمانان برگزار شد.

عطاالله حیدرزاده، رییس کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران افزود: 6 دی دویست و هشتاد و دومین روز سال برای دفاتر اسناد رسمی می باشد که یادآور دویست و هشتاد و دومین آیه از سوره بقره است که بر کاتبین به عدل و فعالان این حوزه مبارک باشد.

وی تصریح کرد: دفتریاران نیز به منزله شمع فروزان دفترخانه هستند که اگر سردفتر خوشنام می شود بواسطه دفتریار و کارکنان شریف است.

نایب رییس شورای عالی سردفتران و دفتریاران کشور اظهارداشت: سردفتری به حکم آیه قرآن کریم می باشد که رسالت سردفتری در ایران بالاتر از دیگر کشورها بوده و آن به پشتیبانی این کتاب نورانی است.

حیدرزاده ادامه داد: جایگاه سردفتران در نظام حقوقی بسیار بالا بوده و سردفتران نگهبانان قله صلح هستند.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران مازندران با بیان این که سندی در دفترخانه صادر می شود به منزله دادنامه به تراضی است، ادامه داد: سردفتردار پاسدار قوانین، امین مردم و دولت و حافظ امنیت اقتصادی در کشور می باشد.

 وی افزود: سردفتر سند تابلوی حقانیت اشخاص می باشد و کمک بسزایی در جهت امر قضازدایی و کاهش پرونده دارد که در تامین بخشی از درآمد ملی منشا خدمات شایان است.

نایب رییس شورای عالی سردفتران و دفتریاران کشور تصریح کرد: ضرورت ایجاد نام روزی به نام دفاتر اسناد رسمی برکسی پوشیده نیست تا چراغی پرفروغ روشن شود و روشن بماند.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران مازندران بیان داشت: 340 دفتر اسناد رسمی فعال در مازندران وجود دارد که هسته اولیه آن توسط افراد فرهیخته و از روحانیون سرشناس استان پایه گذاری شده است.

حیدرزاده افزود: کانون سردفتران و دفتریاران مازندران کانونی نوپا می باشد که توانست تلاش های فراوانی را برای وظایف خود صورت داده و کارگروه های حقوقی، مساعدت قضایی، درمان، بازرسی، وحدت رویه، تعاون، تقسیم اسناد،  حل اختلاف سردفتر و دفتریار و معاونت پارلمانی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: 4 همایش سراسری موفق را با هدف توسعه ثبت و سند رسمی برگزار کردیم و حضور هیئت مدیره و جمعی از همکاران را در مجلس شورای اسلامی و دیدار با نمایندگان مجلس با هدف تبیین جایگاه اسناد رسمی داشتیم و ملاقات هایی نیز با مدیران کشوری و استانی صورت گرفته است.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران مازندران با بیان این که دبیری معاونت پارلمانی کشور برای مازندران کسب شده است که جای قدردانی و سپاس دارد،  تصریح کرد: شرکت در همایش سراسری کانون ها در شیراز را برای ایجاد هیئت موسس شورای عالی سردفتران داشتیم که توانستم رتبه برتر و نخست را در جریان رای گیری کسب کرده و نیز نایب رییس شورای عالی سردفتران کشور شوم و در اتحادیه جهانی سردفتران در پاریس شرکت داشتم که نظر موافق را جهت عضویت ایران در اتحادیه داشتیم.

 وی بر ضرورت توسعه ثبت سند رسمی تاکیدکرد و بیان داشت: از مسئولین می خواهیم نسبت به توسعه ثبت و سند رسمی اهتمام لازم را صورت دهند و پشتیبانی انجام شود تا سند رسمی مورد تعرض قرار نگیرد.

حیدرزاده ادامه داد: از همه عزیزان که ما را در این مسیر یاری می کنند کمال قدردانی و سپاس را داریم.

صادقی معاون امور اسناد اداره کل ثبت اسناد و املاک مازندران در این مراسم پیام مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران را قرائت کرد که در بخشی از این پیام آمده است: سردفتران عمر خود را برای تثبیت جایگاه اسناد رسمی طی می کنند و عمر و وقت خود را برای حرفه کتابت می گذارند تا چیزی غیر از حق ننویسند.

در این پیام آمده است: بی تردید تعظیم و نکوداشت سند رسمی و جایگاه دفاتر اسناد رسمی محدود به زمان و مکان خاصی نیست و همواره به اسناد رسمی نیاز داریم که استقرار و ترویج فرهنگ توسل به سند رسمی بهترین امر است و سبب احساس امنیت روانی می شود.

در پایان این پیام آمده است: از همه فعالیت های شما عزیزان تشکر داشته و تقاضا داریم پیشگیری را به قانون در باب وظایف کانون اضافه کرده و اهتمام ویژه داشته باشید.

دکتر سید محمود کاشانی استاد برجسته حقوق ایران در این همایش با بیان اینکه کانون سردفتران و دفتر یاران از نیروهای زحمتکش هستند گفت: باید کانون و شورای سردفتران و دفتر یاران ایران به اتحادیه جهانی و به کاروان جهانی اسناد رسمی عضویت پیدا کنیم تا شاهد نهضت قانون گذاری جدید در کشورمان باشیم.

وی افزود: جامعه اسناد رسمی تقویت شود  و میزان حقوق ایران هم سنگ جهانی باشد ولی متاسفانه روند قانون گذاری در ایران برعکس است و بسیاری از قوانینی که مجلس تصویب نموده و شورای نگهبان هم مورد تائید قرار داد باعث شد که بسیاری از  قوانین جهانی را از دست بدهیم.

 استاد برجسته حقوق کشور بیان داشت: شرع و موازین اسلامی نباید واپس گری شود و در یک ساله اخیر مراجع تقلید فتوی صادر نمودند که در نوع خودش نوآوری بوده است و شرع و شرعیت در راه نوآوری نیاز جامعه می باشد.

دکتر کاشانی اضافه کرد: سند الکترونیک یک تحولی درخدمت شئون زندگی جامعه در اسناد رسمی قرار گرفته است و قوانینی درگذشته تحولاتی را بوجود آورده است ولی امروز پاسخگوی نیاز جامعه نمی باشد.

وی عنوان داشت: کانون سردفتران و دفتر یاران باید به سمت اصلاح و نوآوری برود و بر پایه دفاتر اسناد رسمی فرانسه پیش نویس تهیه و از سراسر کشور امضا جمع آوری شود و برای تصویب به مجلس فرستاده شود تا قانون اسناد و دفاتر رسمی پاسخگوی نیاز امروز جامعه باشد.

وی تصریح کرد: سردفتران و دفتر یاران دائره المعارف حقوق مدنی را راه اندازی کنند و از استادان مقاله گردآوری شود ودر اختیار دانشجویان ، قضات ، اساتید و دفاتر سردفتران و دفتر یاران قرار گیرد.

در پایان از سوی کانون سردفتران و دفتر یاران مازندران به پاس تلاش و زحمات دکتر سید محمد کاشانی در جهت ارتقای حقوقی ایران تابلویی به یادگار اهدا شد و همچنین در این مراسم لوح تقدیر و سپاس به عده ای از دفتر یاران و بازنشستگان اهدا شد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0