بیماری آنفلوانزای پرندگان در آمل مشاهده و گزارش نشده است
5 دی 1395 ، دیدگاه 0
فرماندار ویژه آمل : در بازار هفتگی انواع مرغ محلی کشتار شده عرضه می‌شود که سلامت آن را نمی‌توان تأیید کرد و دستگاه‌های ذیربط باید برای کنترل و مهار بیماری آنفلوانزا از عرضه این مهم جلوگیری کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : احمد منفرد فرماندار ویژه آمل در جلسه پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان  گفت: شهرستان آمل قطب تولید مرغ در کشور می باشد که به تنهائی 2درصد تولید کشور را به خود اختصاص داده است.

 وی افزود: برگزاری چنین جلساتی باعث شد تا در سایه وحدت و همدلی و انسجام بین همه دستگاههای متولی شاهد فضای سالم باشیم که خوشبختانه چنین بیماری تاکنون مشاهده نشده است.

 فرماندار ویژه آمل اشاره کرد: در بازار هفتگی انواع مرغ محلی کشتار شده عرضه می‌شود که سلامت آن را نمی‌توان تأیید کرد و دستگاه‌های ذیربط باید برای کنترل و مهار بیماری آنفلوانزا از عرضه این مهم جلوگیری کنند.

منفرد تاکید کرد: با پیشگیری ‌های لازم صنعت مرغداری آمل ایمن است و کلیه خودروهای حمل مرغ باید گواهی سلامت را داشته باشند و ورود و خروج هرگونه مرغ زنده و کشتار بدون گواهی بهداشتی ممنوع می باشد.

وی با بیان اینکه منشاء اصلی آنفلوانزای جدید از پرندگان مهاجر و وحشی است که به استان مازندران وارد شد بیان کرد: در مناطق نزدیک به دریا و آب ‌بندان هایی که مهاجرت پرندگان به آنجا صورت می‌ گیرد احتمال شیوع آنفلوانزای بیشتر است.

حمزه قاسمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمل در این جلسه با اشاره به اینکه مرغ‌های پخته‌ شده هیچ مشکلی ندارند، گفت: تمهیداتی صورت دهیم تا مرغ‌ های عرضه‌ شده در بازار هفتگی سالم باشند.

وی با اشاره به اینکه مشاهده آنفلوانزای فصلی در شهرستان آمل مثبت بوده است، عنوان کرد: تداخل آنفلوانزای مرغی و فصلی می تواند برای نوع انسانی خطرناک باشد.

قاسمی با اشاره به اینکه بازارهای روز متولی ندارد زیرا با جمع آوری یک روزه مجددا این بازارها دایر می شود، گفت: سال ها برای جمع آوری این بازارها تلاش شد اما نتیجه نداد تا زمانی که مکانی بر عرضه محصولات محلی باشد مردم به تصور سالم بودن از آن خریداری می کنند.

وی با بیان اینکه آموزش ها برای پیشگیری باید توسط شهرداری ها و آموزش و پرورش انجام شود، عنوان کرد: خانه ها و مراکز بهداشت آماده اطلاع رسانی در این زمینه هستند.

قاسمی از افزایش مراجعه شهروندان آملی به مراکز اورژانس شهرستان خبرداد و افزود: شیوع آنفلوانزای فصلی در آمل افزایش یافته که میانگین در هر 4 سال شاهد چنین اتفاقاتی بودیم ولی الان هرسال درگیر این بیماری هستیم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0