همایش فعالان و تشکل های صنعت و تجارت برنج مازندران در آمل برگزار شد +عکس
29 آذر 1395 ، دیدگاه 0
مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران خبرداد :بهره برداری از فاز اول مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران تا 7 ماه دیگر

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین :همایش فعالان و تشکل های صنعت و تجارت برنج مازندران در آمل و با حضور امام جمعه آمل، فرماندار ویژه آمل، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، روسای ادرات صنعت ، معدن وتجارت مازندران، مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران مازندران، فعالان و تشکل های مازندران، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران در محل این مرکز برگزار شد.

بهره برداری از فاز اول مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران تا 7 ماه دیگر

سید اسماعیل یزدان پناه، مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با بیان اینکه امروز بسیار خوشحال هستیم که بعد از 3 سال تلاش بی وقفه امیدواریم بتوانیم فاز اول را تا 7 ماه دیگر اتمام و به بهره برداری برسانیم گفت: ما هیچ وقت برای ادامه کارمان منتظر دولت و بانک نبوده و نخواهیم بود و تاکنون یک ریال از دولت کمک دریافت نکردیم.

وی با اشاره به اینکه صادرات برنج طارم به خارج از کشور همت عالی را طلب می کند ادامه داد: اگر شما عزیزان دست یاری به ما دهید و این تعامل از سراسر کشور بخصوص استانهای شمالی باشد پرچم برنج ایرانی را در دنیا بلند خواهیم کرد که نیازمند همفکری و همراهی شما هستیم.

 مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با اعلام اینکه این مرکز با 427 سهام ‌دار در زمینی به مساحت 170 هزار مترمربع و 50 میلیارد سرمایه اولیه در حال راه‌ اندازی است، گفت: فاز نخست این مجموعه شامل 50 هزار مترمربع برای احداث انبار و 6 هزار مترمربع برای فضای اداری، سالن همایش، معاملات، گمرک و آزمایشگاه مجهز در نظر گرفته شده است.

یزدان پناه با تاکید بر اینکه تمام کارهای این مرکز با استفاده از تفکر خبرگان در امور برنج صورت می گیرد بیان داشت: اتاق فکر این مرکز افراد صاحب نظر که سالیان سال تجربه برنج در مرکز تحقیقات برنج مشغول خدمت بودند می باشد که هم اکنون ارتباط تنگاتنگی را با مرکز تحقیقات برنج و انستیتو پاستور ایران داریم.

 وی تاکید کرد: لازمه رسیدن به خودکفایی و خود اتکایی برنج تجارت و بازاریابی است که در دنیا هیچگاه  هیچ تولیدی بدون تجارت و بازرگانی نداریم بلکه با تجارت و بازرگانی سالم آن تولید موفق است و اگر کارخانه ای کالای خود را مستقیم به بازار عرضه می کند حتما یک بخش تجارت را در خود می بیند و بازرگانی بسیار حائز اهمیت است و اگر درست ساماندهی کنیم فاصله بین تولید و مصرف کننده را کم می کنیم.

وی با ابراز تاسف از عدم وجود مراکز صادراتی و پایانه برنج در مازندران عنوان داشت: استان مازندران به لحاظ داشتن قابلیت های فراوانی بخصوص در امر کشاورزی که در کشور و در بعضی از جهات حرف اول را می زند از داشتن یک مرکز صادرانی و پایانه محروم بوده است.

وی اظهارداشت: 20 درصد از تولید برنج  پس از پخت دور ریز دارد که بخاطر قیمت پایین شاهد چنین اتفاقاتی هستیم و اگر قیمت برنج همانند قیمت نان افزایش پیدا می کرد امید به کار در کشاورزان و استفاده از تجهیزات مدرن در امرکشاورزی صورت می گرفت.

با راه اندازی چنین مرکزی باید نگاهها عوض شود

حجت الاسلام والمسلمین سید جلیل مرتضوی امام جمعه آمل باقدردانی از دست اندرکاران این مجموعه که درجهت تقویت کشاورزان و رونق دادن به وضعیت برنج گام برمی دارند گفت: تمام این حرکات باید اثربخشی خوبی در کشور داشته باشد و ضرورت دارد کارهای بزرگ با نگاه بزرگ دیده شود.

 وی افزود: جایگاه برنج همانند محصولات دیگر نسبت به صادرات خوب در خارج و داخل کشور در شان و منزلت آن محصول دیده شود و اگر بتوانیم همانند پسته و زعفران برنج ارگانیک تولید کنیم قطعا یک کیلو برنج به قیمت 3 برابر خواهد شد.

 وی بیان داشت: دین مبین اسلام با ثروت و تجارت مخالف نیست و برنج ایرانی مخصوصا برنج مازندرانی می بایستی جهانی شود و اگر این نگاه را داشته باشیم به آن هدف نهایی دست پیدا می کنیم.

امام جمعه آمل افزود: با راه اندازی چنین مرکزی باید نگاهها عوض شود که برنجی که به قیمت 10 هزارتومان فروخته می شود در مقابل زحمات کشاورزان بسیار ناچیز و ارزان می باشد و اگر نان و گندم چند برابر شد باید قیمت برنج هم بالا برود.

با وجود این مرکز قطعا آمل به عنوان پایتخت برنج مازندران می باشد

احمد منفرد فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه مهم ترین مرکز برنج استانهای شمالی هستند گفت: خوشبختانه با سیاست دولت تدبیر در بهره وری بهینه آب سه استان شمالی مجوز کشت برنج را اعلام کرد.

 وی افزود: مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران قطع یقین بزرگترین مرکز و پایانه صادراتی و تجارتی برنج نه تنها در ایران بلکه در بین کشورهای خاورمیانه است که طرح و توسعه آن برنامه ریزی و مطالعه در دست اجرا می باشد.

فرماندار ویژه آمل با تاکید بر اینکه 90 درصد فاز اول پروژه به مرحله اجرایی رسیده است افزود: ساخت این مرکز که به عنوان مامن کشاورزان خواهد بود با اراده پولادین کسانی در حال صورت گرفتن می باشد که سالیان سالیان در امر برنج و صادرات آن زحمات فراوانی را صورت دادند.

منفرد با بیان اینکه 38 هزار هکتار اراضی کشاورزی زیر کشت برنج قرار دارد گفت: از این مقدار 32 هکتار ارقام مرغوب می باشد که خوشبختانه با بازدیدهای استاندار مازندران از این مرکز قطعا آمل به عنوان پایتخت برنج مازندران می باشد.

اگر برنج سوغات مازندران می باشد باید ظرفیت سازی، فرآوری و برند سازی صورت گیرد

دکتر ابراهیم یعقوبی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: ظرفیت های خوبی در امر صادرات در مازندران وجود دارد که با بررسی هایی که صورت گرفت هنوز نتوانستیم خوب در امر صادرات ورود پیدا کنیم.

 وی با قدردانی از دست اندرکاران پایانه صادرات برنج ایران افزود: در غرب مازندران شاهد راه اندازی پایانه گل و صنایع تبدیلی و پایانه گل و گیاه در جویبار و مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل هستیم.

 معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تاکید کرد: ضرورت دارد این مرکز فراگیر شود و باید یک کار هم اندیشی داشته باشیم تا بتوانیم به اهداف خود برسیم.

یعقوبی اشاره کرد: در مازندران بیش از 5 درصد فروشگاههای زنجیره ای وجود دارد که باید به 15 درصد برسد و اصلاح کاربردی، دادن تسهیلات ، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در دستور کار قرار دارد.

وی سوغات اصلی مردم مازندران را برنج اعلام کرد و یادآورشد: اگر برنج سوغات مازندران می باشد باید ظرفیت سازی، فرآوری و برند سازی صورت گیرد که متاسفانه هنوز ما نتوانستیم برای ظرفیت سازی گامهای خوبی برداریم.

در پایان کلیه حاضرین از زحمات آقایان سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل و عضو هیئت مدیره، سیدعباسعلی صادری رئیس هیئت مدیره ، حسن نعمتی نائب رئیس هیئت مدیره ، محمد باقر امانپور عضو هیئت مدیره ، ابراهیم قلی زاده عضو هیئت مدیره ، مجید نجفدری عضو هیئت مدیره ، حسین توسلی مقدم عضو هیئت مدیره ، علی حیدری بازرس و مسلم بابایی بازرس  و فتح الله علی تبار وکیل و مشاور حقوقی شرکت و مسعود توسلی مهندس مجری ، که در ساخت مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران اهتمام ویژه ای دارند قدردانی کردند.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0