همایش بومی کنس دشو در آمل برگزار می شود
15 آذر 1395 ، دیدگاه 0
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل از برگزاری جلسه هم اندیشی برگزاری همایش بومی کنس دشو در این اداره خبرداد و بیان داشت: به لطف خداوند متعال این همایش در تاریخ 3 دی ماه در سرای مهر برگزار می شود.

 

محمد محمدی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل در گفتگو با پایگاه خبری کمال آنلاین از برگزاری جلسه هم اندیشی برگزاری همایش بومی کنس دشو در این اداره خبرداد و بیان داشت: به لطف خداوند متعال این همایش در تاریخ 3 دی ماه در سرای مهر برگزار می شود.

وی تصریح کرد: این همایش از سوی انجمن و هیئت کوهنواردان آمل و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل با همکاری شورای اسلامی شهر، شهرداری آمل ، اداره محیط زیست و دانشگاه آمل آمل انجام می شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل اظهارداشت: رحمان قدمی به عنوان مجری همایش و دکتر حسین اسلامی رییس مرکز مازندران شناسی به عنوان سخنران حضور دارند که اجرای موسیقی بومی گروه سرونگ هم صورت می گیرد.

محمدی افزود: احیا و زنده نگهداشتن آیین‌ های سنتی باعث ترویج فرهنگ ناب و اصیل مازندران می شود و می تواند اثرات ارزنده ای داشته باشد.

وی ادامه داد: انجام و یا برگزاری برنامه های فرهنگی و آیینی و بومی از اهم امور این اداره می باشد که رسالت ذاتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام برنامه های فرهنگی  و هنری است.

گفتنی است؛ کنس دشو یا از گل ‌پزان یکی از مراسم‌های آیینی و سنتی روستاهای مازندران است که طی آن زنان و مردان روستاها پس از جمع‌آوری و کندن کنس میوه گیاهی جنگلی به تهیه رب آن که خواصی بسیاری دارد همت می‌کردند .

از پخت کنس یا ازگیل، در تهیه انواع غذاهای محلی مثل ترش آش و گرنا آش، فسنجان، پخت نوعی ته چین مرغ محلی و مرغ ترش و تهیه نوعی نان پیازی استفاده می کنند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0