همایش یاوران وقف و تجلیل از خادمین و خیرین بقاع متبرکه برگزار شد +عکس
10 آذر 1395 ، دیدگاه 0
رئیس اداره اوقاف وامور خیریه لاریجان : کسب رتبه برتر درطرح مودت دربین ادارات اوقاف مازندران

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین : همزمان با دهه وقف و با حضور امام جمعه دابو و دشت سر، بخشدار لاریجان، رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان، روحانیون، روسای ادارات، فرماندهان انتظامی و نظامی، خیرین، وافقین، هیئت امنا و خادمین بقاع متبرکه،  همایش یاوران وقف و تجلیل از خادمین و خیرین بقاع متبرکه در مسجد حضرت ولی عصر عج شهر گزنگ برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی تقی زاده امام جمعه دابو و دشت سر با بیان اینکه افتخار شما عزیزان این است که به عنوان خادمین امام زادگان هستید گفت: به صورت یقین خدمت رسانی به زائران این امام زادگان بدون اجر و پاداش نیست و به این نوکری افتخار کنید.

وی افزود: یکی از حلقه های مفقوده جهان اسلام دور بودن از تفکر قرآنی وعلوم وحیانی است  که زبان قرآن زبانی بین المللی است که در کنار آن از ولایت غافل شدیم.

امام جمعه دابو و دشت سر با تاکید بر اینکه انسان به صرف نماز خواندن و بجا آوردن واجبات دینی به حیات کامل نمی رسد، ادامه داد: خواندن وعمل کردن به دستورات قرآن هم حیات انسان را به دنبال داشته  وپیروی از سیره اهل بیت نیز در همین راستا است.

تقی زاده خاطرنشان کرد: هرچند در قرآن آیه ای که بصورت مستقیم با امر وقف مرتبط باشد وجود ندارد و مواردی از اعمال صالح مانند صدقه، قرض الحسنه، تعاون، انفاق، محبت و کمک به همنوعان با روح وقف سازگاری دارد.

وی اظهارداشت: آیه هایی به تالیف قلوب و جلب محبت دیگران دلالت دارد ویکی از مصارف درآمدهای وقف در جهت تحکیم و تثبیت روح همبستگی و محبت در جامعه است. 

تقی زاده ادامه داد: وقف زنده است و فرد واقف اموال خود را با دردمندان، مستمندان و نیازمندان تقسیم می کند که برکات ارزشمند و گرانقدری در آن وجود دارد.

امام جمعه دابو و دشت سر با بیان این که ترویج وقف های مورد نیاز ضرورت امروز جامعه اسلامی است، تصریح کرد: امروز ما نیاز به بیمارستان، مراکز علمی، مسائل فرهنگی، تقویت و تحکیم ازدواج جوانان، ایجاد اشتغال و کمک به حوزه های علمیه داریم و باید فرهنگ سازی صورت گیرد تا واقفین دراین مسیر اموال خود را وقف کنند.

تقی زاده اظهارداشت: ترویج فرهنگ وقف برکات و دستاوردی گرانقدری دارد که باید از همه ظرفیت ها و فرصت ها در این مسیر ارزنده و والا استفاده شود.

 حجت السلام رمضان شجاعی، رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان در این همایش با گرامی داشت دهه وقف و سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) گفت: امامان معصوم و در راس این عزیزان امام علی(ع) و امام حسن مجتبی(ع) تمام دارایی های خود را وقف امور مسلمانان کردند.

 وی تصریح کرد: صدقه جاریه، انفاق و گرفتن دست نیازمندان از مصادیق بارز آن وقف است تا در جامعه اسلامی صدقه جاریه بعنوان میراث ماندگار باقی بماند تا فقر بی رنگ شود.

حجت الاسلام شجاعی اظهارداشت: وقف دارای دو اثر بیرونی و درونی است که اثر درونی متوجه شخص واقف است که با این عمل به تزکیه نفس خویش پرداخته و روحیه دنیا طلبی و مال اندوزی را از خود دور می کند و اثر بیرونی آن در جامعه نمود دارد که می تواند در مهارکردن فقر و محرومیت و کم کردن فاصله شدید طبقاتی و دهها مورد دیگر اثرات بسزایی داشته باشد.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان با قدردانی از واقفین و خیرین که در امر وقف اموال خود اقدام کرده و بعنوان الگو در جامعه مطرح هستند گفت: موقوفه ای بدست آیت الله فرسیو یکی از علمای بزرگ آمل است که نشان از اهمیت وقف در جامعه دارد و باید از فرزانگان و بزرگان یاد بگیریم و نگهدار این میراث ماندگار باشیم.

شجاعی با بیان اینکه دیروز بزرگان دینی به ما یاد دادند که در کنار خود باید به فکر دیگران هم باشیم، افزود: امروز با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب وقف باید در زمینه های پزشکی، بهداشت، علوم و فنون، تامین نیاز دانشجویان و طلاب باشد که ضرورت دارد در این مسیر حرکت کنیم.

وی با اشاره به عملکرد اداره اوقاف و امورخیریه لاریجان در سال گذشته و شش ماهه سالجاری بیان داشت: براساس اعلام مدیرکل اوقاف مازندران این اداره توانسته است در طرح مودت در میان ادارات اوقاف مازندران رتبه اول را کسب کند که نشان از تلاش همه عزیزان و خیران درمنطقه دارد.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان اظهارداشت: اجرای طرح آرامش بهاری در 6 بقعه متبرکه، اجرای طرح ضیافت الهی در 13 بقعه متبرکه، طرح نشاط معنوی در 3 بقعه متبرکه، اجرای طرح بصیرت عاشورایی در 24 بقعه و اماکن متبرکه، اجرای طرح مهر تحصیلی کمک به 56 دانش آموز نیازمند منطقه، اجرای طرح زائرین حرم رضوی همراه با اعزام یک زائر به مشهد مقدس، اجرای طرح زائرین حرم حسینی همراه با اعزام 2 زائر به کربلا و اجرای طرح مودت و جمع آوری هدایای نقدی و غیرنقدی به مبلغ 4 میلیارد ریال و دیگر امور صورت گرفته است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان تصریح کرد: در منطقه لاریجان 1007 موقوفه و 2815 رقبه وجود دارد که برای 14 مورد قرارداد اجاره اولیه اقدام شد.

شجاعی با اشاره به انجام پروژه ها در امامزادگان تاکید کرد: خوشبختانه کار بازسازی و ساخت این امامزادگان با همت و کمک خیرین و مردم در حال شکل گیری است که از جمله آن امامزاده روح الله و ابراهیم با پیشرفت فیزیکی 50 درصد، امامزاده چهارتن بایجان با پیشرفت فیزیکی 40 درصد، امام زاده نبی با پیشرفت فیزیکی 40 درصد، امام زاده عبدالله زیار با پیشرفت فیزیکی 30 درصد، امام زاده قاسم گرنا با پیشرفت فیزیکی 50 درصد و ابوالفضلی رینه که در حال اتمام است.

گفتنی است؛ در این همایش از رییس و بازپرس دادگاه بخش لاریجان، فرمانده انتظامی گزنک، خیرین، واقفین، هیئت امنا و خادمین بقاع متبرکه با دادن لوح و هدایایی به پاس همکاری با اداره اوقاف و امور خیریه لاریجان قدردانی شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0