برگزاری مراسم عزاداری اربعین حسینی در بیت حضرت آیت الله جوادی در آمل
30 آبان 1395 ، دیدگاه 0
مراسم عزاداری اربعین حسینی با حضور مردم و روحانیون در بیت حضرت آیت الله جوادی آملی در آمل برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری کمال آنلاین، مراسم عزاداری اربعین حسینی با حضور مردم و روحانیون در بیت حضرت آیت الله جوادی آملی در آمل برگزار شد.

حجت الاسلام محمدعلی رحمانی آملی، استاد حوزه علمیه مازندران در این مراسم اظهار داشت: در روز اربعین سرور و سالار شهیدان قرار داریم که مصیبت عظیمی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: نیاز است از خداوند منان بخواهیم تا حضور در این مجالس را پذیرفته و نام ما را در لیست محبان اهل بیت معصومین(ع) قرار دهد که ضرورت دارد بهره گیری شایسته ای از این ایام ارزشمند صورت دهیم.

امام جمعه سابق آمل افزود: خداوند منان در دار هستی دو آفریده دنیا و آخرت دارد که نامهای عالم غیب، شهادت، ظاهر، باطن، ملک و ملکوت برای آن گذاشته می شود.

ضرورت بهره گیری از ظرفیتها برای ارتقای جایگاه انسان

حجت الاسلام رحمانی آملی با بیان این که قرآن کریم می فرماید عالم خلق و امر داریم که یکی مجرد و دیگری مادی است، گفت: عالم جسمانی که می بینیم همه مادی و عالم خلق هستند.

وی با اشاره به این که عالم خلق برای خداوند متعال است و آفریدگار دیگری ندارد، اظهار داشت: عالم امر عالم مجردات است و مفارق از عالم ماده بوده که جسمانی نیست.

استاد حوزه علمیه مازندران تصریح کرد: انسان معجونی از عالم خلق و عالم امر است که از بخشی وجودی جسمانی و از بعدی روح داریم و مجرد هستیم که در هر دو عالم بهره مندی صورت می دهیم.

حجت الاسلام رحمانی آملی افزود: موجودی بالاتر از انسان نیست که در عالم طبیعت آفریده شد تا مقام او ارتقا پیدا کرده و به مقامات ارزشمند و متعالی دست پیدا کند.

امام جمعه سابق آمل خاطرنشان کرد: انسانی که برکت و سعادت می خواهد باید حرکت داشته باشد تا بتواند زمینه تعالی و تکامل خود را در سرای هستی فراهم کند.

وی با بیان این که روح انسان فرشی است اما عرشی می شود، گفت: اگر انسان همت کند می تواند به درجات والایی رسیده و در مقامات گرانقدری قرار گیرد و عرشی شود.

استاد حوزه علمیه مازندران تصریح کرد: نیاز است انسان تلاشهای ارزشمندی صورت دهد تا طاهر شده و بر معرفت جان و روح او افزوده شود که برکات والایی در آن قرار دارد.

حجت الاسلام رحمانی ملی اظهار داشت: کتاب اخلاق ناصری بهترین کتاب در روانشناسی و اخلاق است که ضرورت دارد آن را مطالعه کرده و بهره گیری شایسته ای از مطالب ارزشمند آن صورت دهیم.

روح انسان نیازمند کارهای شریف و ارزشی است

امام جمعه سابق آمل بیان داشت: روح انسان نباید کارهای خفیف انجام دهد و قابلیت آن در راستای انجام کارهای شریف و ارزشی است که نباید کارهای پست را از روح خود بخواهیم.

وی با بیان این که انسان نباید روح خود را به گناه و امور غیرانسانی آلوده کند که آن را از شرافت و مقام ارزنده ای که دارد می اندازد، گفت: روح بسیار مقدس و از عالم امر است که باید دنبال انبیا و بزرگان باشد که در غیراینصورت انجام کارهای روزمره زمینه بیچارگی انسان شده و روح را از عزت و شرافت می اندازد.

استاد حوزه علمیه مازندران بر ضرورت بهره گیری از معارف و تعالیم والای قرآنی اشاره کرد و بیان داشت: نیاز است انسان ادب و آداب را رعایت کرده و اخلاق اسلامی را سرلوحه امور خود قرار دهد و تلاش کند تا زمینی نشود.

حجت الاسلام رحمانی آملی با بیان این که شرافت انسان به روح او است، گفت: انسان باید کاری کند زمینی نبوده و تلاش کند خود را به مراتب والایی در نظام هستی برساند.

امام جمعه سابق آمل تصریح کرد: ما برای شخصیتی در اینجا جمع شدیم که حجت الله و ولی الله است و همه مخلص و دلداده این وجود نورانی هستیم که ذات ایشان از نور حضرت حق پیدا شد.

دنیامحوری مانع تعالی انسان می شود

وی افزود: نیاز است انسان مراقبتهای شایسته ای صورت دهد که دنیا گاهی انسان را آنقدر بیچاره می کند و از یاد همه چیز غافل می شود که درون مهم است و در ظاهر همه خوب نشان می دهیم.

حجت الاسلام رحمانی آملی تصریح کرد: شمر در جنگ صفین سرباز امام علی(ع) بود اما در فاصله این جنگ تا واقعه کربلا به کلی عوض می شود و از عظمت و قداست و به چنین مرتبه ای می رسد.

استاد حوزه علمیه مازندران اظهار داشت: بعضی از انسانها جایگاه والایی دارند که افت کرده و شرافت و و مقام خود را از دست می دهند و در مسیر انحراف قرار می گیرند.

امام جمعه سابق آمل ادامه داد: نیاز است انسان دل خود را دریابد و تلاش کند زمینه ارتقای آن را فراهم کرده و زمینه تقویت شرافت روح خود را فراهم کند که روح انسان شریف است و باید آن را به کارهای ارزنده واداریم.

وی با بیان این که ضرورت دارد از تاریخ عبرت آموزی خوبی داشته باشیم، گفت: انسانهای بسیاری داریم که اوج گرفته یا به مقام نزولی دست پیدا کردند که باید مراقب باشیم.

حجت الاسلام رحمانی آملی با اشاره به این که دنیامحوری مانع تعالی انسان می شود، افزود: ضرورت دارد از دنیا دوری کرده و به دنبال ارتقای جایگاه خود باشیم که اگر مراقبت نکنیم از مسیر خارج می شویم.

ضرورت مراقبت از خطر نفس اماره

استاد حوزه علمیه مازندران تصریح کرد: قداست روح انسان که تمام شود اسیر نفس سرکش می شود که باید از نفس اماره به خداوند متعال پناه ببریم تا اسیر آن نشویم که نفس خطرناکی است.

امام جمعه سابق آمل اظهار داشت: بعضی از وقتها انسان کارهای باشرافتی صورت می دهد که به مقامات ارزشمند و گرانقدری دست پیدا کرده و محبوب دل همگان می شود که شفاعت در سرای قیامت دارد.

عزاداری میلیونی اربعین حسینی نشانگر عشق و دلدادگی است

وی افزود: امروز شاهد حضور گسترده و میلیونی عزاداری سرور و سالار شهیدان در سرزمین گرانقدر کربلا هستیم که نشانگر عشق و دلدادگی به وجود نورانی امام حسین(ع) است.

حجت الاسلام رحمانی آملی تصریح کرد: امیدواریم روزی شود تا سراسر کره هستی یکپارچه ندای لبیک یاحسین(ع) سرداده و این شعار ارزنده طنین انداز شود که کسی نمی تواند این امانت الهی را کم نور و تاریک کند.

استاد حوزه علمیه مازندران ادامه داد: ترویج فرهنگ عاشورایی امری مهم و اساسی است که باید از همه ظرفیتها در این مسیر گرانقدر و متعالی استفاده شود.

مراسم عزاداری دهه آخر صفر همه روزه در بیت حضرت آیت الله جوادی آملی واقع در روبه روی حسینیه ارشاد سادات نیاکی و با سخنرانی اساتید برجسته حوزه و دانشگاه و حضور بیت این عالم گرانقدر صورت می گیرد.

گفتنی است، ویژه برنامه های عزاداری و دسته روی اربعین حسینی در امامزادگان، بقاع متبرکه و مساجد شهرستان آمل برگزار شد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0