تفاهم نامه بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه های ساختمانی استان مازندران منعقد گردید
26 آبان 1395 ، دیدگاه 0
صبح امروز دوشنبه مورخ 24 آبان 95، تفاهم نامه بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه های ساختمانی استان مازندران فی ما بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان منعقد گردید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل، کامران اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران در این جلسه طی سخنانی اظهار داشت: آيين نامه  بكار گيري مسوولین ايمني در كارگاه ها به منظور ارتقاي سطح ايمني و نظام مند نمودن بكارگيري افراد شايسته و واجد صلاحيت در زمينه ايمني و پيشگيري ازحوادث ناشي از كار و براي صيانت از نيروي انساني و منابع مادي كشور تدوين گرديده است.
وی افزود: این آئین نامه با نگاه کنترل خطرات موجود درکارگاه وشناسایی خطر وارزیابی ریسک تدوین شده است و امیدواریم اجرای این آیین نامه به ایجادانگیزه واعمال رفتار ایمن درمحیط منجر گردد.
اصغری خاطرنشان کرد: شناسايي و مستند نمودن آيين نامه ها و دستورالعملهاي ايمني مرتبط با فعاليت كارگاه، شناسايي خطر، ارزيابي ريسك، بازرسي مستمر از فرآيند انجام كار و شرايط كار كارگران كارگاه در خصوص ايمني، ثبت آمار حوادث ناشي از كار، فرهنگ سازي و اطلاع رساني موضوعات مرتبط با ايمني، نيازسنجي،نظارت  برخريد،آموزش،تحويل و استفاده از وسايل حفاظت فردي و ... از مهمترین وظایف مسئولین ایمنی می باشد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران تصریح کرد: گذراندن دوره های آموزشی مرتبط و داشتن مدرک فنی مطابق با دستورالعمل از ضروریات در شرايط صدور تاييديه براي فعاليت مسوول ايمني می باشد.
وی در پایان بیان داشت: در گذشته حداقل های ایمنی در شهرستان های استان مشهود نبود ولی امروزه استفاده از تجهیزات ایمنی و بروز رفتار ایمنی در استان لمس می شود و کاهش حوادث ایمنی نیز از نتایج مهم آن می باشد که با زحمات شبانه روزی مدیران و کارکنان این اداره کل و سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران شاهد وضعیت مطلوب کنونی هستیم.
مهندس محسن قربانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت همکاری دستگا ههای اجرایی مرتبط در حوزه کاهش حوادث ناشی از کار اظهار داشت: استان مازندران در زمینه ایمنی کار علی الخصوص در کارگاههای ساختمانی پیشرو می باشد و کاهش حوادث ناشی از کار در استان گواه این مهم است.
وی افزود: بروز حوادث ساختمانی آسیب های اجتماعی را نیز بدنبال دارد و توجه ویژه به آن از ضروریات می باشد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران با تأکید بر ضرورت آموزش در حوزه ایمنی کار در کارگاه های ساختمانی خاطرنشان کرد: شرکت در دوره های آموزشی ایمنی کار یکی از الزامات سازمان برای ارتقاء پایه برای مهندسین می باشد.
قربانی بیان داشت: با توجه به عملکرد بسیار خوب استان در این حوزه، مازندران بعنوان دبیرخانه کنفرانس ملی HSE در کشور انتخاب شد و بهمین منظور نیز اولین کنفرانس در روزهای 5 و 6 دی ماه سال جاری در مجتمع نفت محمودآباد با حضور مقامات کشوری برگزار خواهد شد.
گفتنی است در ادامه این جلسه تفاهم نامه بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه های ساختمانی استان مازندران با امضاء مهندس اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مهندس قربانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران منعقد و میان طرفین مباده گردید.
شایان ذکر است هدف از اجرای این تفاهم نامه آموزش و ارتقاء سطح علمی – مهارتی ایمنی معرفی شدگان سازمان و استفاده از آموزش دیدگان به عنوان مسئولین ایمنی کارگاه ساختمانی توسط اداره کل و با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان در اجرای مواد 85 و 86  قانون کار و آیین نامه بکارگیری مسئول ایمنیمی باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل، بر اساس این تفاهم نامه سازمان نظام مهندسی ساختمان متعهد به انجام ثبت نام، احراز شرایط مسئول ایمنی برای کارگاه های ساختمانی، برنامه ریزی و معرفی جهت آموزش به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اجرای طرح بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه های ساختمانی از سال 96 در استان می باشد.
بر پایه این گزارش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز متعهد به برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز برای تربیت مسئولین ایمنی طبق سرفصل های تعیین شده، می باشد.
 

شایان ذکر است در این جلسه غلامی مدیر روابط کار اداره کل، باقرزاده رییس اداره حراست، اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی و رضازاده و میلادی مسئولین روابط عمومی نظام مهندسی و اداره کل نیز حضور داشتند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0