کم توجهی مسئولان آمل در پاسداشت 14 آبان؛
14 آبان 1395 ، دیدگاه 0
وقتی تنها عنوان پایتخت علویان را یدک می کشیم!!!

 

به گزارش پایگاه خبری کمال آنلاین،ماه آفرید عزیز کمالی 

حسن بن علی ملقب به ناصر کبير، سومين فرمانروای علويان تبرستان بوده است و سلسله علويان تبرستان، اولين حکومت شيعی مذهب در جهان اسلام بوده است که در بين سال های 250 تا 316 هجری به تناوب در تبرستان(مازندران) حکومت کردند و امروز مرقد ناصرکبیر (ناصرالحق) در شهرستان آمل قرار دارد.

روز 14 آبان به مناسبت سالروز تشکیل حکومت علویان در تبرستان بعنوان روز مازندران نام گذاری شده است و ضرورت دارد در پاسداشت این روز بزرگ کوشا باشیم که به همین مناسبت و از سوی ستاد بزرگداشت روز ملی مازندران در برخی از شهرهای استان برنامه هایی برگزار می شود که روزهای هفته مازندران از 8 تا 14 آبان به این صورت نام گذاری شده است:

 
شنبه 8 آبان: مازندران و شهدا (به عطر وجود مدافعان حرم)
يکشنبه 9 آبان: مازندران و نخبگان
دوشنبه 10 آبان:  مازندران و تشکل ها
سه شنبه 11 آبان: مازندران در آثار مکتوب
چهارشنبه 12 آبان: مازندران و دانشگاه
پنجشنبه 13 آبان: مازندران و پاسداشت آيين ها
جمعه 14 آبان: مازندران و اسناد ، امامزادگان و ميراث های ماندگار

امسال نیز متاسفانه شاهد بودیم در شهری که عنوان پایتخت علویان را با خود همراه دارد و مرقد ناصر کبیر در آن است برنامه ای برای روز مازندران ( سالروز تشکیل حکومت علویان در تبرستان) نداشته است.

در شرایطی که تنور پیام های مسئولین برای مناسبتهای مختلف داغ داغ است هیچ پیامی از سوی مسئولان صادر نشده است و بعضی از دستگاهها تنها به انتشار پوستر در فضای مجازی اقدام کردند.

به راستی شهرستان آمل با این قدمت دیرینه فرهنگی و کهن نیازمند تلاشها و برنامه های ویژه است تا بتوانیم این ظرفیتهای ارزشمند را به همگان معرفی کرده و در راستای ترویج آن کوشا باشیم.

ضرورت داشت تا همایش ها و ویژه برنامه های فرهنگی، ادبی، مذهبی و بصیرتی در راستای تبیین تشکیل حکومت علویان در این شهرستان صورت گرفته و نسل جوان جامعه با این ظرفیتهای بزرگ آشنا شوند.

نیاز است تا شاهد نمادهای مذهبی بیشتری در شهرمان باشیم و با توجه به اینکه بیشترین علما متعلق به این شهرستان هستند انتظار می رود تا در راستای معرفی این بزرگواران از همه ظرفیتها استفاده شود.

امروز جای تلاش ویژه دستگاههای فرهنگی شهرستان آمل احساس می شود که شهری خود را پایتخت علویان می داند و مرقد ناصر کبیر نیز در آن قرار دارد برنامه خاصی برای پاسداشت روز 14 آبان ندارد.

امیدواریم دغدغه لازم در میان مسئولان شهرستان ایجاد شده و تلاش لازم را صورت دهند که اگر این افتخارات و ظرفیتها در شهرهای دیگر وجود داشت برنامه ها و فعالیتهای ویژه ای برای آن صورت می دادند.

امروز که در تهاجم فرهنگی دشمنان قرار داریم می توانیم از ظرفیتها و فرصتهای ارزشمندی که در اختیارمان قرار دارد نهایت بهره برداری را صورت داده و زمینه ترویج و گسترش فرهنگ ناب شیعی را در میان جوانانمان صورت دهیم.

ارتقای فرهنگ علوی در پایتخت و دیار علویان آمل ضرورتی مهم و اساسی است که انتظار می رود شاهد حرکتهای خوب و اساسی در این عرصه باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0