حیات اسلام به برکت مجاهدت های علمی امام محمدباقر است
19 شهریور 1395 ، دیدگاه 0
استاد حوزه و دانشگاه : حیات اسلام به برکت مجاهدت های علمی امام محمدباقر(ع) است و امروز هر چیزی می شنویم قال الباقر(ع) و قال الصادق(ع) است و بعد از این بزرگان نیز هر چیزی داریم شرح روایات این دو امام همام است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، حجت الاسلام ابراهیم یعقوبیان، استاد حوزه و دانشگاه امروز در مراسم سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) که در آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) آمل برگزار شد، با بیان این که امام محمدباقر(ع) از مقام ارزنده و گرانقدری برخوردار است، گفت: تنها یک شاگرد هفتاد هزار روایت را از این امام همام حفظ کرده و به سینه سپرده است.

وی اظهار داشت: بسیاری از این روایات ای از میان رفت و برای ما نیامده است تا بتوانیم بهره گیری شایسته ای داشته را از آن داشته باشیم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: بسیاری از انسان های خداجوی از شاگردان نهضت امام محمد باقر(ع) بودند که امام به این شاگردان بیان کردند مراقب غرور باشید تا در شما ورود پیدا نکند.

حجت الاسلام یعقوبیان ادامه داد: شاگردان امام محمدباقر(ع) همواره در تلاش بودند تا با غرور مقابله کرده تا اسیر هواهای نفسانی نشوند که هر کدام از این یاران کهکشانی از معرفت بودند.

وی تصریح کرد: حیات اسلام به برکت مجاهدت های علمی امام محمدباقر(ع) است و امروز هر چیزی می شنویم قال الباقر(ع) و قال الصادق(ع) است و بعد از این بزرگان نیز هر چیزی داریم شرح روایات این دو امام همام است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به تحلیلی از حدیث امام محمدباقر(ع)، ادامه داد: همه انسان ها در دنیا طالب کمال هستند و سعادتمندی از مسائل روز دنیا است.

وی اظهار داشت: انسانی که می خواهد دارای سعادت باشد اهل لذت است که در غیر این صورت سعادت و خوشبختی ندارد و لذت در مفهوم این است چیزی را کمال تشخیص می دهد به آن دست پیدا کنیم.

حجت الاسلام یعقوبیان افزود: سعادت بشر در سایه ادراک لذت است و هر کسی در دنیا کمال را به گونه ای معنا می کند که براساس خواسته ها و نیازهای او است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به مفهوم کمال در مکتب امام محمدباقر(ع)، تصریح کرد: همه کمال در دینداری و شناخت عمیق دین است که انسان باید در راستای تحقق آن برای وجود خود کوشا باشد.

وی ادامه داد: در دنیایی زندگی می کنیم که دشمنی با دین هر روز دارد شدیدتر می شود و گروههای مختلف در مقابل دین ایستادگی می کنند که در جهان اسلام و غرب به گونه های متفاوت است.

حجت الاسلام یعقوبیان اظهارداشت: در روزگاری که همه ما تلاش می کنیم با هر توجیحی پای دین را از زندگی خود کوتاه کنیم این امام همام می فرماید به هر میزانی که از دین دوری کنیم از کمال محروم می شویم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: محرومیت از کمال زمینه ساز دوری انسان از لذت و سعادت می شود که باید تلاش ما در این راستا باشد تا کمال را در وجود خود و برنامه های زندگی نهادینه کنیم.

وی تصریح کرد: هرکسی باید در زندگی خود بررسی کند به چه میزانی دارد پای دین را از زندگی خود کوتاه می کند که اگر در مسیر فاصله از تعالیم والای دینی قرار گیریم راه کمال را به روی خود می بندیم.

حجت الاسلام یعقوبیان ادامه داد: انسان باید رابطه خود با دین را تقویت کرده و علم و فقاهت به دین داشته باشد که ضرورت دارد در این مسیر کوشا باشیم و تلاشهای شایسته ای صورت دهیم.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که انسان باید اهل صبر باشد، گفت: در روزگار ما به هر دلیلی مردم اعصاب خوبی ندارند و به راحتی عصبانی می شوند که نباید این گونه باشد.

وی ادامه داد: انبیای الهی و اهل بیت معصومین(ع) همواره صبوری پیشه کرده و صبرمحوری را سرلوحه امور خود قرار داده و در برابر بسیاری از مصائبی که برای آنان صورت گرفته است صبر را در دستور کار خود قرار دادند.

حجت الاسلام یعقوبیان تصریح کرد: انسان باید باور داشته باشد دنیا فرصتی برای امتحان است و همه ما مسلمانان وظیفه داریم این باور را در وجود خود تقویت کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: انسان در تمام لحظه های زندگی در مقام امتحان قرار دارد که مواد امتحانی در قرآن کریم بیان شده است که انسان باید با بهره گیری از آن زندگی خود را در مسیر سعادت و تعالی قرار دهد.

وی اظهار داشت: اگر انسان سلامتی دارد امتحانی از سوی حضرت حق است تا ببیند انسان حالت سلامتی خود را در چه راهی مصرف می کند و بیماری که می دهد هم امتحان است.

حجت الاسلام یعقوبیان ادامه داد: فقر و ثروت از امتحانات خداوند متعال است و هیچ فردی خودش ثروتمند نمی‌شود و فقر نیز همیشگی نیست که این ها امتحان حضرت حق است تا ببیند در فقر و ثروت چه رابطه ای با پروردگار متعال داریم.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در دنیایی زندگی می کنیم همه ما امور متفاوتی می خواهیم و خواسته های گوناگونی داریم و باید باورمان شود دنیا دار تزاحم است.

وی بیان داشت: خواسته های انسان در کوتاه مدت میسر نمی شود که باید تحمل پیشه کنیم تا گام به گام در مسیر تحقق نیازها و خواسته های خود قدم برداریم و به آن دست پیدا کنیم.

حجت الاسلام یعقوبیان افزود: انسان در تمام لحظه های زندگی خود از دید حضرت حق خارج نیست که ضرورت دارد مراقب اعمال و رفتار خود باشیم و در مسیر نیکی و خوبی گام برداریم.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: عالی ترین نوع دعا این است به نقطه ای برسیم که دیگر چیزی به زبان ما جاری نشود و باید تلاش کنیم صبر را در وجود خود گسترش و نهادینه کنیم.

وی ادامه داد: زندگی انسان باید حساب و کتاب داشته باشد و مراقبت های بسیاری در این عرصه صورت دهیم که توفیقات و برکات ارزشمندی برای زندگی انسان دارد.

حجت الاسلام یعقوبیان اظهار داشت: بهره گیری از سیره نورانی اهل بیت معصومین(ع) زمینه ساز سعادت و تعالی انسان می شود که باید در برنامه های زندگی خود از رهنمودها و روش زندگی این بزرگواران استفاده لازم و شایسته ای داشته باشیم و سعادت آفرین است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اهل بیت معصومین(ع) در جایگاه ارزشمند و والایی قرار دادند که انسان می تواند با استعانت از این بزرگواران در مسیر تعالی و تکامل قرار گیرد که باید حضور در محضر ائمه اطهار(ع)‌ را در وجودمان تقویت کنیم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0