آیین رونمایی از کتاب قیام درویشان تبرستان و افتتاح دبیرخانه کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی در آمل برگزار شد +عکس
18 شهریور 1395 ، دیدگاه 0
امام جمعه آمل : میرقوام الدین مرعشی از شخصیتهای بزرگ و گرانقدری است که به ایشان افتخار می کنیم و در بسیاری از نقاط جهان مردم عاشق و علاقمند به این شخصیت بزرگوار هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، دبیرخانه کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی با حضور امام جمعه آمل، مدیران شهری، اعضای شورای اسلامی شهر، فرهیختگان و فعالان فرهنگی مذهبی در مجمتع فرهنگی هنری حضرت ولیعصر(عج) اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل افتتاح شد.

محمد محمدی، دبیر کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی در این مراسم اظهارداشت: میرقوام الدین مرعشی از چهره های بزرگ و نخستین مؤسس شیعه دوازده امامی تبرستان است که ضرورت دارد در راستای تبیین و معرفی این شخصیت ارزشمند کوشا باشیم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل خاطرنشان کرد: دبیرخانه این کنگره در هفته آینده فعالیت های خود را به صورت رسمی آغاز می کند تا اقدامات های شایسته ای در آن صورت گیرد.

وی ادامه داد: کمیته علمی دبیرخانه بین المللی میرقوام الدین مرعشی تشکیل می شود که از اساتید بزرگ سطح کشور و جامعه حوزه های علمیه و دانشگاهها بهره گیری می کنیم.

محمدی بیان داشت: کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی در تاریخ چهاردهم آبان ماه سال 96 در سالن همایشهای بین المللی اریکه آریایی شهرستان آمل اجرایی می شود.

وی افزود: بزرگان ارزشمندی در شهرستان آمل داریم که باید برای پاسداشت این عزیزان کوشا باشیم تا آحاد مردم و نسل جوان جامعه نسبت به آنان اطلاعات لازم و شایسته را داشته باشند.

دبیر کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی تصریح کرد: از همه ظرفیتها و فعالان برای برگزاری باشکوه این کنگره بین المللی دعوت می کنیم تا بتوانیم به بهترین نحو ممکن و آن گونه که شایسته است آن را برگزار کنیم.

در ادامه این مراسم، آیین رونمایی از کتاب قیام درویشان تبرستان زندگی نامه میرقوام الدین مرعشی مشهور به میربزرگ با حضور چهره های سرشناس و ملی تاریخ و ادبیات کشور در آمل برگزار شد.

حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی امام جمعه آمل اظهارداشت: امروز جهان اسلام و مکتب تشیع بهره مند از نگاه ارزشمند و گرانقدر میرقوام الدین مرعشی به اهل بیت معصومین(ع) است که در راستای تشکیل نخستین حکومت شیعی در دیار مازندران اقدام کرده است.

وی اظهارداشت: میرقوام الدین مرعشی از شخصیتهای بزرگ و گرانقدری است که به ایشان افتخار می کنیم و در بسیاری از نقاط جهان مردم عاشق و علاقمند به این شخصیت بزرگوار هستند.

امام جمعه آمل تصریح کرد: میرقوام الدین مرعشی اهتمام بسیاری برای تشکیل حکومت شیعی صورت داده است که سبب شد علاقمندان و دوستداران بسیاری داشته باشد.

حجت الاسلام مرتضوی افزود: ضرورت دارد به مقبره میرقوام الدین مرعشی معروف به میربزرگ که در مصلی نمازجمعه آمل قرار دارد توجه بیشتری و شایسته ای صورت گیرد که امری مهم و اساسی است.

این مراسم با حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل، شهرداری و شورای اسلامی  شهر آمل، انجمن ادبی شهرستان آمل، دانشگاهها و نیز برخی نهادها و دستگاههای اجرایی این شهرستان در سالن همایش های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل صورت گرفت.

کتاب قیام درویشان تبرستان نوشته زنده یاد دکتر سید محمدرضا مرعشی مرزنگو در ژانر رمان تاریخی است و زندگینامه و قیام سید قوام الدین مرعشی در تبرستان و آمل و نیز تشکیل نخستین حکومت شیعه دوازده امامی تبرستان را در ادامه قیام سربداران خراسان توضیح می دهد که مرزنگو در منطقه دابودشت شهرستان آمل، روستایی در هفده کیلومتری آمل و محل تولد میربزرگ است.

داستان این کتاب نیز از مرزنگو شروع شده و به همراه میربزرگ به خراسان و سپس بازگشت ایشان به زادگاهش و در ادامه انقلاب میربزرگ در آمل و جنگ های وی و پسرانش در تبرستان و اطراف ادامه می یابد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0