در بازدید قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید شد؛
9 شهریور 1395 ، دیدگاه 0
وجود ظرفیت ها برای تبدیل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران به مرکز بورس برنج کشور

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، در بازدید قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید شد؛ وجود ظرفیت ها برای تبدیل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران به مرکز بورس برنج کشور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت باتفاق رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران را از نزدیک مورد بازدید خود قراردادند و در نشست با مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره مرکز حمایت های قانونی را از این مرکز اعلام داشتند.

اولین هدف ما بعد از فاز اول، ایجاد سهامی عام است تا تمام کشاورزان عضو و سهامدار مرکز شده و در تجارت برنج سود ببرند.

سید اسماعیل یزدان پناه، مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران اظهارداشت: این پروژه  از سال  92 پس از كلنگ زني  عملايت ساخت آن آغاز شد و تا كنون فاز اول آن هشتاد درصد پيشرفت فيزيكي داشته كه انشاالله نيمه اول سال 96 به بهره برداري مي رسد.

وی ادامه داد: این شرکت سهامی خاص است باعضویت 428 سهامدار، در زمینی به وسعت 173 هزار مترمربع شامل 50 هزار مترمربع انبار و 6 هزار مترمربع واحدهای اداری و تجاری است.

 یزدان پناه بیان داشت: مرکز ما با این پتانسیل بالا قادر است تا سالانه 700 هزار تن برنج تولیدي کشاورزان را جمع آوری کند و با دارابودن سالن معاملا ت سبب شفاف سازي قيمت وحذف واسطه شده كه موجب مي شود كشاورزان به حق خود برسند و با برند سازي و توزيع در زمان مناسب موجب حفظ حقوق مصرف كننده مي شود.

 مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با بیان این که این مرکز با خرید در زمان عرضه زیاد می تواند نقش بسزایی در تنظیم بازار داشته باشد، گفت: تولید برنج کیفی، افزایش تولید و معرفی بذرهای با ذائقه مصرف کننده از جمله اهداف این مرکز است که اگر از این زمان به فکر ساماندهی نباشیم و نسل بعدی راغب به کشاورزی نباشد سبب می شود تا زمین های کشاورزی برای تامین نیاز کشاورزان به فروش برسد و انگیزه کشت دوباره کم شود که برخلاف اقتصاد مقاومتی است.

وی تصریح کرد: برنج محلی و مرغوب ما با استقبال بسیاری در خارج از کشور مواجه است که با صادرات برنج می توانیم تولید پایدار را تضمین کنیم و خوداتکایی در محصول  برنج را صورت دهیم که باید آینده نگری داشته باشیم تا باانگیزه سودآوری برای کشاورزان ، کشاورزی تقویت شود.

 یزدان پناه ادامه داد: برنج در بازار متولی ندارد و این مرکز به دنبال ارتباط مستقیم با کشاورز، بازار و فعالان این عرصه است تا ساماندهی لازم را صورت داده و زمینه ای برای اقتصاد مقاومتی و امنیت غذایی باشد. اظهارداشت: مافیای اقتصادی برای یک سریال در ماه رمضان میلیاردی هزینه می کنند و جوایز می گذارند تا برنج وارد کنند که باید این قضیه را مدیریت کنیم.

وی افزود: این مرکز با کمک موسسه تحقیقات برنج کشور در مازندران، برنج های هدف را انتخاب کردیم و با آزمایشگاه معتبر جهانی وارد مذاکره شدیم و نمونه هایی را گرفتیم که داریم هدفمند کار می کنیم و مجموعه ما می تواند نقش کلیدی در کشور ایفا کند.

یزدان پناه ادامه داد: اولین هدف ما بعد از فاز اول، ایجاد سهامی عام است تا تمام کشاورزان عضو و سهامدار مرکز شده و در تجارت برنج سود ببرند.

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مورد حمایت است که مجوز لازم را صادر کردیم

رضا رحمانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که راه اندازی مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران از کارهای جالب و ضروری است، گفت: جا داشت این کار خیلی وقت های گذشته صورت می گرفت. وی تصریح کرد: برنج یکی از محصولات اساسی کشاورزی است و مرکز تولید آن نیز به صورت عموما در استان مازندران قرار دارد که جای چنین مرکزی بسیار خالی بود.

رحمانی ادامه داد: ویژگی های خوبی مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران دارد که یکی این است خود مردم و تولیدکنندگان در قالب بیش از 428 نفر آمدند سهامدار شده و این مجموعه را تشکیل دادند.

 قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: یک شهرک صنفی دارد ایجاد می شود که به نظرم اگر برنامه ریزی خوبی صورت گیرد در آینده این مرکز به بورس برنج ایران تبدیل می شود. وی افزود: مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران می تواند در تعیین قیمت برنج و جلوگیری از اجحاف در حق کشاورزان و مصرف کنندگان اثرگذار و نقش آفرین باشد.

 رحمانی ادامه داد: راه اندازی مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران می تواند در ایجاد ثبات در بازار برنج نیز جایگاه و اثربخشی خوبی ایفا کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مورد حمایت است که مجوز لازم را صادر کردیم و الان نیز پذیرفتیم به عنوان یک شهرک فعالیت کند تا از معافیت های قانونی و مالیاتی هم استفاده کند.

وی اظهارداشت: هر حمایتی لازم باشد در خدمت مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران هستیم که با مسئولان استانی نیز در خصوص این مرکز صحبت کردیم تا حمایت های جدی داشته باشند.

این مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران جزو برکات ملی است و می تواند دستاوردهای بسیاری داشته باشد

محمد محمدپور عمران، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان این که در مرکزی هستیم که با اتمام کار آن متوجه می شویم چه اقدام بزرگی است، گفت: حمایت های مسئولان بیمه کننده فعالیت های این مرکز است.

وی ادامه داد: مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مرکزی مهم است و روز اولی که کاله آغاز به کار کرد هم عظمت آن چیزی امروز در آن قرار دارد مشخص نبوده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ادامه داد: تجارت، تنظیم بازار، نظارت، حقوق مصرف کننده، صادرات و آموزش و پژوهش از برکات اولیه این مرکز است که شایسته می باشد حمایت های لازم را صورت دهیم.

محمدپور عمران افزود: این مرکز جزو برکات ملی است و می تواند دستاوردهای بسیاری داشته باشد که از هر نظر دارای اهمیت است و موفقیت ما در موفقیت کشاورزان است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ادامه داد: قدرت و جماعت بزرگ می تواند جلوی واردکنندگان برنج را بگیرد که در همه جا نفوذ دارند و باید نهایت تلاش باشد تا تولید، تامین و فروش را در این مرکز مورد توجه قرار دهیم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0