پروژه پرورش ماهی سردآبی دایی اصغر فلاح در آمل افتتاح و به بهره برداری رسید
4 شهریور 1395 ، دیدگاه 0
مدیرکل شیلات مازندران : شیلات مازندران مقام دوم را در کشور و در بخش آبزی پروری رتبه اول را دارا است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، همزمان با هفته دولت و با حضور مدیرکل شیلات مازندران، فرماندار ویژه آمل، بخشدار مرکزی، روسای ادارات و نهادها، خانواده های معظم شهدا، و اهالی، پروژه پرورش ماهی سردآبی دایی اصغر فلاح در روستای سعدین کلا از توابع بخش مرکزی آمل افتتاح و به بهره برداری رسید.

حسینعلی رستمی، مدیرکل شیلات مازندران با قدردانی از تلاش و زحمات اصغر فلاح  و خانواده محترمشان در راه اندازی پروژه پرورش ماهی سردآبی اظهارداشت: شیلات مازندران مقام دوم را در کشور و در بخش آبزی پروری رتبه اول را دارا است.

وی اظهارداشت: حدود بیش از 55 هزار تن تولید ماهیان گرمابی را داریم و نزدیک به 15 تا 20 هزار تن پرورش ماهیان سردآبی مانند ماهی قزل آلا است و حدود 14 تا 20 هزارتن ماهیان کیلکا و 3 تا 5 هزارتن صید ماهیان استخوانی در دریای خزر صورت می گیرد.

رستمی ادامه داد: پرورش ماهیان خاویاری از برنامه های اولویت دار ما است که در حال حاضر بیشترین تولید ماهیان خاویاری و خاویار را در کشور داریم.

مدیرکل شیلات مازندران تصریح کرد: یکی از برنامه های ما تحقق اقتصاد مقاومتی است و پرورش ماهی در قفس را داریم که تلاش می کنیم آن را در طول سه سال به 20 هزارتن برسانیم.

وی افزود: عرضه ماهیان در سطح استان مورد توجه است که تلاش داریم تقویت شایسته ای در عرضه آبزیان داشته باشیم و طرح داریم تا آب در گردش در مغازه ها انجام شود و ماهی ها را در ظرف های شیشه ای نگه داری کنیم.

رستمی ادامه داد: در حال حاضر مردم به سمت مصرف ماهیان تازه روی آوردند که باید به این عرصه توجه ویژه ای صورت گیرد و تلاش داریم دسترسی آسان به ماهی زنده برای مردم انجام شود.

مدیرکل شیلات مازندران تصریح کرد: سال گذشته حدود هزار کیلو تولید خاویار داشتیم و پیش بینی می کنیم امسال دو هزار کیلو تولید خاویار داشته باشیم و بازسازی ذخایر دریای خزر صورت می گیرد که حدود 38 میلیون تولید ماهیان استخوانی داشتیم و به دریا ریختیم و امسال به 65 میلیون تن رسیده است.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم با کاهش هزینه های غیر ضروری، افزایش تولید را داشته باشیم که حمایت های لازم صورت می گیرد و دنبال این هستیم تولید آبزیان را به سمت دریا ببریم.

رستمی ادامه داد: تقاضای خرید ماهی قزل آلا از کشور روسیه داریم و تولیدکنندگان ما سفارش های خوبی دارند که امیدواریم با برطرف شدن مشکلات درون کشوری از جمله بحث دامپزشکی و رفع مشکل صادرات بتوانیم در این مسیر گام های خوبی برداریم.

مدیرکل شیلات مازندران تصریح کرد: تسهیلات لازم به فعالان حوزه شیلات داده می شود که پرورش دهندگان با تهیه وثیقه مناسب می توانند از آن استفاده کنند.

احمد منفرد فرماندار ویژه آمل با اشاره به گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تشکر از تلاش و زحمات اصغر فلاح  گفت: مساحت کل پروژه  2 هزار مترمربع و با ظرفیت تولید پروژه 40 تن در سال می باشد.

وی با بیان اینکه مساحت مفید پروژه 200 مترمربع به تعداد 4 قطعه استخر پرورش ماهی می باشد افزود: منبع تامین آب از طریق چاه به میزان 5 لیتر در ثانیه می باشد که برای 4 نفر اشتغالزائی صورت گرفت.

فرماندار ویژه آمل میزان تسهیلات دریافتی از بانک کشاورزی را بیش از 4 هزار میلیون ریال اعلام نمود و بیان داشت: کل هزینه اجرای طرح 6 هزار میلیون ریال می باشد. 

منفرد در خصوص پرورش ماهی آبزیان گفت: در مازندران رتبه اول را به خود اختصاص دادیم  و به منظور ایجاد اشتغال، توسعه شهری و روستایی اکنون تسهیلاتی با سود کم به متقاضیان داده می‌شود که  در این راستا صندوق مهر و بانک سینا برای پرورش ماهی خاویاری که هم خاویار و هم گوشت آن مورد توجه است، تسهیلات داده می شود.

وی با اعلام اینکه بخشداران برای تشویق و توسعه این صنایع به شناسایی افراد در روستاها بپردازند، گفت: در این زمینه 50 درصد روستایی‌ ها می‌توانند به بخش پرورش ماهیان خاویاری ورود یابند و با وجود ظرفیت‌های موجود پیشنهاد می ‌شود در پرورش ماهی خاویاری در هر روستایی یک نفر ورود پیدا کند.

درادامه  مراسم اصغر فلاح معروف به دایی اصغر مدیریت پروژه پرورش ماهی سردآبی با قدردانی از تشریف فرمایی مسئولین استانی و شهرستانی در مراسم افتتاح گفت: امروز بسیار خوشحال هستیم که در ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) وعنایات خداوند منان و شهیدان والامقام این روستا شهید ناصر اکبری و شهید رحمان شیخ پور شاهد افتتاح پروژه پرورش ماهی سردآبی هستیم.

وی افزود: در سالی که بنام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و در ایام گرامیداشت یاد و نام شهیدان والامقام دولت شهیدان رجایی و باهنر روزهای پرشور خدمت رسانی را شاهد هستیم.

اصغر فلاح معروف به دایی اصغرادامه داد: از حمایت های ویژه مسئولین استانی و شهرستانی اعم از اداره شیلات استان و شهرستان، بانک کشاورزی ، دامپزشکی، محیط زیست، نظام مهندسی کشاورزی، جهاد کشاورزی آمل، گاز ، منابع طبیعی، شورای اسلامی و دهیاری روستا و راه و شهرسازی در راه اندازی و افتتاح پروژه پرورش ماهی بنام قزل سرای دایی اصغر کمال قدردانی و تشکر ویژه را داریم.

وی با اشاره به پشتیبانی و حمایت های خانواده در به ثمر رسیدن این پروژه عنوان داشت: بسیار خرسند و مسرور هستیم که با همت و تلاش خانواده، دختران صبورم و داماد گلم آقای یوسف که در این راه کمک و حامی من بودند تا علاوه بر کسب درآمد باعث کارآفرینی عده ای از عزیزان دیگر باشیم.

وی خواستار توجه مسئولین، حمایت، پشتیبانی و یاری این پروژه برای ادامه روند کاری شد.

اصغر فلاح معروف به دایی اصغر اظهارداشت: در این جا می خواهم با اتکا به حدیث شریف من لم یشکر المخلوق ، لم یشکر الخالق از همسر صبور و پرتوانم تشکر و قدردانی به عمل آورم که در همه این زمینه ها در تمام این سالها یار و یاور و پشتیبان من بوده بخصوص در این راه خطیر در اولین روز شروع تا به امروز که به نتیجه رسیدیم.

وی گفت: به واقع همسرم خستگی ناپذیر کوشش کرد و مشوق اصلی و تلاشگر واقعی ایشان بوده که زبانم از عهده بیان این قدردانی قاصر است و چیزی نمی توانم بگویم جز اینکه بگوییم حاج خانم خسته نباشی.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0