هفتمین سمینار علمی تخصصی مدیریت فضای سبز شهری برگزار شد +عکس
2 شهریور 1395 ، دیدگاه 0
مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری آمل یکی از اهداف اصلی برگزاری این همایش را بروز شدن کارشناسان فضای سبز شهرداری ها با دست آوردهای جدید خبرداد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، هفتمین سمینار علمی تخصصی مدیریت فضای سبز شهری به همت شهرداری آمل، شورای اسلامی شهر، سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری آمل و مرکز پژوهش های شورای شهر آمل و با حضور اساتید دانشگاههای تهران و مازندران، شهردار آمل، اعضای شورای شهر آمل، شهرداران، مدیرعامل و کارشناسان فضای سبز شهرداری های مازندران، کارشناسان دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شاهرود و متخصصین در امور فضای سبزدر سالن سرای مهر شهرداری آمل برگزار شد.

مهندس محبوبه علیزاده مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری آمل با بیان اینکه 6 دوره برگزاری همایش با موفقیت انجام شد گفت: جهت پربار نمودن همایش فراخوان مقالات با موضوعات علوم باغبانی و فضای سبز شهری - خاكشناسی. روش های مبارزه با آفات و بيماری ها - مديريت هرس•  طراحی منظر و المان های مرتبط با فضای سبز شهری - روش های آبياری بهينه•  روش های تكثير گياهان مرتبط با فضای سبز شهری - كودهای تقويتی ارگانيك و كاربردی•  شناسايی و مبارزه با علف های هرز در فضای سبز شهری- گياهان دارويی و فضای سبز شهری انجام شد.

 وی ادامه داد: خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی روبرو شدیم که 40 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد و 13 مقاله پذیرفته و 11 مقاله به عنوان برتر مشخص گردید.

 مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری آمل تاکید کرد: در هر دوره از همایش موضوعات خاص روز فضای سبز مطرح می شود که امسال این همایش در محورهای چمن و مدیریت فضای سبز در شرایط کم آبی، انتخاب گونه های مناسب جهت کاشت در فضای شهری، کنترل غیر شیمیائی علف های هرز و کارگاه آموزشی آشنائی با گونه های مناسب جنگلی برای کاشت در محیط های شهری مطرح خواهد شد.

وی یکی از اهداف اصلی برگزاری این همایش را بروز شدن کارشناسان فضای سبز شهرداری ها با دست آوردهای جدید خبرداد و تصریح کرد: یکی از بزرگترین مشکلات فضای سبز مازندران کمبود آب می باشد که متاسفانه به عقیده بسیاری از کارشناسان فضای سبز، مازندران دچار کمبود آب نمی باشد.

وی ضمن قدردانی از حمایت های شورای شهر و شهرداری از برگزاری اینگونه همایش ها یادآورشد: توسعه فضای سبز باید براساس نگرشی صحیح نسبت به نیازهای زیست محیطی و اجتماعی شهر و نیز امکانات و قابلیت های هر شهر صورت گیرد.

مهندس اسدالله تورنگ رئیس شورای شهر آمل با بیان اینکه همه ما باید قدردان نعمات الهی باشیم گفت: یکی از مشکلاتی که در فضای سبز احساس می شود کمبود آب است که با کاشت گیاهان منطقه ای علاوه بر صرفه اقتصادی می توانیم در فضای سبز شهری نگرش جدیدی را شاهد باشیم.

 وی با اشاره به اهمیت فضای سبز در زندگی شهری بیان داشت: همه ما به فضای سبز نیازمند هستیم که در کنار ساختمانهای بلند مرتبه فضای سبز باید در اولویت قرار گیرد.

 رئیس شورای شهرآمل ادامه داد: در شهر آمل علیرغم مشکلات مالی که با آن روبروهستیم در دوره چهارم شورا چندین پارک محله ساخته شد و اخیرا هم چند پارک محله ای را در دستور کار خود داریم.

 استاد محسن کافی یکی از اساتید دانشگاه تهران با قدردانی از برگزارکنندگان این سمینار علمی و تخصصی در خصوص چمن و مدیریت فضای سبز در شرایط کم آبی گفت: متاسفانه در ایران به لحاظ عدم مدیریت با مشکل کمبود آب مواجه هستیم.

 وی با ابراز نگرانی از اینکه بدون مطالعه سرانه فضای سبز از سوی مسئولین اعلام می شود ادامه داد: در حال حاضر سرانه فضای سبز شهرداری ها فقط به فضای سبز پوشش گفته می شود در حالی که تمام باغاتی که دراطراف شهر وجود دارد جرو سرانه فضای سبز می باشد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: زمانی به توسعه پایدار خواهید رسید که مشکلات آب وجود نداشته باشد و در امر فضای سبز باید از تکنولوژی استفاده کنیم که درمصرف آب صرفه جوئی شود.

 کافی اشاره کرد: ما باید به دنبال گونه هایی برویم که مصرف آب کمتری دارند یعنی به دنبال فضای سبزی که با حداقل آب صورت گیرد.

در این همایش دکتر فضل شیردل شهمیری رئیس دانشگاه آزاداسلامی واحد بهشهر در خصوص انتخاب گونه های مناسب جهت کاشت در فضای سبزی گفت: امروز فضای سبز با زندگی مردم اجین شد و آمل در بین شهرداری های مازندران در فضای سبز و تولید گیاهان سرآمد می باشد.

 وی با بیان اینکه باید به دنبال فضای سبز پایدار باشیم افزود: در احداث فضای سبز باید توجیه اقتصادی داشته باشیم و هزینه کردن در احداث فضای سبز بارارزش است و باید سعی و تلاش کنیم که افرادی به دنبال کارهای خیر هستند به این سمت کشانیده شوند.

 رئیس دانشگاه آزاداسلامی واحد بهشهر عنوان داشت: در فضای سبز از روان شناس استفاده کنیم تا بتوانیم اطلاعات دقیق مردم شهر را بگیریم که به چه سمت و سوئی گرایش دارند.

 

دکتر حمید ساکنین چلاو استاد دانشگاه در خصوص کنترل غیر شیمیائی علف های هرز مطالبی راعنوان داشت و در پایان به مقالات برتر لوح، تندیس همایش و هدایایی اهدا شد.

لازم بذکراست احمد امیرسلیمانی شهردارآمل در پیامی به این همایش گفت: مردم باید در طبیعت و فضای سبز براساس فرهنگ و مدنیت مناسب خود رفتار کرده و از تخریب محیط زیست خودداری کنند و امیدواریم شهرداری با کمک و همیاری شهروندان بتواند در صیانت از فضای سبز و توسعه فضای سبز شهری تلاش کرده تا شهری زیبا داشته باشیم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0