در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی آمل چه گذشت؟
24 مرداد 1395 ، دیدگاه 0
شهرداری ها مطالبات نیم درصدی کتابخانه های عمومی را پرداخت کنند / آمادگی ورود خیرین در حوزه کتابخانه

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، سید آقا بزرگ حسینی، رییس اداره کتابخانه های عمومی آمل در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی آمل با اشاره به این که پیگیری مطالبات نیم درصدی از جمله اموری است که باید به آن توجه شود افزود: شهرداری ها مکلف هستند همه ساله حداقل نیم درصد را در اختیار انجمن کتابخانه های عمومی قرار دهند و در آمل نیز 5 شهر داریم که بعضی از آن ها همکاری ندارند.

وی ادامه داد: شهرداری امامزاده عبداله یک ریال را پرداخت نکرده، شهرداری گزنک بخشی را پرداخت و مابقی را بدهکار است، شهرداری دابودشت ماهانه مبلغی را پرداخت می کنند و بدهی سنوات گذشته مانده است، شهرداری رینه پرداخت می کند و شهرداری آمل نیز تا حال یک پرداخت منظمی داشته است و برای چندین بار در کشور و استان نمونه شدند اما در سال 94 یک ریال پرداخت نکردند و در سال 95 دارد به صورت ماهانه پرداخت می شود و همکاری لازم را دارند.

رییس اداره کتابخانه های عمومی آمل تصریح کرد: هر ساله برای کتابخانه های عمومی هزینه های صورت می گیرد و کتابخانه عمومی نیز در مقام شهر آمل با این پشتوانه بزرگ نیست.

حسینی خاطرنشان کرد: تعمیراتی را در کتابخانه دانش پژوه و امام خمینی انجام دادیم و در کتابخانه خودمان تعمیراتی را آغاز کردیم و امید است مطالبات پرداخت شود تا بتوانیم اول مهر کار آن را به اتمام برسانیم.

وی بیان داشت: مطالبات از شهرداری آمل برای سال 94 حدود 600 میلیون تومان است که درخواست داریم نسبت به تحقق مطالبات انجام شود.

رییس اداره کتابخانه های عمومی آمل تصریح کرد: این اداره به پیمانکاران بدهی دارد و درخواست دادیم تا در پرداخت مطالبات کوشا باشند

حسینی افزود: زندان آمل جابجا شد که درخواست داریم بخشی از آن به کتابخانه اختصاص پیدا کند و در این مسیر کتابخانه ای نداریم.

وی ادامه داد: مدتی بود اتفاقی از کتابخانه ها صورت نمی گرفت اما الان حدود بیش از 300 میلیون تومان هزینه کردیم و تمام کتابخانه های ما تجهیز هستند و مشکلی نداریم.

حسین احسانی، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه آمل افزود: امیدداریم با همکاری خیرین و سایر دستگاهها یا ساختمان قدیمی را تخریب و بازسازی کرده و یا تبدیل به احسن داشته باشیم که سال 95 آغاز کار آن را شروع کنیم و در مقام مردم آمل باشد تا در حوزه فرهنگ به برنامه ها دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: امسال باید در ساخت کتابخانه عمومی اقدام شایسته ای صورت دهیم و شرمنده مردم نباشیم که کتابخوان داریم اما فضای کتابخانه ای نداریم.

معاون فرمانداری ویژه آمل افزود: سال های سال است بحث هایی مطرح می شود اما امیدواریم در این زمینه فراتر از شعار رفته و به مرحله عمل برسیم.

احسانی ادامه داد: از شهرداری و شورای شهر می خواهیم زمین لازم را برای ساخت کتابخانه مرکزی آمل اختصاص دهند.

محمد محمدی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل اظهارداشت: احساس می کنیم بحث کتابخانه های عمومی اهمیت بسیاری برای آمل پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: در شعار فرهنگ در راس امور است اما در عمل دیده نمی شود و این یک مشکل کلی است و میزان فضای فرهنگی ملاک اصلی شهرنشینی است.

وی ادامه داد: باید از نظر فرهنگی شهرها را رشد دهیم و تیراژ روزنامه ها، فضای کتابخانه ای و فضای سالن های همایشی و میزان استقبال از آن اهمیت بسیاری دارد که نقش بسزایی در توسعه فرهنگی صورت می دهد.

محمدی افزود: در بالای بیست جلسه موضوع کتابخانه مرکزی را مطرح کردیم که کتابخانه مرکزی دیگر شهرها با ما قابل قیاس نیست.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل ادامه داد: تمام بودجه های ما دارد سمت استهلاک می رود که کتابخانه های ما وضعیت مناسبی ندارند و از خیرین تقاضا داریم که به کتابخانه های عمومی و سالن های همایش توجه شود.

محمدی ادامه داد: در میزان اعضای کتابخانه های عمومی از شهرهای اول استان هستیم اما فقر فضای فرهنگی داریم که ضرورت دارد در راستای بهبود وضعیت تلاش شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل ادامه داد: باید عزم جدی وجود داشته باشد تا کتابخانه مرکزی آمل ساخته شود و جلسه ای با این موضوع گرفته شود تا زمین و بودجه آن را محقق کنیم.

عطااله حیدرزاده، رییس انجمن خیرین کتابخانه ساز آمل افزود: همیشه صحبت است رتبه اول در کتابخوانی داریم اما فضای لازم وجود ندارد که اقدام و عملی صورت نمی گیرد.

حیدرزاده بیان داشت: بهایی به انجمن کتابخانه های عمومی داده نمی شود که امیدواریم در سال اقدام و عمل بتوانیم یک کار مثبت برای کتابخانه های عمومی انجام دهیم.

رییس انجمن خیرین کتابخانه ساز آمل ادامه داد: اگر شهرداری زمین مناسبی را اختصاص دهد، مجمع خیرین برای ساخت کتابخانه مرکزی ورود پیدا می کند و ضروری است تا کارگروهی برای انتخاب زمین مشخص شود.

روح اله آذرگشت، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر آمل افزود: اداره کتابخانه های عمومی فعالیت ها و تلاش های ارزشمندی صورت می دهد.

وی بیان داشت: ما در خدمت هستیم و تا توان داریم حمایت های لازم را صورت می دهیم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0