به مناسبت روز خبرنگار
14 مرداد 1395 ، دیدگاه 0

هفدهم مرداد ماه را روزخبر نگار نام گذاری کردند شغلی که پراز مسولیت ها، رسالت سنگین در بخش های اجتماعی ، اقتصادی، سیاسی وفرهنگی است.

دربیان اهمیت شغل خبرنگاری اغراق نخواهد بود، اگربگوییم روز ۱۷ مردادماه وتمام همایش ها، یاد بود ها،تقدیرها ووعده هایی که کمتر تحقق پیدا کرده ، پاسداشتی بسیاراندک ونا کامی از حرفه مهم وخطرناک خبرنگاری است.

از این رو که بخش مهمی ازتوسعه وامنیت امروزمان ، مرهون تلاش خبرنگاران وروزنامه نگارانی است که تلاش می نمایند ، همچون اسلافشان موثر واقع شوند.

انانی که در قامت مردانی بلند همت و شجاع ظاهر شدندوبا زدودن پرده های جهل ازشیشه های زنگار گرفته جامعه ایرانی ، مبادرت به نشرخبر، چه به صورت صوتی، تصویری و چه بصورت  نوشتاری کردندو مقدمات رستاخیز مردم ایران زمین و

شکل گیری انقلاب مشروطیت را رقم زدند، که بهای ان نیزجان دادن در جوخه اعدام سلطانهای قلدر زمانه بود.

خبرنگاران از این رو‌ بعنوان مسولانه ترین و حساس ترین شغل مطرح می شود.

که بواسطه تاثیر گذاری بالایی در تغییر وتهییج افکار جامعه داردمی تواند زمینه های مساعد رشد و توسعه جامعه را فراهم کن، یا بر عکس مقدمات انحطاط یگ‌جامعه به حساب اید.

متاسفانه انچه جامعه خبری کشور ما را بصورت جدی تهدید می کند نبود امنیت روانی و مادی برای خبرنگاران است. انها در جامعه با هزینه های بالای اجتماعی مواجه می شوند، ودر تهیه گزارشها می بایست ممنوعیت ومحدودیتهای دست و پا گیراداری و بعضا تهدید های حقوقی را به جان بخرند.تا بتوانند خبر و یا گزارشی رابدور از از غرض ورزی وجانبداری منتشر نمایند.

برخی روابط عمومی ، سازمانها‌ی مختلف  بدون درنظر گرفتن قانون‌دسترسی ازاد به اطلاعات مانع جدی پیش روی انها در انتقال اخبارغیر گزینشی و شفاف به حساب می ایند در کنار این سختی ها‌ انها با تمام فنون حرفه ای واخلاقی خود بایدمجهز به هنر بصیرت حلم وصبر وکاردانی و مشورت باشند تا نا خواسته عامل پخش شایعات دشمنان قسم خورده جامعه ما نیز نباشند،

خوشبختانه در چند سال اخیربا تمام همت وتلاش بعضی ازنظامهای قدرتمند جهانی برای ایجاد جو روانی منفی درجامعه داشت ، امار سانه های ما رسالت اخلاقی وحرفه ای خودرا تشخیص اخبار از شایعات به درستی به جا اوردندو انها را در این زمینه نومید کردند. در یگ جمع بندی باید عرض کنم ، نقش خبرنگار در ایجاد پویایی جامعه غیر قابل انکار بوده وتامین پایدار سلامت زیستی وروانی جامعه نیز مرهون زیست هوشمندانه ای است که خبرنگاران ورسانه ها با انتقال اخبار درست شالوده های ان را پی می نهنددر خاتمه این روز را که به بمناسبت پاسداشت خبرنگاران نام گذاری شد. به عموم همکاران که بی منت ودر تمامی شرایط، رنج وخطراین کار را به جان می خرند ومنادی اگاهی بخش جامعه هستند، تبریک می گویم وسعادت وسلامت و امنیت انان را از خداوند منان خواهانم .

جواد مجاوری ۹۵/۵/۱۴

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0