نمایشگاه دستاوردها و دست ‌ساخته‌ های معلولان دو شهر آمل و محمودآباد افتتاح شد
28 تیر 1395 ، دیدگاه 0
علاء الدینی :این نمایشگاهها با هدف ارائه دستاوردها و تلاش جامعه هدف سازمان صورت گرفته و در 6 شهرستان بصورت مشترک با هدف ارائه خدمات و توانمندهای جامعه هدف دائر شده است.

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، همزمان با هفته بهزیستی و با حضور معاون مشارکت‌ های مردمی، اشتغال و مراکز غیر دولتی اداره کل بهزیستی مازندران ، فرماندار ویژه آمل، اعضای شورای شهر ، شهردار، فرماندهی سپاه آمل و مسئولین ، نمایشگاه دستاوردها و دست‌ ساخته‌ های معلولان دو شهر آمل و محمودآباد در 30 غرفه افتتاح شد.

 نورالدین علاالدینی معاون مشارکت ‌های مردمی، اشتغال و مراکز غیر دولتی اداره کل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه  بیشترین سهم ساخت مسکن خانوارهای دارای معلول مازندران مربوط به روستاها با ۷۶ واحد است گفت: ساخت خانه برای خانواده های دارای دو معلول و بیشتر سال گذشته با امضای تفاهمنامه میان سه نهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، بنیاد مستضعفان و بهزیستی و با همکاری و همراهی انجمن خیران مسکن ساز آغاز شد.

معاون بهزیستی مازندران افزود: دولت برای خانه دار شدن هر یک از این خانواده ها در شهرها ۳۰۰ میلیون ریال و در روستاها ۱۸۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت کرده است.

وی افزود: همچنین به خانوارهای دارای دو معلول بیشتر مناطق روستایی ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه برای ساخت مسکن هم پرداخت می شود.

علاالدینی تعداد خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر فاقد مسکن در مازندران را ۲۶۵ خانوار اعلام کرد و افزود: خانه دار شدن تمامی این خانوارهای جامعه هدف در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه در هفته بهزیستی و با مشارکت های مردمی بیش از 150 واحد مسکن به مددجویان تک معلول در هفته بهزیستی تحویل داده خواهد شد ادامه داد: 26 واحد به خانواده های دو معلول به بالا تعلق قرارگرفته است.

معاون بهزیستی مازندران با تاکید بر اشتغال بیش از 150 مورد در هفته بهزیستی با افتتاح طرحها اظهارداشت: با مشارکت مردمی در ایام ماه مبارک رمضان و عید فطر مشارکت بالائی را با رشد 25 درصد افزایش شاهد بودیم.

علاء الدینی اشاره کرد: در فطریه بیش از 500میلیون تومان جذب شد که از این  مبلغ 250 میلیون تومان از سوی مراکز دولتی و250 میلیون تومان از سوی مراکز غیر دولتی بوده است.

وی در خصوص برپائی نمایشگاه دستاوردهای جامعه هدف بهزیستی ادامه داد: این نمایشگاهها با هدف ارائه دستاوردها و تلاش جامعه هدف سازمان صورت گرفته و در 6 شهرستان بصورت مشترک با هدف ارائه خدمات و توانمندهای جامعه هدف دائر شده است.

نصرت‌الله حسن‌زاده رئیس اداره بهزیستی شهرستان آمل با اشاره به اینکه حدود 6 هزار معلول را تحت حمایت داشته و به آنها خدمات مختلف ارائه می‌دهیم گفت: پرونده تعداد حدود 500 معلول این شهرستان در حال ثبت در سامانه جامع است و همچنین کار ثبت اسامی معلولان در سامانه برای 5 هزار و 500 نفر انجام شده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان آمل با اشاره به اینکه تعداد 500 نابینا و کم‌بینا در این اداره عضویت دارند، تصریح کرد: 600 ناشنوا، 2 هزار و 600 معلول جسمی حرکتی، 2 هزار و 200 معلول ذهنی و حدود 600 معلول اعصاب و روان در این شهرستان به عضویت اداره بهزیستی در آمده‌اند.

حسن زاده  با اعلام اینکه 400 زن بی‌سرپرست تحت حمایت اداره بهزیستی آمل هستند، بیان کرد: 8 مرکز توانبخشی روزانه برای آموزش افراد ناشنوا و معلولان ذهنی زیر 15 سال و بالای 15 سال در این شهرستان فعالیت دارند و مرکز شبانه‌روزی معلولان ذهنی دختر استان مازندران با نام مرکز توانبخشی فجر تعداد 115 نفر را در خود جای داده است.

وی با اشاره به فعالیت مرکز شیرخوارگاه این شهرستان با خدمات به صورت شبانه‌روزی به 20 نفر از کودکان بی‌سرپرست، گفت: در این مراکز انواع خدمات آموزشی، فرهنگی، مذهبی و توانمندسازی انجام می‌شود.

وی یادآورشد: مرکز اعصاب و روان بهشت ‌آئین با ارائه خدمات به صورت روزانه برای 50 نفر در بلوار شیخ فضل‌اله نوری برای افراد بالای 20 سال در نظر گرفته شد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان آمل با تاکید بر فعالیت مرکز توانبخشی ویزیت در منزل اعصاب روان با تحت پوشش قرار دادن 50 نفر، اظهار داشت: هر ماه یک بار پزشکان و متخصصان آملی با ویزیت نیازمندان در منزل آنها را مورد معاینه قرار داده و به صورت رایگان برای آنها دارو تجویز می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت مرکز نگهداری سالمندان به صورت روزانه، یادآور شد: اداره بهزیستی شهرستان آمل مجوز فعالیت ویزیت در منزل برای سالمندان را اخذ کرده تا از این پس پزشکان و متخصصان برای ارائه خدمات و داروی رایگان به سالمندان ناتوان و نیازمند به منزل آنها بروند.

حسن‌زاده بیان کرد: در مرکز توانبخشی روزانه حرفه‌آموزی برای افراد بالای 15 سال انجام می‌شود که در این طرح معلولان ذهنی پسر بالای 15 سال با توانبخشی فنی و حرفه‌ای برای جذب در بازار کار مهیا می‌شوند.

وی با اشاره به ساخت خانه برای معلولین بهزیستی آمل گفت: تاکنون 22 نفر از خانواده های دو معلول شهری به راه و شهرسازی و18 نفر از خانواده های دو معلول روستائی برای ساخت مسکن به بنیاد مسکن آمل معرفی شدند که برای ساخت و خرید مسکن مهر از 3 تا 6 میلیون تومان وام پرداخت می شود.

حسن‌زاده با اشاره به دیگر برنامه‌های هفته بهزیستی در آمل، بیان کرد: با حضور معاون مشارکت‌های مردمی اداره‌کل بهزیستی مازندران، مسؤولان شهری و استانی علاوه بر افتتاح و آغاز به کار نمایشگاه دستاوردهای جامعه هدف، مرکز درمانی معتادان متادون‌تراپی MMT، مرکز مشاوره، طرح‌های اشتغال‌زایی و دفتر پیش‌خوان دولت در روستای آغوزبن بخش مرکزی ، مهدکودک شهری روستایی 2 مورد ، افتتاح مرکز خذمات بهزیستی روستائی در قادی محله، بازدید از خانواده های زن بی سرپرست، بچه های امدادبگیر بی سرپرست، بیماران ضایع نخاعی و دیگر امور در این شهرستان به مناسبت هفته بهزیستی انجام می‌شود.

وی در خصوص نمایشگاه دستاوردها و دست‌ ساخته‌ های معلولان دو شهر آمل و محمودآباد اظهار کرد: این نمایشگاه با تلاش معلولان و انجمن‌های مختلف دو شهر آمل و محمودآباد برگزار شد.

حسن‌زاده ادامه داد: این نمایشگاه در 30 غرفه سازماندهی شده که به مناسبت هفته بهزیستی برای بازدید و خرید علاقه‌مندان و عموم مردم در خیابان امام خمینی (ره) دایر شده است.

وی اشاره کرد: در نمایشگاه دست‌ ساخته‌ها و دستاورد معلولان و اعضای خانواده بهزیستی افراد زیر پوشش شامل نابینایان، کم‌ بینایان، کم‌ شنوایان، ناشنوایان، معلولان جسمی و حرکتی، زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانوار توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشتند.

حسن‌زاده با اشاره به اینکه باید معلولان با حمایت مردم و مسؤولان در جامعه اثرگذار باشند، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه در بخش‌های غذای سنتی و محلی، تابلوفرش و فرش دست ‌باف، کارهای چینی و سرامیکی، برش‌های لیزری، منبت، معرق، کارهای هنری با چوب، صنایع دستی و دیگر بخش‌ها دایر شد.

وی گفت: نمایشگاه دستاوردها و دست ‌ساخته‌ های هنری معلولان دو شهر آمل و محمودآباد در دو شیفت صبح و عصر در هفته بهزیستی برای استفاده از عموم مردم برپا شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0