سد هراز بر روی گسل نیست
26 اسفند 1394 ، دیدگاه 0

 

کمال نیوز: مازندران در مسیر 2 گسل اصلی البرز و امتداد آذربایجان قرار دارد و آمل یک استثنا نیست و در شهرهای دیگر استان هم سد وجود دارد اما خدا را شاکریم که تا امروز خرابی نداشتیم.

همچنین گسل های فرعی هم داریم که گسل فرعی در شهر آمل در منطقه بایجان قرار دارد و عملا با محل سد منگل تقریبا 40 کیلومتر فاصله دارد و همچنین مسیر این گسل به سمت آمل نیست.

در 100 سال گذشته در مازندران حدود 150 زلزله بالای 4 ریشتر رخ داده که کمتر از 10 زلزله آن کمی مخرب بوده که فقط یک زلزله تقریبا مخرب مربوط به منطقه بایجان می شود.

مهمترین عوامل زمین شناختی که در منطقه هراز موجب ناپایداری می شود گسل های راندگی بایجان و مشاء است.

آخرین فعالیت قابل توجه گسل بایجان هم در سال 1362 بوده که اثر تخریبی کمی در مناطق بایجان، ناندل، حاجی دلا و کرف داشته که دلیل عمده آن هم سازه های با مقاومت پایین و از نوع خشت و گل بود.

خطرناک ترین گسل ایران گسل تبریز است که به دلیل ساخت و ساز زیاد و تراکم جمعیت از خطرپذیری بالایی برخوردار بوده و از گسل های مخرب و با چین های بزرگ مقیاس است اما با یک سرچ ساده میبینیم در آذربایجان شرقی سدهای زیادی ساخته شد یا کشور ژاپن را تصور بفرمایید که منشاء گسل های خطرناک است اما آیا در ژاپن سد ساخته نمی شود؟

علم مهندسی در سال های اخیر پیشرفت های زیادی داشته و خدا را شاکریم که کشور ما متخصصین بزرگی در زمینه زلزله و سدسازی دارد که با ساخت مناسب پروژه های عمرانی مخصوصا سد می توان مقاومت سازه را بالا برد تا در مقابل زلزله شاهد خرابی نباشیم.

اینکه بگوییم چون شهری بر روی گسل قرار دارد نباید سد در آن شهر ساخته شود بحثی کاملا غیر منطقی و غیر علمی است.

با توجه به اینکه سد منگل سد خاکی است احتمال خرابی آن تقریبا صفر است و احتمال شکست سد بتنی وجود دارد مثل سد شهید رجایی ساری که بتونی است و با شکستن آن شهر ساری تقریبا 10 متر به زیر آب میرود اما سد خاکی چند روز قبل اینکه مشکلی برای آن به وجود آید مشکل آن قابل رویت و کنترل است.

شهر آمل هم مانند شهرهای دیگر استان در اطراف آن 2 گسل وجود دارد که یکی از آنها گسل فرعی است که سد منگل به هیچ وجه مستقیما با این گسل ها ارتباطی ندارد.

با توجه به زیبایی منطقه هراز که یک نعمت خدادادی است این سد از نظر جذب توریست و برگزاری مسابقات قایقرانی و غیره هم می تواند به اقتصاد شهر آمل کمک کند و از نظر کشاورزی نیز چون مازندران قطب کشاورزی است این سد می تواند در این بخش به استان و شهر آمل کمک کند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0