نرسیدن به اجماع تهدید جدی در ایجاد منطقه آزاد تجاری، صنعتی مازندران
11 آبان 1394 ، دیدگاه 0

 

کمال نیوز: در آخرین جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی به ریاست معاون اول رئیس جمهور پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی سیستان در استان سیستان و بلوچستان و ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه ، مریوان در استان کردستان مطرح و تصویب گردید

  از اینکه بعد از دو سال و اندی کلید ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری صنعتی قفل بسته چندساله آنرا بازنمود جای بسی خرسندی است اما از اینکه ، چرا در ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی سهمی به استان مستعد اما کمتر توسعه یافته مازندران با بیشترین نرخ بیکاری تحصیلکردگان و فراهم بودن زیرساختهای توسعه داده نمی شود ، جای بسی تأسف ، نگرانی و دلخوری است .

 زیرا سالهاست که توسط مسئولین امر به یکی از دغدغه های مهم در مسیر توسعه اقتصادی استان و کاستن از مسائل و مشکلات اقتصادی پیش روی آن خصوصاٌ رفع معضل بیکاری که همانا ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی می باشد ، توجهی نمی شود !

هر چند حداقل انتظار و مطالبه بحق مردم و مسئولین از دولت تدبیر و امید در سفر استانی ماه گذشته به مازندران ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی مازندران بوده است که به دلایلی محقق نشد ؟

از اینکه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی ، پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه –مریوان استان کردستان را با فاصله جغرافیایی حدود 200 کیلومتری تصویب می نماید ولی در استان مازندران که فاصله بندر شرق آن « امیرآباد» با بندر غرب (نوشهر) حدود 200 کیلومتر می باشد چند نقطه در نوارساحلی استان مازندران پیشنهاد میگردد ،و تصمیم خاصی اتخاذ نمیگردد جای تامل بسیار است ..

در چرایی عدم تحقق ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی در استان مازندران دلایل متعددی وجود دارد که به نظر نگارنده تا زمانی که : 1)مسئولین ارشد استان به یک نظر واحد نرسند ! 2) نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از فکر حوزه انتخابیه به تعمیم واحد استانی نرسند ! 3) به نظرات اساتید امر ، متخصصین و کارشناسان خبره توجهی نشود ! 4) نظرات سلیقه ای شخصی به نظرات جمعی و کارشناسی غالب باشد ! 5)اختلاف جدید مسئولین عالی رتبه و تاثیرگذار استان در عدم تمرکز روی یک منطقه جغرافیایی مشخص وجود داشته باشد ! 6) مسئولین ، استان مظلوم مازندران را با نگاه غرب ، شرق و مرکز ببینند ، نه متمرکز و یکپارچه ؟! مردم ولایت مدار ، غیرتمند ، زحمتکش و رنج دیده مازندران همچنان باید در حسرت داشتن منطقه آزاد تجاری صنعتی بمانند .

انتظار مردم ، دانش آموختگان ، تحصیلکردگان بیکار و همه دلسوزان مازندران از مسئولین ارشد استانی و بالاخص مسئولین ارشد مرتبط کشوری و شخص ریاست محترم جمهور ، این است قفل بسته ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی در استان مازندران را نیزبا تدبیر باز نمایند .

زیرا معتقدیم این دولت بدهکار مردم قدرشناس و فهیم مازندران است. ضمن آنکه از مدیریت ارشد استان درخواست می گردد دستور دهند تا با انجام مطالعه کارشناسی دقیق بدور از تعلقات و تعصبات منطقه ای ، جانمایی و مکان یابی ایجاد منطقه آزاد تجاری ، صنعتی در سطح استان مازندران و تهیه طرح توجیهی آن ، خواسته بحق آحاد مردم استان عینیت یابد تا شاهد تحولی بزرگ در توسعه همه جانبه اقتصادی در سطح کل استان مازندران باشیم .

تاکید میگردد ، وظیفه مدیریت ارشد استان در تحقق این اتفاق بزرگ ، بسیار سنگین و موثر می باشد ، زیرا تا زمانی که مدیران مرتبط دستگاههای اجرایی استان ، نمایندگان مجلس و حتی ائمه محترم جمعه به نتایج مطالعه و کارشناسی انجام شده در مکان یابی ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی به اجماع نرسند ، امید داشتن منطقه آزاد تجاری صنعتی مازندران همچنان در آرزوها و رویاها خواهد بود .

مخلص کلام اینکه : انتخاب منطقه ای که بیشترین و بهترین زیرساختهای لازم برای ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی در سطح استان را داشته باشد ، کار سخت و مشکلی نخواهد بود ، بلکه نرسیدن به اجماع تهدیدی جدی برای تحقق این مهم در استان مازندران می باشد .

 دکتر محسن کاکویی"لاریمی" : دکترا علوم اقتصادی و فوق لیسانس مهندسی صنایع

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0