پاسداری از نهضت کربلا
18 مهر 1394 ، دیدگاه 0

واقعه حماسی کربلا ، دیگر تکرار نمی‌شود و تنها در سال ۶۱ هجری قمری اتفاق افتاده است و درطول چند قرن ، این رخداد بزرگ با آموزه هایش به ما رسیده است ، چه وظیفه داریم؟ آیا با آغاز ماه محرم فقط همه جا را سیه‌ پوش کنیم و پرچم عزا برافراشته کنیم و لباس مشکی بر تن بپوشانیم و ماتم بگیریم و واحسرتا سردهیم؟! آیا باور داریم احیای عزاداری و خواندن تاریخ کربلا مثل نماز جماعت نیاز به یک توجه و عنایت و حرکت عاقلانه و دلسوزانه و متعهدانه دارد. سالار شهیدان درس وفاداری ، ایثار و از جان گذشتن و اخلاق را به ما آموخت ، حالا ما چقدر در مقابل بدعت‌ها می‌ایستیم تا دین خدا از آسیب‌ها در امان بماند؟ قیام حضرت سیدالشهداء(علیه السلام) از عظمت خاصی برخوردار است که در روایات آمده اگر کربلا نبود کعبه باقی نمی‌ماند پس اگر آقا ابا عبدالله(ع) نبود، از اسلام دیگر نشانه ای باقی نمی گذاشتند پس در این اتفاق بزرگ درسهایی نهفته که امروزه برای برپایی آبرومندانه عزای سیدالشهداء باید از آن بهره برد. هیئت امناء تکایا ، حسینیه ها و بقاع متبرکه امامزادگان و هیئت های مذهبی به هوش باشیم :
عاشورا و نهضت عظیم کربلا را از خطر شیطنت پاسداری کنیم و با اخلاق وفکر درست با همدلی اقشار مختلف یاد و خاطره سالار شهیدان را بدون تحریف ومبالغه در دل‌ها و جان‌ها زنده کنیم و چارچوب‌های شرعی و عرفی عزاداری را رعایت کنیم. باور داشته باشیم معرفی فرهنگ عاشورا اگر از مسیر غلط انتخاب شود ، بی شک نتیجه ناخوشایند و پیام های منفی به همراه خواهد داشت. همه ما درقبال این امر مهم و جلوگیری از تولد و رشد و رواج انحرافات مسئولیم. فراموش نکنیم چیزی که دل حضرت بقیه الله (عج) را امروز خون کرده است سبک شمردن و ضعف دربرنامه ریزی فرهنگی در زمینه عملکرد صحیح در برپایی عزاداری سالارشهیدان است. قرار است‏ عمل ما ارزش داشته باشد. می خواهیم عزاداری سرورمان ارزش‏ داشته باشد. آیا اگر حسین بن‏ علی (ع) بودند، می فرمود علامت های سرد آهنی را درخیابان ها به راه اندازید که حماسه می آفریند؟
آیا دستور می داد آلات موسیقی و آوازهای ریتمی را محیا کنید؟ آیا دستور می داد برایش سینه و زنجیر زنی و برهنه شوید و از اقامه نماز ظهرعاشورا غافل شوید و تا نیمه های شب با بلندگوهای آنچنانی مزاحم استراحت و عامل قضا شدن نماز صبح باشید؟ آیا می فرمود اگر برایم روضه می خوانید من و اهل بیت(ع) را ذلیل معرفی کنید و از عظمت و ماندگاری دین بواسطه این حماسه غفلت کنید؟ و حسینیه ها و امامزادگان را خالی کنید و در خیابانها خیمه برپا کنید؟ غافل از اینکه حسین ابن علی شهید امر به معروف و نهی ازمنکر و نماز است ، برای سربریده ای که بالای نیزه قرآن می خواند چند ختم قرآن گرفته ایم؟ برای تسلی خاطر اهل بیت رسول الله(ص) چقدر در برنامه ها تدبر شده است؟ غافل از اینکه این عقل و فهم سالار شهیدان بود که حماسه آفرید ، حسینی بودن به نحو اکمل یعنی همانند امام حسین(علیه السلام) عمل کردن و دغدغه‌های امام را داشتن.
“فَإن تَسمعوا قَولی أهدِکُم إلی سَبیل الرّشاد” یعنی اگر سخن مرا بشنوید شما را به راه سعادت و خوشبختی هدایت خواهم کرد.
انشاالله با همدلی وهمزبانی به نتیجه برسیم که این عقل وفهم است که حماسه می آفریند نه علامت سردآهنی وکاروان موسیقی .

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0