چگونگی و محل ظهور امام زمان
3 تیر 1394 ، دیدگاه 0

 

کمال نیوز: چگونگی و محل ظهور امام زمان از زبان اهل بیت (ع) از روایات و متون تاریخی استفاده می شود امام زمان در حالی ظهور می کند که گوینده ای از آسمان صدا می زند : ای مردم!زمان حکومت جباران به پایان رسید، بهترین امت محمد(ص)‌ قیام کرده است. به وی ملحق شوید. آن گاه نجبایی از مصر، شام و دسته هایی از عراق… در رکن و مقام با حضرت بیعت می کنند. پیامبر‌اسلام(ص) فرمود : یا علی،‌هنگامی قائم ظهور می کند که ۳۱۳ نفر به تعداد مردان جنگ بدر به گِرْد وی اجتماع کنند . از امام صادق(ع) سؤال شد که : امام زمان(ع) چگونه ظهور می کند؟ فرمود :با میراث رسول خدا. سپس سؤال شد : میراث رسول چیست؟ فرمود : شمشیر، زره، عمامه، عبا، عصا، پرچم، زین و برگ اسب پیامبر یعنی حضرت با بهره‌گیری از وسایل و ابزار مذکور ظهور می کند.

۲: از بعضی روایات استفاده می شود که امام زمان(ع) از مکه ظهور می کند امام باقر(ع) فرمود : قائم با سیصد و سیزده مرد از یاران خود در ذی طوی (کوهی مجاور شهر مکه) منتظر قیام است تا آن موقع که به حجرالاسود تکیه زند و پرچم آویخته را به اهتزاز در آورد. در برخی روایات دیگر آمده است که امام زمان(ع) در هنگام ظهور به کعبه تکیه زده و سیصدو سیزده نفر گرد او اجتماع می کنند و حضرت این آیه را می خواند: (( بقیه الله خیر لکم إن کنتم مؤمنین )) آن گاه ده هزار نفر حضرت را همراهی نموده و به سوی مدینه حرکت می کنند.

۳: در خصوص این که بعد از ظهور امام زمان(ع) قیامت به وجود می آید یا نه نمی توان قضاوت نمود زیرا مدت حکومت امام زمان(ع) مشخص نیست. البته لازمه حکومت جهانی امام زمان(ع) طولانی بودن آن است که در سایه آن عدالت بر قرار شده و دین اسلام حاکمیت پیدا کند. برخی از روایات دلالت دارند که حکومت امام زمان(ع) تا قیامت ادامه پیدا می کند که این دسته روایات ناظر بر طولانی بودن حکومت حضرت است. پیامبر(ص) فرمود :در شب معراج خدای علیم به من فرمود : من سلطنت مهدی را ادامه می دهم و روزگار او را بین دوستانم تا روز قیامت طولانی خواهم کرد . در برخی از روایات دیگر مدت حکومت امام زمان(ع) ۷ یا ۹ سال ذکر شده است و شاید هم مقصود از۷ و ۹ سال، ۷ یا ۹ قرن باشد.

۴: در خصوص آگاهی پیامبران از ظهور امام زمان(ع) باید گفت : از برخی روایات و متون دینی استفاده می شود که برخی از پیامبران با امام زمان(ع) بیعت می‌کنند چنانکه حضرت عیسی(ع) با امام زمان(ع) بیعت نموده و پشت سر امام نماز می خواند. نماز خواندن پشت سر امام و بیعت نمودن با امام فرع بر اگاهی آنان از ظهور امام زمان(ع) است و از سوی دیگر در تفکر شیعی رجعت پذیرفته شده است. رجعت بدان معنا است که برخی انسان ها بعد از ظهور امام زمان(ع) زنده می شوند. امام باقر(ع) فرمود : پیغمبر(ص)‌ و علی(ع) به دنیا رجعت می کنند . امام صادق(ع) فرمود : نخستین کسی که قبرش شکافته شده و به دنیا بر می گردد، حسین بن علی(ع) است و در برخی از ادیان الهی به مصلح جهان اشاره شده که زمینه آگاهی از ظهور امام زمان(ع) را برای دیگران فراهم نموده است. البته در این که مصلح جهان کیست اختلاف نظر وجود دارد ولی در عین حال سخن از ظهور مصلح به میان آمده است و در اسلام بزرگان دین به ظهور و مشخصات امام زمان(ع) و ویژگی های حکومت او اشاره نموده‌اند مانند عبدالله بن مسعود از پیامبر(ص) گزارش می کند که حضرت فرموده است دنیا تمام نخواهد شد تا این که مردی از اهل بیت من که مهدی نامیده می شود بر مردم حکومت کند. (( اللهم عجل لولیک الفرج ))

والسلام، حسن جوان مسئول روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی آمل

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0