خبرنگاران پاسداران قلم، حریت و آزادگی
15 مرداد 1393 ، دیدگاه 0

در هفدهم مرداد ۱۳۷۷محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مستقر در مزار شریف افغانستان به همراه ۸ نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر مظلومانه توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند و با وقوع این جنایت، موجی از بهت و انده مردم ایران را فرا گرفت.

شورای فرهنگ عمومی کشور به پاس قدردانی از مقام والای شهید محمود صارمی، هفدهم مرداد هر سال را بنام «روز خبرنگار» نامگذاری نمود تا ضمن گرامیداشت یاد و نام همه شهدای عرصه اطلاع رسانی کشور، فرصتی برای یادآوری رسالت خطیر خبرنگاری و قدردانی از زحمات آنان فراهم شود.

همه ساله بمناسبت این روز،  برنامه های ویژه ای از سوی نهادهای فرهنگی و رسانه ای و برخی دیگر از دستگاههای اجرایی کشور برگزار و از خبرنگاران و فعالان عرصه اطلاع رسانی تقدیر به عمل می آید. هرچند این مراسمات معمولا در شان و منزلت خبرنگاران مخلص و  فعالان متعهد رسانه ای برگزار نمی شود اما انجام چنین برنامه هایی بهانه خوبی است که بار دیگر زحمات خبرنگاران مورد توجه واقع شود و تلاش بیشتری برای حل مشکلات این قشر زحمتکش صورت گیرد.

روز خبرنگار، فرصت گرانبهایی است برای پاسداشت مقام شامخ مردان و زنان فرهیخته ای که همچون شهیدان محمود صارمی، شهید رهبر، شهید علیرضا افشار و دیگر شهدای عرصه اطلاع رسانی که در راه روشنگری و آگاهی بخشی به آحاد جامعه جان خود را تقدیم جانان کردند.

یقینا خبرنگاران متعهد و دلسوز کشورمان که از سربازان خط مقدم جنگ نرم  محسوب می شوند، هیچگاه در انجام مسئولیت دینی، ملی و انسانی خود دچار شک و تردید نمی شوند و در مسیری که انتخاب نموده اند از تهدید و ارعاب نهراسیده و اسیر وسوسه تطمیع نمی شوند. این عده قداست قلم را پاس داشته و برای حفظ حرمت آن حتی از فدا کردن جان خود نیز ابایی ندارند.

این انسان های شریف پرچم مقدس اطلاع رسانی را بر دوش گرفته اند تا چراغ راه جامعه خویش باشند و در این راه حاضرند انواع ناملایمات و سختی ها را تحمل نمایند اما حاضر نیستند وجدان خود را به فروش بگذارند و یا با نادیده حقیقت، مطالب کذب و غیر واقع را منعکس نمایند.

آنان خوب می دانند که مسئولیت شان در عرصه مقابله هوشمندانه با ترفندها و توطئه‌های خبری و تبلیغاتی رسانه‌های استکباری تا چه اندازه حساس و تعیین کننده است. این پاسداران قلم، حریت و آزادگی، خبرنگاری را نه یک شغل بلکه یک تعهد دینی و انقلابی پنداشته و با صداقت و شجاعت از آن محافظت می نمایند. خبرنگار آگاه، متعهد و دلسوز مردم به هیچکس اجازه نمی دهد این خصایص را از او سلب و یا در اجرای وظایفش خلل ایجاد نمایند.

در حال حاضر بخش عظیمی از تبلیغات دشمنان علیه ملت و دولت ایران در پوشش خبر انجام می‌شود و بسیاری از خبرگزاری‌ها و مراکز تولید و اشاعه خبر وابسته به قدرت‌ها با زیر پا گذاشتن مسئولیت وجدانی خود، اخبار یکسویه ای را برای مقاصد و مطامع استکبار تهیه و همراه با تحلیل و تفسیر مغرضانه ارائه می‌دهند و طبیعی است که در چنین شرایطی، تقویت و حمایت از خبرنگاران داخلی یک ضرورت محسوب می شود.

مسئولان کشور در رده های مختلف باید بدانند که تامین مصالح جامعه، پویایی نظام و پیشرفت کشور از اهداف اصلی خبرنگاران متعهد به شمار می آید و لازم است نظرات و انتقاد سازنده آنان یک فرصت طلایی برای موفقیت فرض شود و در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرد. بدیهی است در صورت شکل‌گیری این حرکت و درک متقابل، می‌توان از نیروی ارزشمند و بسیار قوی خبرنگاران و مطبوعات در جهت حل و فصل مشکلات جامعه بخوبی استفاده کرد.

درپایان جا دارد از زحمات وتلاش های همکاران عزیزم درعرصه اطلاع رسانی در روزنامه ها ، هفته نامه وسایت خبری که درجهت انعکاس اخبار تلاش داشتند قدردانی نمائیم ویقین بدانید هر حرکتی که درجهت رضای خداوند بر داشته می شود بدون پاسخ نخواهد ماند وقدر خود رابدانید که دارای جایگاه رفیعی دارید دست مریزاد وخسته نباشید .

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0