چگونه اعتبار اجتماعی کسب کنیم؟
1 خرداد 1393 ، دیدگاه 0

کمال نیوز :

چگونه اعتبار اجتماعی کسب کنیم؟   

صادق چمن آرا - مدیر مجتمع کوثر مازندران

انسان برخلاف سایر موجودات که به سوی هدفی از پیش تعیین شده در حرکتند ، در انتخاب مسیر خود قدرت اراده داشته و مختار است و تنها امانتدار خداست که در پیشگاه خدا و جامعه مسئولیت سنگینی بر عهده دارد ؛ مسئولیتی که حتی کوه ها و آسمان از پذیرش آن شانه خالی کردند.                                                                                                 

آسمان بار امانت نتوانست کشید       قرعه فال به نام من دیوانه زدند!

 

 

پس بهتراست که با تقویت حس مسئولیت پذیری در زندگی از بلاتکلیفی و کارهای بیهوده رها شده و در طول مسیر زندگی موفق و هدفمند عمل کند. مسئولیت پذیری موجب موفقیت در انجام کارها و برنامه ها می شود زیرا افراد مسئولیت پذیر قابل اعتمادترند و جلب اعتماد دیگران از زمینه های مهم پیشرفت است . این ویژگی مهم موجب افزایش اعتبار اجتماعی ، برجسته شدن و پیشرفت اجتماعی فرد می شود و در نتیجه احساس ارزشمندی و عزت نفس را برای شخص به دنبال خواهد داشت . موفقیت و پیشرفت فرد مسئولیت پذیر ، علاوه بر خود شامل دیگران و در نهایت جامعه هم می شود .                                                                                                                                                                                      

### سربلندتر از آسمان

افراد مسئولیت پذیر اعتماد به نفس بالایی دارند و پویا و فعال هستند، در صورت شکست به جای مقصر دانستن دیگران و توجیه اشتباهات خود در جهت جبران اشتباهاتشان بر می آیند در نتیجه انعطاف پذیر و پاسخگو هستند و با برنامه و هدفمند پیش می روند.                                                                                                                                                           

 ###  از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنیم

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه حس مسئولیت پذیری را درون خود تقویت کنیم ؟

**از اشتباه کردن نترسیم : فردی که مسئولیت می پذیرد در مورد اثربخشی فعالیتش پاسخ دریافت می کند . چنانچه نتیجه کار، مورد انتظارش نبود، رفتاری که موجب اشتباه شده است را پیدا می کند و از آن درس می گیرد . بدون پذیرش اشتباه هرگز در کارمان موفق نخواهیم بود .                          

**پیروی کورکورانه ممنوع : پس از آنکه مسئولیتی را پذیرفتیم باید تصمیم بگیریم چگونه از عهده ی آن برآییم و با تقویت کنترل شرایط ، بهترین تصمیم را اخذ کنیم . بدین منظور ابتدا باید مساله مورد نظر را مشخص کرده و راه های مختلف رسیدن به هدف را بیابیم و پس از ارزیابی راه حل ها کار را به مرحله اجرا درآوریم .                                          

** با برنامه پیش رویم : برنامه ریزی و تهیه فهرستی از کارها و وظایف موجب می شود به توان واقعی خود پی ببریم ، به اندازه توان مان تلاش کنیم و انتظار غیر واقعی از خود نداشته باشیم . این کار همچنین باعث جدی تر انگاشتن اهداف مان خواهد شد . نباید فراموش کرد در دستیابی به اهداف ، برداشتن گام های کوچک اما پیوسته از برداشتن گام های بزرگ اما قطعی موثرتر است . به همین دلیل بهتر است برای انجام هرچه بهتر کار اهداف را به بخش های جزئی تر تقسیم کنیم و مرحله به مرحله هدف خود را پیش ببریم.                                                                                               

**احساس قدرت خود را افزایش دهیم : احساس قدرت به معنای داشتن منابع، فرصت ها و قابلیت های تاثیرگذار بر زندگی خود است . لیاقت خود را به کار ببریم و وظایف را با حداکثر توان مان به انجام رسانیم . پس از افزایش  سطح توان مان فرصت های جدید بوجود آمده را با قابلیت های جدید تمرین کنیم . بخاطر داشته باشیم هنگام مواجه شدن با مسائل زندگی به امکانات موجود ، فرصت انجام کار و قابلیت خود برای انجام کار توجه کرده و طبق شرایط ، بهترین مسیر را انتخاب کنیم .                                                                                                                                                                        

** ثابت قدم باشیم: در انجام کار جدی باشیم و مسئولیتی را که پذیرفته ایم هرچند کوچک به نحو احسن به پایان رسانیم .                                                                                                                                                                                       

** همین حالا دست به کار شویم : اغلب می دانیم که بالاخره باید کار خاصی را انجام دهیم اما آنقدرکار را خسته کننده می دانیم که از انجامش طفره می رویم. تصمیم بگیریم همین حالا کارهای عقب افتاده ی خود را انجام دهیم.بهتر است اولویت را به کارهای سخت تر و طولانی تر بدهیم .                                                                                                       

**آگاهانه عمل کنیم : برای خود مشخص کنیم که موضوع کار و مسئولیت چیست و در مقابل بر عهده گرفتن آن چه چیزی  بدست می آوریم . در نتیجه با توجه به مسئولیت و مقررات ، ارزیابی تجربه های خود  نتیجه ، الگوی رفتاری مناسبی را کسب می کنیم .                                                                                                                                                     

با تمرین روشهای فوق مسئولیت زندگی خود را ، خود بپذیریم و اهداف خود را به بهترین نحو ممکن دنبال کنیم تا دنباله روی دیگران نباشیم و در مسیرموفقیت قدم برداریم .

" ان شاءا... تعالی "

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0