برخورد با مفاسد اقتصادی از شعارزدگی خارج شود
31 اردیبهشت 1393 ، دیدگاه 0

 

کمال نیوز: اقتصاد به عنوان یکی از مهم ترین محورهای رشد و توسعه جوامع می باشد که همواره توجه به نقش ارزنده آن زمینه ساز توسعه یافتگی و پیشرفت است.

اقتصاد توسعه یافته می تواند جامعه را از حالت رکود خارج و به سمت تحرک و پویایی سوق دهد.

توجه به بحث اقتصاد در کلام مقام معظم رهبری وجود داشته که معظم له همواره بر توجه مدیران و مردم به این امر مهم تاکید داشته و امسال نیز به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گذاری شده است.

یکی از عوامل از پیشرفت اقتصادی می تواند فساد زدایی باشد که افرادی با استفاده از زد و بندها و روابط خارج از عرف توانسته اند اموال ملت را در اختیار خود قرار داده و از آن در راه تحقق اهداف خود و اطرافیانشان بهره گیرند.

در شرایطی که در نظام بانکی کشور اگر فردی دچار مشکل شده و درخواست وام به پایین ترین میزان مبلغ را بدهد با پاسخ اعتبار نداریم یا هنوز بخشنامه ای صادر نشده است روبرو می شود ، از آن طرف قضیه عده ای می آیند میلیاردها تومان از بیت المال را به جیب خود زده و نسبت به برگشت آن اقدامی نمی کنند و از این کار ناپسند  نیز ابایی ندارند.

نظام بانکی کشور نیازمند تحول و بازنگری اساسی است تا ضوابط بر روابط چیره شود تا هر فردی نتواند به وام های میلیاردی از بیت المال دسترسی پیدا کند و همان بانک هایی که به این افراد وام هایی از این دست می دهند نسبت به پرداخت وام های ضروری ، ازدواج و غیره خودداری می کنند که مشخص نیست نظام بانکی کدامین مسیر را مدنظر قرار داده و به چه امری می اندیشد.

مبارزه با مفاسد اقتصادی باید با عزمی ملی و مدیریتی جهادی پیگیری شود و مدیران ما به جای آن که هر روز بگویند لیست مفسدان اقتصادی را معرفی کردیم یا خواهیم کرد و یا با این افراد برخورد خواهد شد به دنبال اقدام عملی در این راستا بوده و این افراد را به عموم مردم اطلاع رسانی کنند تا همه ما بدانیم این افراد که بوده و چگونه توانسته اند به این همه منابع دست پیدا کنند.

مدیران کشور باید با برنامه ریزی منسجم و سازمان یافته و به دور از هرگونه مصلحت اندیشی به فکر بازگشت بیت المال به بانک ها باشند تا از این سرمایه های هنگفت در راستای رفع مشکلات مالی آحاد جامعه و پیشرفت صنعت و تولید داخلی در معنای واقعی کلمه بهره گیری شود که هدف اصلی ایجاد نظام بانکی نیز جز این نمی باشد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0