حماسه ششم بهمن آمل در انتظار نگاهی ویژه
4 بهمن 1392 ، دیدگاه 0

عبدالرضا عزیزکمالی- سرویس فرهنگی: زمانی که بخواهیم هر شهر و دیاری را مورد شناسایی قرار دهیم باید به شناسنامه آن توجه نموده که چه ویژگی های ارزنده و والایی در میان مردم آن نمایان است که موجب تمایز آن دیار نسبت به نقاط دیگر می شود.

انقلاب اسلامی ایران شاهد حوادث و وقایع گوناگونی بوده است که دشمنان به منظور مقابله با نظام اسلامی تدارک دیدند که یکی از آن ها حادثه 6 بهمن سال 60 بود.

در 6 بهمن سال 60 که به عنوان برگ زرینی بر تاریخ پر افتخار ایران اسلامی به ثبت رسید، مردم ولایت مدار آمل با عشق به آرمان های والای انقلاب اسلامی و دلدادگی به رهبرشان به مقابله با منافقان پرداخته و با ایثار وصف ناپذیرشان درس مناسبی را به آنان دادند و به همگان آموختند که مردم ایران اسلامی هیچ گاه در برابر توطئه های دشمنان تسلیم نشده و با اراده و ایمانی استوار در راستای تثبیت ارزش های ارزنده انقلاب اسلامی ثابت قدم هستند.

در روز 6 بهمن سال 60 حضور آحاد مردم در میدان دفاع از حریم ارزش های انقلاب و مقابله با منافقان سبب گردید تا نامی ارزنده چون هزارسنگر برای مردم این خطه به یادگار ماند و سندی از مقاومت مردم ایران در دیار علویان شکل گیرد.

مردم آمل با فدا کردن 40 شهید در این حماسه ماندگار درس ایثار و فداکاری را برای همگان تداعی نموده و به این مساله تاکید کردند که به منظور حفظ و حراست از آرمان های والای انقلاب حاضر به فدا نمودن جان های خود هستند.

نقش حماسه اسلامی مردم آمل با درج در وصیت نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی(ره) به اوج خود رسید که معمار کبیر انقلاب اسلامی از شهر آمل و مردم فداکار آن به نیکی یاد کردند.

امروز و در شرایط کنونی که دشمنان درراستای تهاجم فرهنگی از هر حربه ای به منظور آسیب رساندن ارزش ها بهره می گیرند همگان وظیفه دارند با تبیین ارزنده حماسه های ماندگار انقلاب هم چون 6 بهمن سال 60 آمل از داشته های گران قدر خود که می تواند نقش بی بدیلی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشد بهره گیرند.

تشکیل بنیاد ششم بهمن

این حماسه بزرگ نیازمند آن است تا برای برنامه ریزی درست و فعالیت های شاخص فرهنگی، بنیاد ششم بهمن تشکیل شود تا با ایجاد فعالیت های مستمر در طول سال در راستای گرامی داشت این حماسه بزرگ بکوشد نه این که در مدت تنها یک هفته برنامه هایی صورت گیرد که مراحل تاسیس این بنیاد در حال پیگیری است و باید مسئولان شهری شتاب بیشتری به این امر مهم داده و توجه خاصی را نسبت به آن داشته باشند تا بتوانیم این حماسه بزرگ را به سراسر کشور و جهان اسلام معرفی کنیم.

انجام فعالیت های شاخص فرهنگی

در چند سال اخیر فعالیت های ستاد بزرگداشت حماسه ششم بهمن به سمت فعالیت های خوب فرهنگی چون ساخت مستند، رونمایی از کتاب، ساخت موسیقی و ... گرایش داشته است که باید در این راستا اهتمام شایسته ای صورت گرفته و شاهد فعالیت های شاخص تری چون ساخت فیلم سینمایی ، رونمایی از بازی های رایانه ای، رونمایی از کتاب های ویژه کودکان و نوجوانان باشیم که یک ضرورت در عصر کنونی است.

حضور حماسه ششم بهمن در مراکز علمی

شهرستان آمل با وجود ده ها موسسه آموزش عالی و حوزه های علمیه باید از این ظرفیت در راستای تبیین حماسه ششم بهمن و گردآوری مقالات و پایان نامه های علمی استفاده شود که می تواند نقش والایی در ماندگاری این حماسه بزرگ داشته باشد.

گردآوری خاطرات مدافعان و بازماندگان حماسه ششم بهمن

خاطرات ارزنده و شنیدنی در دل مدافعان و بازماندگان حماسه ششم بهمن وجود دارد که باید در زمان حیات این بزرگواران خاطرات جمع آوری شده و سپس در قالب کتاب و رسانه های جمعی در اختیار مردم قرار گیرد. در این عرصه نهادهایی چون سپاه، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید و امورایثارگران می توانند با تشکیل کمیته ای مشترک در خصوص این امر مهم تصمیم گیری کرده و از ظرفیت والای بسیجیان شهرستان در این راستا بهره گیرند.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0