ایجاد وحدت واقعی به عنوان استراتژی نظام مقدس جمهوری اسلامی تنها مختص هفته وحدت نیست
29 دی 1392 ، دیدگاه 0

نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام حاکمیت اسلامی مقتدر و تاثیر گذاردر تمامی معادلات سیاسی جهان امروزه به موضوع وحدت و برادری در جهان اسلام صاحب اندیشه   و ارائه دهنده خط مشی در این عرصه و تعیین کننده است.

به گزارش کمال نیوز:، میلاد فرخنده ومسعود نبی اکرم (ص) در ماه ربیع الاول برای مسلمانان جهان یکی از بهترین ماههای سال است که استراتژی و آینده نگری بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در این ماه پربرکت ونامگذاری هفته وحدت در حد فاصل 12الی 17 ربیع الاول برای همیشه تاریخ جهان اسلام ماندگار شد.

بزرگان و صاحبنظران اهل سنت و جماعت بر این باورند که میلاد با سعادت حضرت رسول (ص) 12ربیع الاول است و بزرگان و صاحبنظران اهل تشیع نیز 17 ربیع الاول را زمان تولد ایشان می دانند ،که حضرت امام خمینی (ره)در یک اقدام بسیار زیبا توانست با تصمیم های حکیمانه خود ریشه بسیاری از اختلافات را در اسلام از بین ببردو به حقیقت فصلی را برای عمل به سیره پیامبر (ص)و بزرگان دین اسلام باز کند.

البته حضرت امام (ره) برای قوت بخشیدن به جهان اسلام علاوه بر نامگذاری هفته وحدت ،عناوین و مناسبت های دیگری مانند روز جهانی قدسبا تدبیر و آینده نگری در تاریخ ایجاد کرده که روز به روز ارزش و جایگاه این مناسبت ها و عناوین بیشتر و بیشتر می شود.

هر ساله در این ایام خجسته و مبارک مردم ایران اسلامی بویژه مسوولین نظام و فعالان دستگاه های دینی و فرهنگی به بهانه های مختلف در جهت ریشه کنی اختلافات مذاهب اسلامی وتقویت وحدت برنامه های مختلفی در سطح شهرستانها،استانها ،ملی و بین المللی با موضوع و محور تقریب مذاهب اسلامی برگذار می کنند.

درکنارهمه این برنامه ها و توجه به فرامین حضرت امام خمینی (ره)درخصوص وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی در کشورمان ،مردم کردستان در اردیبهشت معطر 88 با ردیگر از زبان نایب برحق امام راحل با ادبیاتی شیوا و زیبا و جامع در خصوص تقویت وحدت شیعه و سنی در ایران اسلامی و حتی جهان اسلام به فرامین رهبر معظم انقلاب در استان کردستان گوش جان سپردند و امیدوارانه در جهت تحقق این امر مهم همت کردند.

به حقیقت سفر رهبر معظم انقلاب به کردستان در سال 88 و نامگذاری این استان به عنوان یک استان فرهنگی و تغییر نگرش و دیدگاه همه مردم دنیا نسبت به کردستان و ارتباط و نزدیکی نظام مقدس جمهوری اسلامی با مردم این دیار مایه برکات زیادی بوده و خواهد بود.

البته نباید ضعف ها ،کم و کاستی های مدیران اجرایی و فرهنگی کردستان را در عملیاتی نکردن جامع و کامل فرامین رهبر معظم در کردستان نادیده گرفت ،چون بسیاری از این تغییرات بصورت کامل محقق نشده و متاسفانه تنها بصورت بنر و نوشته مانده است که هفته وحدت فرصتی ارزنده برای این امر است ،اما نکته قابل توجه در نگارش این مطلب این است که تحقق وحدت واقعیبین مذاهب اسلامی  در قید زمان و مکان و شخص خاص نیست بلکه همیشگی و یک وظیفه همگانی است.

برخی اوقات نکات ریز و کم اهمیت که گاهی اوقات از سر کم توجهی افراد صورت می گیرد آنچنان برای لطمه زدن چماق دست دشمنان کشورمان می شود که لازم است فعالان فرهنگی و رسانه ای کشورمان با مشاوره گرفتن از شخصیت های فرهیخته اهل سنت و دوستدار نظام مقدس بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

برای نوشتن این مطلب با تعدادی از شهروندان کردستانی گفتگویی داشتیم که انتظارات آنها را در چند نکته به استحضار مسوولین می رسانیم  یکی اینکه بعد از دستور رهبر معظم برای پخش اذان اهل سنت در تلوزیون شبکه استانی انتقادی که اکثر مردم کردستان بعد از سفر معظم له در مورد پخش اذان  اهل سنت از صدا و سیمای استان دارند که مورد تایید معظم له بوده  این است که پیروان فقه امام شافعی (رض) در پنج وعده صبح ،ظهر ،عصر ،مغرب وعشاء در مساجد اذان می گویند ولی متاسفانه صدا و سیما اذان عصر و عشاءکه بنا به حساسیت فرصت زمانی ادای نماز گذاران اهل سنت  بسیار مهم بوده حذف می کند که این خود موجب نگرانی شده است .

   پخش و درج  بیانات و احادیث بزرگان اهل سنت در رسانه ها ،تقویب برنامه های احکام اهل سنت از سوی رسانه های ملی و استانی ،توسعه و گسترش مبانی دینی و احکام اهل سنت در مدارس و آموزش عالی ،نگه داشتن حرمت بزرگان اهل سنت وکنار گذاشتن بی احترامی و توهین به بزرگان اهل سنت در سراسر کشور ایران اسلامی ،حمایت و پشتیبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتب ناشران و مولفان با موضوع اهل سنت ،واگذاری پست های حساس به افراد واجد شرایط اهل سنت در سطح کشورو حمایت بیشتر نظام مقدس از روحانیون اهل سنت و مدارس دینی اهل سنت در سطح کشور بخشی از انتظارات مردم کردستان از نظام جمهوری اسلامی است.

البته نباید نگاه ویژه و عنایات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای را در زمینه حمایت همه جانبه از اهل سنت بویژه مردم کردستان در ادامه راه بنیانگذار کبیر انقلاب برای تحقق وحدت واقعی کمرنگ دید، بیانات و افکار ایشان نقشه راه بسیار زیبا و واضح  و تعیین کننده است اگر چه برخی از مدیران و مسوولین کشوری در برخی موارد برای تحقق این برکت بزرگ (وحدت )واقعی کم همت هستند اما باید برای در جهت شکوفایی و حفظ اقتدار و عظمت کشور اسلامی خود و حذف همه نیروهای تکفیری و وهابی  ومعرفی دموکراسی اسلامی واقعی موجود در کشورمان تک تک جملات معظم له را بدون اعمال سلایق و باورهای شخصی عملیاتی کنیم .

در این بخش از گزارش مطلب باردیگر گوشه ای فرمایشات رهبر معظم انقلاب را در سفر اردیبهشت 88 به کردستان یاد آوری می کنیم و بر این باور هستیم که این بیانات تحول عظیمی در جهان اسلام قرن حاضر است.

مقام معظم رهبری در اجتماع عظیم مردم کردستان در میدان آزادی سنندج  حفظ عزت ملی را در گرو حفظ ایمان، وحدت، اقدام شجاعانه، استقامت و ارتقای روحیه «کار و تلاش و ابتکار» خواندند و افزودند: حفظ عزت ملی نقطه‌ای اساسی در تحلیل حوادث سیاسی است و همه مردم بخصوص جوانان باید در بررسی مسائل، به علل تداوم عزت ملی توجه کافی کنند.

ایشان عناصر برهم زننده وحدت ملی را عوامل آگاه و یا ناآگاه دشمن خواندند و تأکید کردند: هرکسی وحدت ملی را به بهانه‌های مذهبی از جمله طرفداری از شیعه و سنی خدشه‌دار کند چه شیعه باشد و چه سنی، مزدور دشمن و دشمن اسلام است چه بداند و چه نداند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به ناآگاهی برخی عوامل مزدور دشمن افزودند: بسیاری از عناصر و عوامل وهابی و سلفی که درعراق و افغانستان و پاکستان اقدامات تروریستی می‌کنند متوجه مزدوری خود نیستند همچنانکه فرد شیعه‌ای که به مقدسات اهل سنت توهین می‌کند حتی اگر متوجه نباشد مزدور دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در نگاه جماعت سلفی و وهابی، شیعیان و «اهل سنتِ محب اهل بیت و اهل سنت پیرو عرفان قادری»، در هر جای دنیا باشند کافرند اما حقیقت این است که پیروان این فکر شوم مأمور ایجاد اختلاف میان برادران مسلمان هستند همچنانکه شیعه‌ای که از روی نادانی و یا غرض به مقدسات اهل سنت توهین می‌کند مأمور ایجاد اختلاف است و بهرحال رفتار هر دو گروه حرام شرعی و خلاف قانونی است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین منطقه کردستان را سرزمین ایمان، فرهنگ و هنر – صفا و وفاداری و «استان فداکاریهای بزرگ» خواندند و افزودند: مجاهدتهای مردم رشید این خطه که با هوشیاری، توطئه دشمن را در اولین و حساس‌ترین سالهای عمر نظام تشخیص دادند و مردانه در مقابل آن ایستادند از یاد ملت ایران نخواهد رفت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به آشنایی نزدیک خود با مردم کردستان افزودند: مردم با عظمت این استان، مردمی امتحان داده هستند چرا که وقتی دشمن با سیاست خباثت‌آلود خود در پی ایجاد تفرقه قومی و مذهبی در پیکره عظیم ملت ایران بود، مردم کردستان با هوشیاری و مجاهدت این توطئه بزرگ را خنثی کردند.

ایشان طبیعت زیبا و سرسبز، روحیه مهربان و با صفای مردم استان و علما و شعرای بزرگ این خطه را از جلوه‌های زیبای استان فرهنگی کردستان دانستند و خاطرنشان کردند: مخالفین سرافرازی ایران، از اول انقلاب سعی کردند این منطقه را استانی امنیتی کنند اما نظام مقتدر اسلامی با همراهی مردم، این مشکل بزرگ را حل کرد.

رهبر معظم انقلاب کارها و خدمات نظام اسلامی در منطقه کردستان را عظیم دانستند اما خاطرنشان کردند کارهای فراوان دیگری وجود دارد که باید با توجه و همت بیشتر مسئولان انجام شود - و در زمینه حل دو مسئله اصلی این استان یعنی بیکاری و کمبود سرمایه‌گذاری، گامهای بزرگتری برداشته شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، نگاه نظام اسلامی به مسئله تنوع اقوام را نگاهی برخاسته از متن اسلام خواندند و افزودند: در نگاه ما، تنوع اقوام فرصت بزرگی است تا اجزاء پیکره ملت ایران با مراودات صحیح، همزیستی و اتحاد کامل بتوانند با استعدادها و ظرفیتهای مختلف یکدیگر را تکمیل کنند.

ایشان در همین زمینه تأکید کردند: نگاه ما به استان کردستان، نگاهی لبریز و متکی به محبت، برادری، اتحاد و همدلی است و هرکس با این نگاه مخالف است، برخلاف سیاست نظام رفتار می‌کند.

ایشان با یادآوری دورانی که ایادی بیگانه، حرفهای دشمنان را به اسم حرفهای مردم کرد مطرح می‌کردند افزودند: در آن دوران مردم استان و مجموعه رشید و پر افتخار پیشمرگان کرد مسلمان با تقدیم 5400 شهید، به مقابله با دستهای تفرقه افکن برخاستند و افتخار بزرگی آفریدند.

ایشان جوانان استان کردستان را به آشنایی با تاریخ فداکاریها و مجاهدات مردم این سرزمین توصیه کردند و افزودند: مسائل عبرت آموزی نیز در حوادث تاریخی این منطقه وجود دارد از جمله اینکه خانواده‌های بی‌گناهی که فرزندانشان فریب بیگانگان را خوردند و خونشان را در راه اهداف امریکا و صهیونیزم به هدر دادند در نگاه دلسوزانه ما خانواده‌هایی داغدارند که این نیز از خسارتهایی است که ضد انقلاب به این استان وارد کرده است.

رهبر معظم انقلاب در این سفر خود به کردستان بسیاری از معادلات بیش از سه دهه اخیر دشمنان ایران اسلامی و کردستان را به هم ریخت و بار دیگر فرصت جولان دادن و تبلیغات رسانه ای دشمنان بیرون و نا اهلان داخل کشور در زمینه تفرقه افکنی و توهین به مقدسات مذاهب اسلامی را گرفت که بااجرای کامل فرامین ایشان در زمینه وحدت و انسجام شیعه و سنی ،امکان مانورهای دشمنان در کردستان به صفر خواهد رسید.

همه مسوولین گذشته استان کردستان در گذشته نیز به تقویت وحدت عملی و واقعی بسیار تاکید داشتند  اما در عمل کمرنگ بود ،لذا کردستانیها بعد از انتخابات 24خرداد سال جاری با موفقیت دولت تدبیر و امید و قول و قرار های رییس جمهور محترم کشور جناب آقای دکتر روحانی در راستای حذف برخی تبعیض ها انتظارات بیشتری دارند که خوشبختانه با گذاشتن معاون وزیر نفت ووزیرنیرو کرد اهل سنت امید کردستانیها بیشتر شد و این روزها نیز صحبت از گرفتن پست های کلان کشوری و استانی از سوی دولت تدبیر و امید در عمل واقعی به وحدت بسیار امید وار کننده است.

به هر حال باید بپذیریم که تحقق وحدت واقعی زمانی پیش می آید که برادران اهل سنت و اهل تشیع بتوانند در کمال احترام به باورها و اعتقادات همدیگر برای سربلندی اسلام و کشورمان تلاش کنند و همانطور که در خط مشی و سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ،قانون اساسی ،دیدگاههای رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور محترم ،رییس محترم قوه های قضایه و مقننه تبعیض بین اهل سنت و تشیع جایگاهی نداشته و ندارند با برخورد های سلیقه ای خود  در انجام برخی کارها فرصت تفرقه اندازی را به دشمنان ایران اسلامی ندهیم و سعی کنیم چهره واقعی دموکراسی حاکم بر کشورمان را به دنیا بشناسانیم .

حقیقتا می دانیم مادامی که بصیرت و آگاهی کامل و جامع از برکات وحدت را پیدا نکنیم و برای عملیاتی کردن آن همت نکنیم ،دشمنان مشترک مذاهب اسلامی که همه آنها از یک کانال پشتیبانی می شوند ،همچنان به کارهای خود و بوسیله خرج کردن دلارهای دشمنان اسلام ،برای تفرقه اندازی و تیشه به ریشه اسلام زدن اقدام خواهند کرد.

این یک واقعیت است تمام شبکه های ماهواره ای و سایت های تحلیلی که در زمینه دینی و فرهنگی با دلارهای دشمنان اسلام پشتیبانی می شوند ،یک ایدئولوژی خاص و هدفی بلند مدت دارند که نهایتا به تفرقه بین مذاهب اسلامی و لطمه زدن به اسلام  ختم می شود که مقابله با آ ن نیازمند هوشمندی  بیشتر جامعه روحانیون و فعالان رسانه های جمعی کشورمان است.

اگر این شبکه های به ظاهر دینی بویژه در حوزه اهل سنت تعدادی مخاطب در داخل کشورمان پیدا کرده اند مطئمن باشید به محض دقت در برنامه ها و پیامهای واضح و پنهان این شبکه ها بزودی از جمع مخاطبان خارج خواهند شد ،البته این تعداد مخاطب هم که جذب شده ضعف شبکه های استانی مناطق اهل سنت کشورمان است که نتوانسته بر اساس اعتقادات و باورهای جامعه هدف خود بویژه در مسایل احکام وباورهای اهل سنت برنامه تولید کند.

پس برای عملیاتی کردن استراتژی وحدت و عزت بخشیدن به اسلام تک تک مردم و مسوولین موظف به انجام برنامه های مد نظر نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند وتحقق این امر نیز مختص زمان و مکان خاصین بوده و نیست به امید عزت وسربلندی همه ایرانیان سربلند و عملیاتی شدن وحدت واقعی در جامعه جهان اسلام .

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0