فرماندار ويژه و مديريت شهري
24 آذر 1392 ، دیدگاه 0

مدیریت شهري مفهوم سازماندهی امور مربوط به برنامه ریزی، جهت دهي منابع و امکانات، هدایت و کنترل رشد و توسعه شهرها ، توزيع و مكانيابي مناسب كاربريها و.. را تداعی می‌نماید، مفهومی که در کشور‌های مختلف به دلیل ساختار‌های سیاسی و رویکرد‌های اقتصادی، نهاد‌های مختلفي را با الگو‌های متفاوتی به وجود آورده است. لذا مفهوم‌مدیریت‌ شهری‌ چنان‌ گسترده‌ و پیچیده‌ است‌ که‌ به‌هیچ‌وجه‌ نمی‌توان‌ يك سازمان‌ را معادل‌آن دانست‌. در واقع مدیریت‌ شهری‌ مترادف‌ است‌ باهمه‌ فعالان‌ عرصه‌ حیات‌ شهر، به‌ این‌ ترتیب‌ همه ‌بخش‌ها و نهادهای‌ مسئول‌ اداره‌ امور مختلف‌ شهر، تحت‌ پوشش‌اين سيستم قرار می‌گیرند.  

در اين راستا فرمانداري و  شخص فرماندار به عنوان يك ركن اساسي و تاثيرگذار در مديريت شهري با نظارت بر موارد ذيل مي تواند نقش بسيار مهمي در پيشرفت و  ساماندهي هر چه بيشتر تمامي ابعاد شهري از جمله عمراني، فرهنگي ، اقتصادي، اجتماعي  و نهايتا توسعه پايدارداشته باشند:

#نظارت كامل بر امور شهري و تشكيل شوراي عمراني و ايجاد هماهنگي بين شهرداريهاي تابعه

#بررسي و اظهار نظر در مورد پيشنهادهاي شهرداريها بمنظور اجراي صحيح قانون شهرداري و آئين نامه هاي مربوطه

#بررسي  پيشنهادات عمراني و كالبدي شوراي شهر و نظارت در اجراي برنامه هاي عمراني

# بررسي و نظارت بر مصوبات شواري شهر

# بررسي و اظهار نظر بر اجراي صحيح نقشه هاي طرح هاي جامع و تفضيلي و هادي با توجه به ضوابط و مقررات شهرسازي

#بررسي و نظارت  بر  بودجه و هزينه­هاي شهرداريها و سازمانهاي تابعه

#اقدام در ايجاد تسهيلات لازم براي شهرداريها بمنظور استفاده از اعتبارات عمراني

#بررسي و اظهارنظر در مورد طرحهاي سازماني و تشكيلاتي شهرداريهاي تابعه و سازمانهاي وابسته به آنها

#نظارت و مراقبت كلي بر نرخها و اقدام لازم بمنظور جلوگيري از افزايش بي رويه قيمتها

# رسيدگي در مورد شكايات اشخاص و ادارات در ارتباط با مسائل شهري  

(البته لازم به ذكر است كه پيشرفت يك شهرستان در راستاي همراهي و همگامي محدوده هاي شهري با  محدوده هاي روستايي امكانپذير مي باشد.)

در نهايت شهرستان آمل با توجه به قدمت ديرينه تاريخي و مذهبي، كه از آن به عنوان ديار علويان نام برده مي شود از شهرستانهاي  مهم استان و چه بسا كشور محسوب مي شود كه روند توسعه و پيشرفت آن با  تدوين سياستها و برنامه ريزيهاي مدون ، جامع نگر و يك نگرش ريزبينانه و واقع گرا و شناخت قابليت ها و تنگناهها  امكان پذير مي باشد  كه بي شك سرپرست محترم فرمانداري با تجربياتي كه در     زمينه هاي گوناگون دارد، مي تواند شهرستان آمل را به عنوان  يك الگو در عرصه هاي مختلف در سطح كشور معرفي نمايد.

در پايان انتصاب جناب آقاي رسولي را به عنوان  سرپرست فرمانداري ويژه شهرستان آمل تبريك عرض نموده و از خداوند متعال موفقيت روزافزون ايشان را در نيل به اهداف مورد نظر آرزومنديم.

محمد علي نائيج

كارشناس ارشد برنامه ريزي شهري - مدرس دانشگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0