فرهنگ آرايشگاهي
13 آبان 1392 ، دیدگاه 0

کمال نیوز: بنا به سفارش بزرگان دین، اهمیت دادن به زیبایی و آراستگی در دین مبین اسلام بسیار سفارش شده است. بنابراین خانمها باید خود را برای محارمشان آراسته و آرایش کنند اما اهمیت دادن به زیبایی به حدی مهم شده است که خانمها برای چشم و هم‌چشمی هم که شده به دنبال سالنی شیک‌تر و با قیمت‌های نجومی‌تری هستند تا زیبایی خود را با قیمت‌های کاذب آشکار کنند و آقایان نیز برای جلب توجه و از قافله عقب نیافتادن!

اگر در سطح شهر گشت و گذاری داشته باشیم، خواهیم دید چهره شهر با آرایش‌های گوناگون رنگ‌آمیزی شده و این وضعیت، چهره شهر را دگرگون کرده و از رنگ و بوی معنوی آن کاسته است.

معمولا جوانان نیز بدون اطلاع از معنا و مفهوم این نوع آرایش‌های خاص که وارداتی است از آن پیروی می‌کنند و خود را به تفکر فرهنگی غرب می‌سپارند.

آرایشهای موی سر از جمله این خود آرایی ها می باشد که شدیدا مورد توجه است حال آنکه واقعا بعضی از این مدلها بسیار زشت و زننده هستند که جای تعجب دارد ، چگونه بعضی ها حاضر میشوند خود را به این اشکال در بیاورند !!؟؟

اگر باورتان نمی‌شود می‌توانید با مراجعه به تعدادی از مراکز خرید و پاساژها، مدل‌ها و آرایشگاه‌های مختلف را به وضوح مشاهده کنیم در این صورت خواهید دید که دختران خود را شبیه پسران آرایش می‌کنند و پسران جوان و نوجونان نیز با اصلاح و آرایش‌های زنانه خود را شبیه زنان آرایش می‌کنند و در محافل مختلف اجتماع حضور پیدا می‌کنند.

آنها با خودنمایی و حضور در محافل مختلف اجتماعی، فکر و ذهن جوانان و نوجوانان بی خبر را به افکار مغشوش خود جلب می‌کنند. در صورتی که این افراد باید بدانند در اماکن عمومی باید با پوشش رسمی ظاهر شد.

در این میان آرایشگاه‌ها نیز بی‌تقصیر نیستند! آنها نباید با اطلاع یا بی اطلاع این مدل‌های غیرایرانی و غیراسلامی را راهی جامعه کنند. آنها باید به دختران و پسران که به آنها مراجعه می‌کنند و خواستار آرایش‌های غیرمعمول هستند، خدمات ارائه ندهند . البته در برخی موارد این آرایشگاه‌ها پا را فراتر از حرفه خود گذاشته و در امور پزشکی نیز دخالت می‌کنند. آنها در آرایشگاه به خدمات پزشکی پیلینگ و تزریق ژل چاقی و لاغری نیز می‌پردازند که این امور باید زیرنظر پزشک انجام شود و چه بسا بسیاری از افراد مراجعه کننده با ضایعات جبران ناپذیری مواجه شده اند نکته آزاردهنده دیگر اینکه نوجوانان امروزی با توجه به سن و سال کم‌شان برای متفاوت بودن با یکدیگر تلاش مضاعفی می‌کنند.

این سیر نزولی منجر به تخریب پوست سالم و با طراوت آنها می‌شود که عدم آموزش و راهنمایی ها در این تغییر شیوه های ظاهری بی‌تأثیر نیست. احساس اینکه به این شکل دیده میشوی و یا اینکه میتوانی جلب توجه کنی،سبب رفتار های هنجار گریز و نامتجانس میگردد که اگر با تحکم و سرکوب همراه باشد اثر بلعکس دارد در نهایت به این نکته نیز باید اشاره کردکه حضور مدلهای مختلف غربی که از طریق سایتهای اجتماعی و ماهواره‌ها، ذهن نوجوانان و جوانان ما را مورد هجوم خود قرار می دهند در کنار عدم ارائه الگوی مناسب آرایشی دلیل دیگری می‌توان برای از هم گسیختگی فرهنگ آرایشی جامعه ما باشد و این تلاش عملی مسئولین را برای ایجاد فرهنگ مناسب و مطابق با آمیزه‌های اسلامی جهت رشد و تعالی آینده سازان کشور می‌طلبد

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0