ضرورت تشكيل سازمان فرهنگي هنري در آمل
30 مرداد 1392 ، دیدگاه 0

کمال نیوز: امروزه يكي از  موضوعات مهم  و اساسي در هر شهر ، مسأله فرهنگ و امور فرهنگی است. پرداختن به امور فرهنگی و توسعه فرهنگ در ارتباط با سایر امور، امری ضروری و غیر قابل اجتناب است. بی توجهی به مقوله فرهنگ، نارسایی در سایر       حوزه ها را به دنبال خواهد داشت از این رو توسعه فرهنگ در کنار توسعه اجتماعی ، اقتصادی و.. به عنوان یکی از وظایف و دغدغه هاي متوليان شهري، كارشناسان و برنامه ريزان شهري  به شمار می رود.

شهر آمل با قدمتي مذهبي، تاريخي و فرهنگي ديرينه و خاص خود در ميان شهرهاي استان و چه بسا كشور از موقعيت بسيار ممتازي برخوردار مي باشد كه به منظور ساماندهي و ارتقاء و براي بالا بردن كيفيت فرهنگ شهرنشيني و حقوق شهروندي تشكيل يك سازماني كه به طور وي‍ژه به اين موضوع بپردازد از ضروريات مديريت شهري است و اين حق شهروندان عزيز آملي است كه با سازمان و ارگاني مرتبط كه به طور خاص پيگير مسائل فرهنگي و اجتماعي شهر باشد، ارتباط و دسترسي داشته باشند. لذا شهر فرهنگی با مردم فرهنگی مطالبات زیادی دارند که این مطالبات بدون مدیریت شهری واحد جایگاهی جدی نمی‌یابد و برای ارتقای فرهنگ شهری به تنهایی توانایی ندارد.

در كلامي ديگر  توسعه فرهنگی، تعمیق معرفت دینی، تقویت زیبائی طلبی و حقیقت‌جویی انسان‌ها، شادزیستی توأم با روحیه سازنده و کسب مهارتهای زندگی اجتماعی نیازهایی اساسی هستند که سازمان فرهنگي و هنري شهرداري در پاسخ به آنها موجودیت مي يابد در واقع اين سازمان در تعامل با مخاطبان به برقراری ارتباطات دو سویه و باز و ارائه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیازهمشهريهاي آملي توجه خاصی می‌نماید‌. علاوه براین‌، از طریق توسعه روابط رسمی و غیر رسمی و فعالانه با سایر سازمان‌ها و ارگانهاي  فرهنگی و‌ نیز مسئولین فرهنگی شهر و ... تعادل و ثبات لازم را در فعالیت‌های خود به دست آورد.

نهايتاحفظ و صیانت آثار کهن و تاریخی- مذهبي  شهركه نشانگر تمدن ماست با احداث مساجد، موزه‌ها و دیگر ابنیه ها همچون  فرهنگسراها، تالارها و نگارخانه‌هاو ... نیازمند برنامه‌ریزی هستند و انجام آن مسلما ارتقاء فرهنگ شهری را به همراه دارد اگرچه در کنار این کارها باید به ساخت کالبد شهر نیز توجه داشت  از طرفي انتظار این است که بعد از تشكيل، نوع خدماتی که در این سازمان ارایه می شود در راستای خدمات شهری و برنامه های بلندمدت شهرداری باشد، خدماتی که در نهایت منجر به آمادگی  شهروندان برای زیستن با يك كيفيت خاص  در جامعه شهری شود.

اميد است كه مسئولان محترم شهرآمل به خصوص اعضاي محترم دوره چهارم شوراي شهر بتوانند با تشكيل سازمان   فرهنگي- هنري شهرداري و برنامه ريزي هاي مدون و تدوين سياستها گامي بلند در جهت ارتقاء فرهنگ و حقوق شهروندي و اشاعه فرهنگ شهرنشيني  بردارند زيرا اگر بتوانيم  فرهنگ شهرنشینی و شهروندی را ارتقا دهیم، قادر خواهیم بود تا از صرف بسیاری از هزینه‌ها جلوگیری کرده و این منابع را در جای خود هزینه کنیم تا مشکلات موجود به حداقل رسيده و شاهد شهری زیبا و پويا باشیم.

محمد علي نائيج

كارشناس ارشد برنامه ريزي شهري- مدرس دانشگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0