حضور حداکثری در انتخابات وپیامدها
19 خرداد 1392 ، دیدگاه 0

حضور حداکثری ومشارکت همگانی در انتخابات می تواند پیامدهای مثبت ومهم فراوانی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم وفادار و فهیم کشورمان داشته باشد که بیش از پیش موجب سرافرازی وسربلندی ایران و ایرانی گردد.

بنیانگذار انقلاب ،حضرت امام خمینی (ره) در زمینه اهمیت انتخابات ونقش آن در حفظ انقلاب ونظام اسلامی ایران در بهمن ماه سال ۱۳۶۲ در پیامی به مردم ایران می فرمایند:(یکی از وظایف مهم شرعی وعقلی ما برای حفظ اسلام ومصالح کشور ،حضور در حوزه های انتخابیه و رأی دادن به نمایندگان صالح ،کاردان ومطلع بر اوضاع سیاسی جهان وسایر چیز هایی که کشور به آنها احتیاج دارد،می باشد).
اهمیت مشارکت وحضور حداکثری مردم فهیم وهمیشه در صحنه ایران را می توان در پیام فوق الذکر امام خمینی (ره) درک کرد، بر این اساس حضور ومشارکت همگانی مردم در انتخابات مجلس امری شرعی وعقلی بوده وموجب حفظ اسلام ومصالح ایران در ابعاد مختلف می گردد.
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای نیز در اهمیت حضور همگانی در انتخابات فرموده اند:(ملت عزیز ایران؛ من به شما عرض می کنم، درست در نقطه‌ مقابل خواست دشمنان، همه‌ ما باید در انتخابات حضور فعالى داشته باشیم… به نظر من مسئله‌ اول در انتخابات، مسئله انتخاب این شخص یا آن شخص نیست؛ مسئله‌ اول، مسئله‌ حضور شماست. حضور شماست که نظام را تحکیم می کند، پایه‌هاى نظام را مستحکم می کند، آبروى ملت ایران را زیاد می کند، استقامت کشور را در مقابل دشمنى‌ها زیاد می کند و دشمن را از طمع ورزیدن به کشور و از فکر ضربه زدن و توسعه فساد و فتنه منصرف می کند. این یک مسئله‌ بسیار مهم است؛ پس مسئله‌ اول، شرکت در انتخابات است).
سخنان فوق الذکر مقام معظم رهبری گویای همه ابعاد اهمیت انتخابات وحضور همگانی وحداکثری مردم در انتخابات مجلس نهم و تکرار یک جمعه به یادماندنی وحماسی دیگر در ۱۲ اسفند ۱۳۹۰می باشد.
مشارکت وحضور همگانی مردم در انتخابات مجلس نهم در بعد داخلی دارای پیامدهایی بیشماری است که تعدادی از آنها در زیر ذکر می شود:
۱-ایجاد فضا و روحیه رقابت مسالمت آمیز در میان همه مردم وبه خصوص نخبگان کشور
این فضا و روحیه رقابت می تواند موجب ظهور وبروز استعدادهای بالقوه مردم وبه خصوص نخبگان در ابعاد مختلف گردد ومردم در فضای رقابت به پذیرش آراء ونظرات دیگران نیز عادت نمایند.
۲-نمایان شدن نقاط ضعف وقوت مدیران وبرنامه های اجرایی کشور
کاندیداهای مختلف ضمن بیان دیدگاه های خود به نقاط ضعف و قوت برنامه ها در دست اجرا در کشور اشاره نموده و به تغییر و تصحیح نقاط ضعف این برنامه ها نیز کمک می کنند.
۳-ایجاد پشتوانه قوی مردمی برای نمایندگان منتخب
حضور حداکثری وانتخاب نماینده مجلس با رای بالای مردمی موجب ایجاد مشروعیت وپشتوانه قوی مردمی برای نماینده منتخب می گردد.
۴- دلگرمی فعالان اقتصادی وتاثیر مثبت بر اقتصاد وبازار داخلی
حضور حداکثری مردم در انتخابات موجب دلگرمی فعالان اقتصادی کشور وتاثیرات مثبتی بر بازار داخلی ومردم وبازار در یک تعامل مثبت وبا خوشبینی حاصل از مشارکت همگانی در انتخابات به نوعی تنظیم خودکار در روابط اقتصادی وتجاری خود دست می یابند.
۵-ایجاد و ادامه فضای شاد رقابت
بعد از انتخابات ،همان مردمی که با حضور گسترده ومشارکت خود یک حماسه ایجاد کرده اند ،تا انتخابات بعدی به رقابتی سازنده در زمینه های مختلف مشغول بوده وفضای شاد و شورانگیز انتخابات را همچنان حفظ خواهند نمود.
و…
در یک نگاه کلی حضور گسترده وفراگیر مردم در انتخابات می تواند به تغییر و بهبود فضای داخلی کشور در ابعاد مختلف منجر شده و تبعات خوشایندی برای مردم ونظام داشته باشد.
اما حضور حداکثری مردم در انتخابات در بعد خارجی وصحنه بین المللی نیز پیامد های بسیاری دارد که تعدادی از این پیامدها در زیر ذکر می گردد:
۱-تحکیم نظریه ایران ام القرای جهان اسلام
حضور حداکثری وگسترده مردم در انتخابات ،مانند دیگر انتخابات واعیاد انقلاب چون ۲۲بهمن به اعتبار و استحکام نظریه ایران ام القرای جهان اسلام منجر شده وهمچنان ایران را به عنوان مرکز تصمیم ساز وتصمیم گیری جهان اسلام حفظ نموده وبر مشروعیت رهبری ایران در جهان اسلام می افزاید.
۲-کم اثر ساختن تحریم های غرب برعلیه ایران
با توجه به اینکه هدف تحریم های غربی دلسردی مردم از انقلاب ونظام جمهوری اسلامی ایران می باشد،مردم با حضور همگانی خود بار دیگر بر وفاداری خود به انقلاب اسلامی ایران ونظام حکومتی ولایت فقیه تاکید خواهند نمود و اثرات این تحریم ها که بیشتر سیاسی می باشند را به حداقل می رسانند.
۳-پاسخ محکم به تهدیدات نظامی و… بر علیه ایران
با توجه به گسترش یاوه گویی ها وتهدیدات امریکا ،اسرائیل وغرب برعلیه کشور عزیزمان در خصوص احتمال حمله نظامی ، حضور گسترده وفراگیر مردم در انتخابات موجب اعلام حمایت مستمر وفراگیر مردم از نظام حکومتی خود شده وباعث خنثی سازی اینگونه تهدیدات گردیده وپاسخی محکم به این تهدیدات می باشد.
۴-تاثیر مثبت وفراگیر بر بیداری اسلامی ،انسانی در دنیا و به خصوص جهان اسلام
مشارکت همگانی مردم در انتخابات می تواند موجب افزایش مشروعیت ومقبولیت نظام جمهوری اسلامی ایران در میان کشور های دستخوش تحول وانقلاب در جهان به خصوص در جهان اسلام مانند بحرین ،یمن ،تونس،مصر،اردن،عربستان و… گردد و نهضت های اسلامی منطقه را در اقتدا به نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان پشتیبان این قیام های تحول گرایانه تشویق نموده وجایگاه نظام ایران به عنوان  را سرلوحه وقالب نظام های نوبنیاد جهان اسلام قرار دهد.
و…
با توجه به موارد مختصر ذکر شده ،حضور حداکثری ومشارکت همگانی در انتخابات می تواند پیامدهای مثبت ومهم فراوانی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم وفادار و فهیم کشورمان داشته باشد که بیش از پیش موجب سرافرازی وسربلندی ایران و ایرانی گردد.
بنابر این در انتخابات حضوری گسترده وحداکثری خواهیم داشت ودشمنان را در زمینه تبلیغات خود برای عدم حضور در انتخابات مأیوس ساخته وهمانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند:(عظمت ملت ایران را حضور مردم در انتخابات نشان میدهد)، عظمت و وفاداری مردم به حکومت خود را به جهانیان نشان خواهیم داد وموجب خوشحالی دوستان نظام جمهوری اسلامی ایران ودلسردی وشکست دشمنان ایران عزیز خواهیم شد.

منبع : سایت نسیم توسعه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0