گذشته و امروز!
16 دی 1391 ، دیدگاه 0

به نام خداوند جان آفرین      حکیم ، سخن در زبان آفرین

خداوند بخشنده ی دستگیر    کریم خطابخش پوزش پذیر

کمال نیوز: دنیائی که اکنون در آن به سر می بریم  از جهت امکانات رفاهی و صنعتی پیشرفت چشم گیر و فراتر از آنچه که به فکرمان خطور کند داشته ، که اهداف اصلی بوجودآورندگان آن (مخترعان ، کاشفان و ...) راحتی و رفاه بشر بوده است ولی نکته ای که آدمی را به تفکر و اندیشه وا می دارد ، آن است که هیچ یک از این امکانات تاکنون ما را به سر منزل مقصود و هدف اصلی که آرامش و آسایش ذهن و روان می باشد نرسانده است.

برخلاف زمان گذشته که امکانات رفاهی ، تفریحی و صنعتی پیشرفتی چندان مانند عصر حاضر نکرده بود و جایگاهی این چنین در میان خانواده ها پیدا نکرده بود و از همه مهم تر این که اقتصاد خانوارها به این شکل نشده بود ، ولی چنان صمیمیتی در میان افراد (اعم از افراد خانواده و افراد غیر خانواده) وجود داشت که همان با عث پر شدن برخی از خلاهای حاصل از کمبود امکانات مذکور می شد.

مهمترین موفقیت در زمان زندگی بزرگان و اجداد گرامی ما حفظ عزت نفس خود و دیگران بود که آن را به دلیل برخی از امور پست و هرز و بیهوده به خطر نمی انداختند و آن را با چنگ و دندان و حتی با دستان پیر پینه زده خود تا سر حد مرگ حفظ می کردند.

ولی اکنون که این همه امکانات در جلوی چشممان همانند ارتشی منظم رژه می روند و افکاری عمیق و دقیق و حساب شده برای افزایش همه جانبه سطح اخلاق و فرهنگ و... وجود دارد ، ولی همچنین در جامعه ی انسانی شاهد مشکلاتی هستیم که از هر لحاظ به این مشکلات بیاندیشیم متوجه خواهیم شد که همه ی این مشکلات دلایلی پوچ دارند.

عده ای قلیل هستند ، البته نباید فراموش کرد که همین افراد بسیار کم اولا برای جامعه اسلامی ما زیادند ثانیا همین ها هستند که می توانند بسیاری از ارزش های ارزشمند آدمی را به غارت برند ، عده ای که برای رسیدن به اهداف پلید مورد نظر خود دست به هر عملی می زنند و از جمله مهم ترین دلایلی که خودشان را مجاز به انجام این اعمال بی شرمانه می کنند داشتن مشکلات ، به خصوص مشکلات اقتصادی است و دیگران را هم به همان کارهای پلیدی که خودشان انجام می دهند ، متهم می کنند.

همه بد گشته و عذر همه این:        گر بدم ، نه فلان نیز هم است (حکیم سنائی)

( تفسیری از بیت گفته شده: همه بد شدند و بهانه ی همه برای کارهایشان این است که ، چون این عمل از دیگری سر می زند من هم مجاز به انجام آن هستم. )

و باید گفت این مشکلات یاد شده ممکن است برای هر فردی اتفاق بیافتد و بدون شک بخش عمده به وقوع پیوستن این مشکلات به خود فرد بر می گردد ، هر کسی که در این توپ خاکی در حال زندگی است خلاصه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند و نمی شود و نمی توان کسی را پیدا کرد که ادعا کند در این دنیا مشکلی ندارد.

پس موفق ترین افراد در این امتحانات کسانی هستند که بتوانند با تدابیری خردمندانه خود را از این کنکور خودسازی با سربلندی خارج کنند و اگر دیگران سهمی در مشکلاتشان دارند به جای متهم کردنشان ، آنان را ببخشند و فراموش کنند و برای رفع مشکلات ابتدا از من وجودی خود شروع کنند تا به بزرگترین سرمایه آدمی یعنی عزت نفس برسند.

در نیابد حال پخته هیچ خام            پس سخن کوتاه باید والسلام (مولوی)

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0