کاهش حق ماموریت صاحب منصبان
19 آذر 1391 ، دیدگاه 0

کمال نیوز: در خبرها شنیدیم که طرحی با عنوان کاهش حق ماموریت های صاحب منصبان و نمایندگان مجلس در خانه ملت مطرح شد که البته با مخالفت هدفمند برخی از نمایندگان مجلس رای نیاورد.

سفرهای خارجی صاحب منصبان از دیرباز یعنی از دوره قاجار مرسوم بوده و صاحب منصبان هر از چند گاهی به سفرهای خارجی (اصطلاحا فرنگ) رفته و برای اهل بیتشان سوغات و ... می آوردند. این رسم که متاسفانه به عادت تبدیل شده امروزه شکل جدیدی به خود گرفته و در قالب سفرهای خارجی صاحب منصبان پدیدار گشته است. اما نکته مهمی که باید گفت این است که در شکل جدیدش این موضوع برای مسئولان و نمایندگان بعنوان یک منبع درآمدی است در قالب حق ماموریت. این حق ماموریت در هر مورد چیزی قریب به 130 دلار است که تقریبا با حقوق یک ماهه ی یک کارگر برابری می کند- البته بستگی به قیمت روزانه دلار هم دارد- پس می توان گفت که این سفرها هم فال هست هم مال .چرا که حق ماموریت در این دوران پول کمی نیست و البته تماشا.

اما آنچه که مبنای بحث ما هست طرحی است که توسط برخی از نمایندگان دلسوز ملت در مجلس مطرح شده با این عنوان که حق ماموریت صاحب منصبان کم یا نصف شود. دغدغه ی این دسته از نمایندگان مجلس آن بود که در وضعیت نامناسب اقتصادی امروز و شرایط بغرنج اقتصادی که انصافا عده ای از مردم حتی تامین معیشت روزانه خود را ندارند از خرج های اضافی و البته نامعقول در لایه های مختلف کشور پرهیز شود. خدا رحم کرد که طرح حذف این حق ماموریت ها مطرح نشد. جوابی که عده ای از نمایندگان مخالف مطرح کردند این بود که مهمترین سرمایه مجلس وقت آن است و شان و منزلت مجلس بالاتر از این است که این موضوعات در آن مطرح شود. آیا پرداختن به این موضوع در جایی که که با عنوان خانه ملت مطرح است و این موضوع نهایتا به رفاه و معیشت مردم در چارچوب هزینه ها و بودجه بر می گردد منزلت و شان مجلس را پایین می آورد؟ مگر غیر از این است که این شان و منزلت را مردم به نمایندگان داده اند؟ پس نمایندگان باید دلسوز مردم کشور باشند.

در حالی که در این شرایط حساس اقتصادی که رهبری معظم انقلاب با طرح الگوی اقتصاد مقاومتی سعی در مدیریت مدبرانه ی آن دارند باید به همکاری و همراهی با آن بپردازیم، ظاهرا عده ای فقط به فکر خود بوده و یا دغدغه ی خاصی در این موضوع ندارند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0