انقلاب خمینی، حماسه حسینی و تفکر بسیجی
2 آذر 1391 ، دیدگاه 0

 کمال نیوز:

بسيج سياسى است، اما سياست‌زده نيست، سياسى‌كار نيست، جناحى نيست؛ بسيج مجاهد است، اما بى‌انضباط نيست، افراطى نيست؛ بسيج عميقاً متدين و متعبد است، اما متحجر نيست، خرافى نيست؛ بسيج بابصيرت است، اما ازخودراضى نيست؛ بسيج اهل جذب است - گفته‌ايم جذب حداكثرى - اما اهل تسامح در اصول نيست؛ بسيج غيور است، پاسدار خطوط فاصل است؛ بسيج طرفدار علم است، اما علم‌زده نيست؛ بسيج متخلق به اخلاق اسلامى است، اما رياكار نيست؛ بسيج در كار آبادكردن دنياست، اما خود اهل دنيا نيست..

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)

 

از همان روز که دم مسیحایی خمینی کبیر (ره) گلواژه ی مقدس "بسیج" را زینت بخش نام یاران مخلص و با وفای خود نمود و گوش همه ی حق طلبان گیتی را با وعده ی تشکیل ارتش بیست میلیونی نوازش داد، تا امروز و فردای همه ی انقلاب ها و نهضت ها، نام مبارک بسیج و بسیجی، ایمان، اخلاص، مجاهدت، ایثار و مقاومت را تداعی کرده و خواهد کرد.

درود و رحمت خداوند تبارک و تعالی بر مجاهدانی که درفش رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی را بر دوش کشیده و عنوان پیروی از سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدلله الحسین (ع) را به شایستگی پاس  داشته اند و سلام بر شهیدان شاهدی که مصداق "صدقوا ما عاهدوالله علیه" گردیدند و با خون خود درخت تنومند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را آبیاری نمودند.

پنجم آذر، سالگرد فرمان با برکت و ماندگار بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) جهت تشکیل بسیج وارتش بیست میلیونی است. درخت پرثمر و تناوری که بخشی از برکات آن حفظ و صیانت از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

 سالگرد تشکیل بسیج مستضعفان، یادآور خاطره ی پرشکوه مجاهدانی است که در دوران هشت ساله ی جنگ تحمیلی، زیباترین تابلوهای ایثار و فداکاری همراه با نجابت و فروتنی و توأم با شجاعت و رشادت را ترسیم کرده است. خاطره ی جوانمردان پاکدامن و غیوری که شیران روز و زاهدان شب بودند و صحنه نبرد با شیطان زر و زور را با عرصه جهاد با نفس اماره به هم آمیختند و جبهه جنگ را محراب عبادت ساختند. جوانانی که از لذات و هوسهای جوانی برای خدا گذشتند و پیرانی که محنت میدان جنگ را بر راحت پیرانه سر ترجیح دادند و مردانی که محبت زن و فرزند و یار و دیار را در قربانگاه عشق الهی فدا کردند؛ خاطره انسانهای بزرگ و کم ادعایی که کمر به دفاع از ارزشهای الهی بستند و از هیبت دروغین قدرتهایی که برای حفظ فرهنگ و ارزشهای جاهلی غرب به مصاف ارزشهای الهی آمده بودند، نهراسیدند.

امروز در حالی به بزرگداشت هفته بسیج می نشینیم که به یمن رهبری امام گونه ی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) نقش بی بدیل این نهال مقدس در حفظ و صیانت از انقلاب و جمهوری اسلامی و عزت و سربلندی آن بر احدی از دوست و دشمن پوشیده نیست و حضور پر صلابت و پرتوان بسیجیان در عرصه های مختلف انقلاب و مقابله با تهدیدات دشمنان، بسیج را همچون نگینی پر تشعشع در خیل عاشقان و پاسداران انقلاب و نظام قرار داده است.

بسیج میعادگاه عاشقان و دلاوران مخلصی است که جام عشق الهی را به یک جرعه سرکشیده و در دفاع از حریم ولایت و استقرار کلمه "لا اله الا الله" و تحقق عدل علوی از خود هیچ ندیده اند. بسیج بارقه ای از شعشعه ی "عند ربهم یرزقون" بر ما خاکیان زمینی و تجلی گر عشق و شور و حال عاشقان حسینی است که آوای دل انگیز عاشورائیان را به گوش جهانیان می رساند.

بی تردید حضور در بسیج و قرب با حاملان پرچم عزت و سربلندی ایران اسلامی پاداش و اجر مجاهدان مومن و مخلصی است که نه به صرف خواست و اراده خویش بلکه با عنایت و خواست الهی به این مدرسه عشق الهی و معراجگاه اندیشه پاک اسلامی راه یافته اند.

امروز آن چیزی که اهمیت دارد نگاه بی شائبه به مقوله ی "تفکر بسیجی" است. تفکر بسيجى يعنى آن مجموعه‌ى معرفتها و روشها و منشهایى كه ميتواند مجموعه‌هاى عظيمى را در ملت به وجود بياورد كه تضمين‌كننده‌ى حركت مستقيم و پايدار اسلامى آن ملت باشند. اين يك تفكر است؛ در ذهن هم نيست، در خارج و در عينيت وجود دارد. حركت بسيجى، سرنوشت ايران را، بلكه سرنوشت فراتر از ايران را تغيير داد. از روز اول، بسيجيان امام ما در ميدانهاى گوناگون انقلاب تا پيروزى انقلاب و تا پس از انقلاب حركتى كردند كه ماندگار و الگو شد، يادگار ملت ايران در عرصه‌ى تاريخ شد. امروز جوانان نيويورك و كاليفرنيا هم شعارهاى مردم مصر و تونس را تكرار ميكنند، از آنها الهام ميگيرند؛ انكار هم نميكنند. جوانان مصر و تونس هم از حزب‌الله و حماس و جهاد اسلامى الهام گرفته‌اند و فرا گرفته‌اند و پنهان نكردند. و معلم اول در عصر جديد، بسيجىِ امام بزرگوار ما بود؛ كه همه از بسيجىِ امام بزرگوار فراگرفتند و از جانبازان و سربازان و فداكاران اين انقلاب ياد گرفتند كه چگونه ميتوان اسطوره‌هاى قدرت مادى را شكست، چگونه ميتوان به نام خدا بتها را شكست، چگونه ميتوان ايستاد، چگونه ميتوان مقاومت كرد. اينها حقايقى است كه امروز وجود بسيج، عينيت بسيج، حركت بسيج، هدفهاى بسيج، ما را به اين حقايق آشنا ميكند. انقلاب اسلامى و ملت انقلابى با يك چنين تفکری، با يك چنين آموزه‌هائى، با يك چنين روحيه‌اى، توانست بسيارى از ناممكنها را ممكن كند و اين حركت ادامه خواهد داشت.

رجاء واثق دارم که با عنایات خاصه حضرت ولی عصر آقا امام زمان (عج) و تحت فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در نهادینه کردن "تفکر بسیجی" که الگو و مدل بی بدیل در مدیریت عرصه های مختلف کشور است، موفق باشیم.

 

شهرام اسفندیار

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه مازندران و جوان نمونه آملی سال 91

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0