توزیع مرغ دولتی تاثیری در تنظیم بازار داشت؟
15 تیر 1391 ، دیدگاه 0

به گزارش گروه تحلیل و بررسی پایگاه خبری کمال نیوز ، با خبر شدیم که قیمت مرغ در آمل 4800 تومان شد  و مرغ به صورت دولتی در شهرستان پخش می شود.

متن کامل مصاحبه خبرگزاری فارس با رییس اداره بازرگانی آمل بدین شرح است:

  رئیس اداره بازرگانی آمل:

قیمت مرغ در آمل 4800 تومان شد

خبرگزاری فارس: رئیس اداره بازرگانی آمل گفت: از امروز توزیع مرغ گرم هر کیلو 4 هزار و 800 تومان در شهرستان آمل آغاز شده است.

عباسعلی زمانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با اشاره به اینکه به دنبال افزایش قیمت مرغ در روزهای گذشته تصمیم استانی برای توزیع مرغ در بازار گرفته شده است، اظهار داشت: توزیع مرغ گرم به منظور ایجاد تعادل و تنظیم بازار صورت می‌گیرد.

وی با اعلام از امروز روزانه دو تا 2.5 تن مرغ کشتار روز در سطح شهر آمل توزیع می‌شود، افزود: شش مرکز توزیع در شهرستان آمل برای این امر در نظر گرفته شده است.

زمانی یادآور شد: فروشگاه بسیجیان آمل و فروشگاه مرتضوی و تعدادی واحد صنفی دارای پروانه روزانه مرغ گرم به قیمت کمتر از بازار را دریافت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه این واحدها روزانه سهمیه مشخصی را دریافت می‌کنند، بیان کرد: این مرغ به قیمت 4 هزار و 800 تومان در بازار عرضه می‌شود.

رئیس اداره بازرگانی آمل با تاکید بر اینکه از طریق هماهنگی‌های صورت گرفته با کشتارگاه‌های شهرستان مرغ روزانه شهرستان تامین می‌شود، گفت: در صورت ضرورت یک سهمیه فوق‌العاده نیز برای شهرستان در نظر گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت به این کشتارگاه‌ها یارانه پرداخت می‌کند.

زمانی با اعلام اینکه امروز مرغ زنده در آمل 4 هزار و 300 تومان خرید و فروش شد، گفت: تلاش می‌شود قیمت مرغ تا ماه مبارک رمضان متعادل شود.

خبرنگار ما برآن شد تا به منظور بررسی نحوه توزیع مرغ دولتی و تاثیر آن بر تنظیم بازار گزارشی میدانی از مرغ فروشی های سطح شهر تهیه کند.

خبرنگار ما با مراجعه به یکی از مرغ فروشی های معرفی شده و سوال از اینکه مرغ کیلویی چند است با قیمت 6300 تومان مواجه شد که خبرنگار ما گفت: پس قضیه این مرغ های دولتی چیست؟ که فروشنده گفت : این مرغ ها به مقدار محدودی توزیع می شود و در حدود ساعت 10 صبح که مرغ را می آوریم تا ساعت 12 به پایان می رسد.

گزارش خبرنگار ما از چند مرغ فروشی واقع در خیابان امام رضا(ع)، هراز و بلوار طالب آملی حاکی از آن است که قیمت مرغ از قرار کیلویی 5950، 5980، 6000، 6200، 6300 و 6500 متغیر است.

خبرنگار ما بعد از این بازدید ها در تماس تلفنی با رییس اداره بازرگانی آمل پیرامون نحوه توزیع مرغ دولتی و میزان آن سوالاتی را پرسید که زمانی گفت: روزانه حدود 2 تن مرغ دولتی به قیمت کیلویی 4800 تومان در بین برخی فروشگاهها و مراکز معتبر برای دسترسی مردم به مرغ با قیمت پایین توزیع می شود که ما در تلاش هستیم با اقدامات لازم قیمت مرغ را کاهش دهیم.

زمانی گفت: همین الان این مرغ ها در حال توزیع است که خبرنگار ما با گرفتن آدرس یکی از این مرغ فروشی ها که در خیابان امام رضا(ع) بود به آنجا رفت که با صفی نسبتا طولانی از مردم مواجه شد که برای خرید مرغ دولتی آمده بودند.

خبرنگار ما از فروشنده پرسید که چه مقدار مرغ به شما داده می شود و نحوه توزیع چگونه است که فروشنده گفت: 500 کیلو مرغ به ما داده شده است و به هر نفر تنها2 عدد مرغ می دهیم و حدودا تا 1 ساعت دیگر با توجه به صف و حضور مردم تمام خواهد شد.

خبرنگار ما به دلیل آنکه مرغ کیلویی 4800 تومانی حتی 2 عدد شده است را از دست ندهد وارد صف شد و با مردم به گفتگو پرداخت.

فردی که خود را خادم مسجد معرفی کرده بود گفت: قیمت مرغ روز به روز بالا می رود و خرید مرغ با قیمت حدود 6000 تومان برای ما سخت و مشکل است که خواهشمندیم مسئولین چاره اندیشی کنند زیرا که ماه مبارک رمضان هم در پیش است.

فرد دیگری که خود را کارمند بازنشسته معرفی کرده بود گفت: مرغ به عنوان یکی از غذاهایی است که همه مردم از آن استفاده می نمایند و بدین منظور مسئولین استانی و کشوری باید با چاره اندیشی دقیق جلوی افزایش قیمت مرغ را بگیرند.

خبرنگار ما از این فرد پرسید که آیا 2 عدد مرغ می ارزد که بیایید و صف بایستید؟ این کارمند بازنشسته که حدود 60 سال سن داشت در پاسخ گفت: وقتی فرزندان و نوه ها دورت را گرفتند و نتوانستی مخارجت را تامین کنی مجبور هستی بیایی در صف تا مرغ ارزان تر بخری.

فرد دیگری که خود را بازاری معرفی کرده بود گفت: نحوه توزیع مرغ در آمل خوب است ولی باید توجه داشت که نیاز مرغ مردم بیش از اینها است و باید میزان توزیع مرغ دولتی افزایش یابد تا از قیمت بازار آزاد کاسته شود.

پایگاه خبری کمال نیوز ضمن تشکر از توزیع مرغ دولتی در بین مردم بر این عقیده است که این اقدام تا امروز تاثیر چندانی در تنظیم بازار نداشته است و دلیل آن این می باشد که مرغ در بازار آزاد به کیلویی حدود 1000 تومان بیش تر از مرغ دولتی به فروش می رسد که در این راستا باید با افزایش میزان توزیع مرغ دولتی و حمایت از مرغداران و کشتارگاههای صنعتی شاهد کاهش قیمت در سراسر مراکز عرضه مرغ باشیم که امیدواریم این امر تحقق پیدا نماید.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0