در سایه سار ولایت
8 خرداد 1391 ، دیدگاه 0

 آقا، دوتا نوید به ما دادند: یکی نوید پیروزی و دومی نوید زنده بودن ما که در این پیروزی بود. پس از پیروزی دیدم تمام کسانی که در آن دیدار حضور داشتیم، زنده‌ایم.

تشویق و تنبیه بجا

رهبر معظّم انقلاب، کسانی را که‌ خوب، منظم‌ و حساب‌ شده کار می‌کرده و می‌کنند، توسط‌ درجه، مدال‌ و یا روش‌های دیگر تشویق فرموده و گاهی‌ هم‌ کسانی را به‌ دلیل‌ کم‌ کاری‌ و بدکاری، تنبیه می‌فرمایند.

مثلاً به‌ دلیل‌ آتش گرفتن‌ یک‌ انبار، کالای زیادی‌ از بین رفته بود. وقتی‌ خبر به‌ مقام‌ معظّم رهبری‌ رسید، ایشان بازرسی فرستادند و دقیقاً بررسی کردند. سپس دستور فرمودند با کسانی که خطاکار بودند، به‌ شدّت‌ برخورد شود. همچنین‌ حوادثی‌ در انبار مهمات یکی‌ از لشکرها رُخ داده بود، بازرس فرستاده‌ و فرمودند: در پرونده همان‌ فرمانده لشکر به‌عنوان تخلف ثبت‌ کنید و با ایشان برخورد شود.

سردار عبدا... عراقی

نقش محوری در رشد علمی کشور

چه در جلسات خصوصی چه در جلساتی که همراه با دانشجویان در خدمت مقام معظم رهبری بوده‌ایم، به این نتیجه رسیده‌ام که ایشان از عمق جان معتقدند که توانمندی‌های جوانان ایرانی خیلی بیش‌تر از چیزی است که بالفعل شده و خیلی باید به حوزه دانشگاه‌ها و تحقیقات توجه شود تا اینها بتوانند دستاوردهای خود را بیش‌تر نشان بدهند .

اگر صحبت‌های‌شان را مرور کنید، علاوه بر صحبت‌های یک رهبر، صحبت یک دانشمند تمام عیار است که تمام زوایا را می‌بیند و با دانشجویان و اساتید بحث می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد و این خواستن است که امید ایجاد می‌کند و همه گام‌های بلندی برمی‌دارند.

البته اگر فضا و بستر را بهتر فراهم کنیم، مطمئناً رشد ما خیلی بیش‌تر از وضعیت فعلی خواهد بود. گرچه الان رشد علمی ما در دنیا بی‌نظیر است، رشد و مشتق حرکت‌مان را عرض می‌کنم، نه مقدار آن را. یعنی در واقع شیبی که دارد جلو می‌رود، در دنیا تک است و اول هستیم، ولی باز این شیب را می‌شود خیلی زیادتر کرد که به نظر من نقش محوری را مقام معظم رهبری دارند.

دکتر محمد سلیمانی

تسلط بر علوم موشکی

موشکی را طراحی کرده بودیم که دستاورد بسیار مهمی محسوب می‌شد؛ همراه با یکی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح خدمت مقام معظم رهبری رفتیم و این موشک را معرفی کرده و سیستم آن را برای ایشان توضیح دادیم. فرمانده محترم کل قوا وقتی توضیحات ما را شنیدند، ابهامات خود را یک به یک مطرح کردند.من متحیر بودم که حضرت آقا چقدر دقیق و پیچیده این سؤالات را مطرح می‌کنند و چنان دقیق و کارشناسانه سخن می‌گویند که گویا ایشان خود از عالی رتبگان نظامی در حوزه تخصص موشک هستند.

سؤالات رهبری به قدری دقیق بود که آن فرمانده عالی رتبه نظامی در پاسخ به ایشان گفت که باید به این سؤالات فکر کنیم و پاسخ را بعدا عرض کنیم. در حضور مقام معظم رهبری، احساس می‌کردم که با یک صاحب فن و یک متخصص فوق‌العاده خبره طرف هستیم.لذا هر ابهامی که مطرح می‌کردند، باید پاسخ فنی می‌شنیدند تا راضی شوند و این حکایت از لطفی است که خداوند از بابت نعمت مقام معظم رهبری به‌عنوان ولی امر مسلمین نصیب ما کرده است.

سرلشکر شهید تهرانی مقدم

دوراندیشی فرمانده کل قوا

حضرت آقا در جهت ادای تکلیف همیشه توصیه می‌فرمایند و قبل از هر توصیه‌ای خودشان عامل آن هستند.

در 22 سال اخیر که خدمت ایشان هستم حضرت آقا حتی یک بار هم به‌عنوان جایگاه مسؤولیتی و فرماندهی کل قوا در خصوص نیروهای مسلح امری از خود نفرموده‌اند. ایشان همیشه می‌فرمایند کارها باید بررسی کارشناسانه شود و نظرات کارشناسی را می‌بینند و تاکید می‌کنند که نظرها و تصمیمات همه جانبه باشد و در انتها بر اساس تکلیفشان فرمان می‌دهند.

مقام معظم رهبری همیشه می‌فرمایند من راضی به وضع موجود نیستم. پس از جنگ، مسؤولان به دنبال خرید موشک رفتند و با یکی از کشورها قرارداد بستند. بعد خدمت آقا رسیده و اعلام کردند که قرارداد خرید 12 فروند موشک را بسته‌ایم. در این حین، حضرت آقا به آن‌ها فرمودند که نه، شما حق ندارید. آن‌ها گفتند که حالا ما این قرار داد را بسته‌ایم و آن‌ها را خریده‌ایم. حضرت آقا دوباره فرمودند نه، بروید یک فروند بیاورید و با مهندسی معکوس آن را بسازید.

این تدبیر حضرت آقا باعث شد ما امروز پیشرفت‌های بسیار خوبی در حوزه موشکی داشته باشیم و آن کشوری که آن روز با ما قرارداد بست، الان نیازمند توانمندی ما در حوزه موشکی است. این تاکید مقام معظم رهبری به بومی سازی تجهیزات در همه حوزه‌ها بوده و هست.

سردار محمد شیرازی، رئیس دفتر نظامی فرماندهی کل قوا

تذکر جالب رهبر انقلاب

اواخر سال گذشته، رهبر معظم انقلاب در دیدار پنج ساعته خود از نمایشگاه فناوری‌های راهبردی، از نزدیک با بخشی از دستاوردهای برجسته علمی و فناوری محققان و دانشمندان کشور بیش‌تر آشنا شدند.در بخشی از نمایشگاه، دبیر شواری عالی انقلاب فرهنگی، با توضیح درباره نقشه جامع علمی کشور در برابر معظم له قرار گرفت.

وی در حال توضیح درباره نقشه جامع علمی کشور بود و می‌گفت: طبق فرمایش شما، این نقشه آماده شد و همه چیز در این نقشه لحاظ شده گرچه در نقشه مشخص شده که در چند رشته از جمله پتروشیمی هم اکنون هم در منطقه اول هستیم و....

وی منتظر تأیید و تقدیر رهبر انقلاب بود که ایشان با هوشمندی خاصی تاکید کردند این‌که الان در منطقه اول هستیم این مهم نیست، مهم این است که در سال در منطقه اول باشیم، به هر حال امروز پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، اما کشورهای دیگر هم همین‌طور نمی‌مانند، این عرصه رقابت وجود دارد و ما باید مسیر پیشرفت را طوری طی کنیم که سال بعد در منطقه در صدر جایگاه علمی باشیم.

دو نوید خواندنی حضرت آقا به دبیرکل حزب ا...

پس از پایان جنگ 33روزه سید حسن نصرا... به ایران آمد؛ در دیداری که با او داشتیم، گفت: «سال قبل عرصه به ما تنگ شد و تصمیم گرفتیم عقب‌نشینی کنیم؛ در حزب‌ا... به طور جدی به این جمع‌بندی رسیدیم؛ به ایران آمدیم و با مسؤولان ایران مشورت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که باید عقب‌نشینی کنیم.

خدمت حضرت آقا رسیدیم؛ شرایط را به ایشان توضیح دادم؛ وقتی طرح عقب‌نشینی را مطرح کردم، آقا فرمودند «شما حق عقب‌نشینی ندارید». من گفتم: «با مسؤولان ایران صحبت کردیم». ایشان فرمودند: «اشتباه کردند؛ شما حق عقب‌نشینی ندارید؛ بروید مقاومت کنید».

وظیفه شرعی ما تبعیت بود و گفتم: «چشم مقاومت می‌کنیم.» در دلم گفتم ما شهید می‌شویم و این جریان می‌خوابد.نماز ظهر را به امامت حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای خواندیم؛ ایشان بین نماز ظهر و عصر به ما رو کردند و فرمودند: «عنقریب شما پیروزی را خواهید دید و همه شما در این پیروزی، زنده خواهید ماند».

این نوید در دل ما بود و به لبنان رفتیم و مقاومت کردیم؛ تا این‌که عقب‌نشینی فضاحت‌بار دشمن در سال اتفاق افتاد. با خود گفتم: آقا، دوتا نوید به ما دادند: یکی نوید پیروزی و دومی نوید زنده بودن ما که در این پیروزی بود. پس از پیروزی دیدم تمام کسانی که در آن دیدار حضور داشتیم، زنده‌ایم.

علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

منبع :هفته نامه پرتو سخن-خبرگزاري فارس

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0