آنچه در جلسه شورای فرهنگ عمومی آمل گذشت؛
30 خرداد 1395 ، دیدگاه 0
از ضرورت جلوگیری علم گردانی در ماه محرم تا برگزاری کنگره میرقوام الدین مرعشی +عکس

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی، امام جمعه آمل در جلسه شورای فرهنگ عمومی آمل اظهارداشت: بحث علم گردانی را در دستور کار خود قرار دادیم تا بتوانیم این نگاه غلط را از نگاه مردمی و فرهنگ سازی جمع کنیم.

وی تصریح کرد: فلسفه ای برای علم گردانی وجود ندارد و زیبنده عزاداری امام حسین(ع) نیست که باید امسال نگاه ویژه ای به این امر داشته باشیم.

امام جمعه آمل اظهارداشت: خوبی ها در وجود جوانان ما نهفته است که باید آن را جامه عمل بپوشانیم تا بتوانیم این قضیه را جمع کنیم که بزرگانی مانند آیت الله جوادی آملی نظریاتی در این راستا دارند و ما باید برای نهادینه سازی آن گام برداریم.

حجت الاسلام مرتضوی افزود: جلوی ابزارآلات موسیقی نامناسب را در عزاداری ماه محرم می گیریم که این امر زیبنده و شایسته عزاداری سرور و سالار شهیدان نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی ادامه داد: این شخصیت چهره ای جهانی است و وظیفه داریم در راستای برگزاری باشکوه کنگره کوشا باشیم.

امام جمعه آمل اظهارداشت: عده ای بدون کفش وارد مقبره میربزرگ می شوند که چنین اقدامی در جایگاه این امام زاده نیست و مفروش کردن این بقعه متبرکه را در دستور کار خود قرار دادیم.

حجت الاسلام مرتضوی با بیان این که ترویج جایگاه علما و بزرگان دینی نیازمند فرهنگ سازی است، ادامه داد: قدر علما و بزرگان خود را نمی دانیم که ضرورت دارد در این عرصه کارهای فرهنگی شایسته ای صورت گیرد.

وی افزود: حضرات آیات حسن زاده و جوادی آملی مایه خیر و برکت برای ما و افتخار جهان اسلام هستند که باید آمل را نسبت به این دو عالم گرانقدر بسیج کنیم.

امام جمعه آمل تصریح کرد: نیاز است در کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی از حضرات آیات حسن زاده و جوادی آملی تجلیل شود که امری ارزشمند است.

حجت الاسلام مرتضوی بیان داشت: در کارهای فرهنگی باید به صورت جهادی عمل کنیم تا بتوانیم نتایج مورد نظر خود را حاصل کنیم.

وی افزود: اجتماع بزرگ عزاداران آمل در دهه اول محرم باید مانند دیگر شهرهای معروف در بحث عزاداری برگزار شود و نیاز است این کارها را انجام دهیم تا بتوانیم نحوه درست عزاداری را فرهنگ سازی کنیم.

ضرورت برگزاری باشکوه کنگره بین المللی میرقوام الدین مرعشی

احمد منفرد، فرماندار ویژه آمل اظهارداشت: اگر توانستیم اسلام را تا به امروز حفظ کنیم به سبب پایبندی به مراسمات مذهبی بود که تاسوعا و عاشورای حسینی نقش بسزایی در این راستا داشته است.

معاون استاندار مازندران اظهارداشت: متاسفانه مشاهده می کنیم به اسم محرم و صفر آن را از محتوا تهی می کنند و این نقشه شوم ایادی استکبار جهانی است.

وی افزود: تکریم امام حسین(ع) و بزرگداشت دین به این مفهوم نیست که بخواهیم خودمان را ضربه بزنیم و اصل علم گردانی ریشه در مباحث دینی ندارد.

منفرد اظهارداشت: رسانه ها و صداوسیما نقش مهمی در راستای مقابله و جلوگیری از آسیب های عزاداری در ماه محرم دارند که باید از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

فرماندار ویژه آمل با بیان این که می توانیم از الگوهای خوب عزاداری استفاده کنیم، گفت: تحکیم مبانی دینی ضرورت دارد و باید اهداف محرم و قیام سرور و سالار شهیدان را تبیین کنیم.

وی تصریح کرد: جلوی علم گردانی را در شهرستان آمل می گیریم که نباید این انحرافات برای عزاداری امام حسین(ع) وجود داشته باشد.

معاون استاندار مازندران از برگزاری کنگره بین المللی میرقوم الدین مرعشی در آمل خبرداد و بیان داشت: این کنگره در راستای پاسداشت مقام و معرفی میرقوام الدین مرعشی برگزار می شود که باید نحو شایسته ای صورت گیرد.

منفرد با بیان این که آمل شهر بزرگان و علما است و صبغه فرهنگی بسیاری دارد، گفت: میرقوام الدین مرعشی یک شخصیت دینی و سیاسی بوده که حکومت اسلامی مرعشیان را ایجاد کرده است.

وی اظهارداشت: در دبیرخانه کنگره باید عناصر ملی حاضر باشند و شعباتی هم در شهرهای دیگر ایجاد شود تا بتوانیم این کار بزرگ را به نحو شایسته ای برگزار کنیم.

فرماندار ویژه آمل تصریح کرد: برگزاری نخستین کنگره مقداری سخت است که باید برای دیگر علما و بزرگان خود نیز چنین برنامه هایی را داشته باشیم که امری مهم و اساسی است.

میرقوام الدین مرعشی از چهره های بزرگ فرهنگی جهان اسلام است

محمد محمدی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل در این جلسه افزود: میرقوام الدین مرعشی از چهره های بزرگ فرهنگی جهان اسلام است که کنگره بین المللی برای ایشان برگزار می شود.

وی تصریح کرد: یک سال قبل اقدامات اولیه ای از برگزاری دیدار با آیت الله جوادی آملی تا جلساتی در استانداری مازندران با تشکیل کمیته های مختلف صورت گرفت اما به دلیل مشکلاتی اجرایی نشد.

دبیر شورای فرهنگی عمومی آمل اظهارداشت: امروز اقدامات را برای این کار آغاز می کنیم که اگر این شخصیت بزرگ در شهرهای دیگر بود کارهای بسیاری برایشان صورت می دادند.

محمدی افزود: نخستین حکومت اثنی عشری توسط میرقوام الدین مرعشی در این شهرستان ایجاد شد و پیشنهاد می کنیم کنگره بین المللی همزمان با روز ملی علویان برگزار شود.

وی با اشاره به روز جهانی قدس اظهارداشت: ضرورت دارد با هماهنگی دستگاههای مرتبط در راستای برگزاری باشکوه راهپیمایی روز جهان قدس و مراسم بزرگداشت آن کوشا باشیم.

ضرورت ورود همه دستگاههای اجرایی برای جلوگیری از علم گردانی

سرهنگ ولی الله گنجیان مقدم، فرمانده انتظامی شهرستان آمل اظهارداشت: نیروی انتظامی مستندی را در راستای آسیب های عزاداری ساخته است.

وی تصریح کرد: نیاز است همه دستگاههای اجرایی در بحث جلوگیری از علکم گردانی وارد شوند که جامعه روحانیت می تواند در این عرصه گام های ارزشمندی بردارد.

قرارگاه فرهنگی در شهرستان آمل تشکیل شود

حمید محمدنسب، مدیر آموزش و پرورش آمل در این جلسه اظهارداشت: نیاز به کارگروه های تخصصی داریم تا بتوانیم محصول این کارگروه ها را در شورای فرهنگ عمومی مطرح و تصمیم گیری کنیم که باید میان تئوری و عمل فاصله بگذاریم.

وی تصریح کرد: برای عزاداری ماه محرم الگوهایی وجود دارد که باید مورد مطالعه قرار گیرد تا بتوانیم عزاداری را به نحو شایسته ای برگزار کنیم.

محمدنسب اظهارداشت: آسیب های مختلفی در حوزه عزاداری ماه محرم وجود دارد که ضرورت دارد بررسی شود تا بتوانیم در مسیر رفع آن کوشا باشیم.

مدیر آموزش و پرورش آمل افزود: میرقوام الدین مرعشی نیز شخصیت بزرگی است که دستگاه تعلیم و تربیت شهرستان آمل آمادگی کامل را در برگزاری باشکوه کنگره بزرگداشت ایشان دارد.

وی با اشاره به مراسم روز قدس اظهارداشت: ضرورت دارد از سخنرانان ویژه در مراسم این روز دعوت شده و طراحی از نمادهای رژیم غاصب صهیونیستی انجام شود.

محمدنسب با تاکید بر این که قرارگاه فرهنگی در شهرستان آمل تشکیل شود، گفت: مقام معظم رهبری دغدغه فرهنگی دارند و دستور ایجاد قرارگاه فرهنگی دادند که باید این امر در شهرستان محقق شود.

مدیر آموزش و پرورش آمل ادامه داد: چارت اولیه برای این قرارگاه ترسیم شده است و کانون های مختلفی را دربرمی گیرد که قرار است کار فرهنگی در اقدام و عمل صورت گیرد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0