مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت برنج ایران:
30 خرداد 1395 ، دیدگاه 0
کشاورزان نفس های آخر را می کشند/ واردات برنج برخلاف شعار سال اقتصاد مقاومتی است/ اخذ مدال چهره برتر صنعت، معدن و تجارت کشور/ معرفی اعضای جدید هیئت مدیره مرکز

 

سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در گفتگو با پایگاه خبری کمال نیوز ،با تاکید براین که شعار سال مقام معظم رهبری باید نصب العین مدیران قرارگیرد گفت: آنچه که مسلم است اقتصاد مقاومتی برای کشورمان بسیار مهم است و حتی رهبری استفاده شعاری و ابزاری را امسال ممنوع کردند و فرمودند که حتما باید اقدام وعمل شود.

وی افزود: پایه های اقتصادی یک کشور  که بخش عمده آن را کشاورزی تشکیل می دهد ،خصوصا محصولات استراتژیک گندم و برنج . محصولات استراتژیک بدان معنا است که ما در مراودات جهانی و چانه زنی های سیاسی و اقتصادی اگر در محصول استراتژیک دچار کمبود باشیم باید ازموضع ضعف مذاکرات را انجام دهیم.

گندم و برنج محصولات استراتژیک کشاورزی هستند

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران ادامه داد: دو محصول استراتژیکی مثل گندم و برنج ،که برنج دومین محصول استراتژیک کشورمی باشد باید خودکفا و یا خوداتکا شویم و مقام معظم رهبری به صراحت اعلام فرمودند که ما باید در محصولات کشاورزی خصوصا محصولات استراتژیک به خودکفایی برسیم.

یزدان پناه تاکید کرد: اگرچه الان در خارج ازکشور بتوانیم  محصولات استراتژیک را ارزان تر تهیه کنیم باید به تولیدات داخلی خودمان بها دهیم تا به مرز خودکفایی و خوداتکایی برسیم و با توجه به اینکه سازمان فائو به صراحت اعلام کرد در سال 2025 هیچ کشوری برای صادرات برنجی ندارد و هرکشوری برنج تولیدمی کند برای مصرف داخلی خودش می باشد.

 وی با بیان اینکه  اگر برنامه ریزی نداشته باشیم در آینده کشاورز ما در کاشت برنج دچار ضرر و زیان می شود و مشاهده می کنیم که پس از یکسال زحمت در آخر ته کیسه آن چیزی نمانده تا  بتواند هزینه روزمره زندگی و تامین فرزندان مثل ازدواج و تهیه مسکن را فراهم کند و کشاورز مجبور خواهد بود بخشی از زمین های خود را بفروش برساند تا بتواند به امورات زندگی خود برسد.

فروش زمین های کشاورزی برای رهایی از مشکلات زندگی

وی اشاره کرد:  کشاورز برای رهایی از قرض و بدهی مجبور می شود زمین های خود را بصورت قطعه قطعه بفروش برساند و این یعنی سطح زیرکشت تولید برنج ما کم می شود و قطعا در سال 2025 با توجه به افزایش جمعیت و نیاز بیشتر به برنج  و تولید کمتر ما شاهد کمبود برنج هستیم.

 چهره برتر صنعت، معدن و تجارت کشور با تاکید بر اینکه اگرعده ای امروز دم از مصرف کننده می زنند و با این شعار واردات برنج را افزایش می دهند عملا تیشه به ریشه کشاورز می زنند گفت: اینها دلی سوخته برای مصرف کننده ندارند بلکه دلشان برای جبیب های خودشان می سوزد و اگر این اتفاق بیافتد وسطح زیر کشت کاهش پیدا کند و نتوانیم به نقطه خودکفایی برسیم در آینده مصرف کننده ما باید چندین برابر برنج را خریداری کند.

وی تصریح کرد: اگر امروز قیمت برنج کیلویی 10 هزار تومان است و ما برنامه درستی نداشته باشیم  در آینده نزدیک که هیچ کشوری برنج برای فروش نداشته باشد قطعا  مصرف کننده باید کیلویی یکصد هزار تومان خریداری کند و این مسئله شوخی نیست و کارشناسان بیایند و این مسئله را بررسی کنند که فقط 6 درصد تولید برنج جهان در چرخه تجارت جهانی قرار می گیرد و چه بسا هر لحظه شاهد باشیم که برنجی برای خریداری وجود نداشته باشد .

تبلیغات برنج خارجی در صداوسیما ممنوع است

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران  اضافه کرد: در صداوسیما تبلیغات برنج خارجی ممنوع است و کارشناسان آمدند و بررسی کردند برای حمایت از کالای داخلی چه صنعتی و کشاورزی تبلیغ کالاهای خارجی را در صدا و سیما ممنوع کردند . اگر قیمت برنج از 8 هزار تومان به 10 هزارتومان رسید اصلا گران نیست وعده ای سودجو بواسطه عنوان حمایت از مصرف کننده حق ندارند برنج خارجی را بیاورند.

یزدان پناه عنوان داشت: یک مصرف کننده سر سفره غذای خودش 100گرم برنج مصرف می کند برایش تفاوت نمی کند (به شرط تضمین آینده ) یک وعده از800 تومان به هزارتومان برسد اما برای کشاورز ما بسیار متفاوت است و اگر این اتفاق بیافتد کشاورز ما حتی حیاط خانه خودش را کشت برنج می کند بنابراین به این امر مهم بسیار توجه داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه تبلیغ برنج خارجی ممنوع است گفت:چطور محصول برنج خارجی به راحتی می آید و در صداوسیما جوایز اعلام می کند و هرشب چه مبلغی هزینه می شود و چرا ما نمی توانیم برای یک برنج داخلی چنین کاری را انجام دهیم و چطور می گویند برنج بصورت قاچاق وارد می شود اگرما در طول سال برنج وارد نکنیم برنج قاچاق چطور وارد می شود.

با برنامه ریزی می توانیم جلوی قاچاق برنج به کشور را گرفت

وی ادامه داد: مگر ما نمی توانیم مرزهای خود را کنترل کنیم ؟ آیا برنج قاچاق مواد مخدراست که گرمی و یا کیلوئی وارد  شود و وقتی ما می گوییم 400هزار تن قاچاق برنج  داریم ، هرکشتی 20 هزارتن  معادل ۲۰ کشتی و معادل ۲۰۰۰۰ تریلی است . آیا واقعا ورود ۲۰ کشتی و یا بیست هزار تریلی را نمی توان کنترل کرد ؟ چرا حتما براحتی می توانیم کنترل کنیم.

چهره برتر صنعت، معدن و تجارت کشور ادامه داد: در بحث نان قیمت را افزایش دادیم و کشور را از بحران نجات دادیم و اگر به برنج داخلی مبلغی اضافه شود 20 درصد  اسراف بعد از پخت حذف می شود و کشاورز هم انگیزه تولید پیدا می کند.

یزدان پناه با بیان اینکه ورود برنج خارجی در حقیقت  اقدام و عمل برای سودجویان می باشد گفت: این اقدام و عمل تیشه به ریشه کشاورزی داخلی میزند و یعنی درست مقابل فرمایشات رهبری عمل کردن و این برای ما و برای کشاورز و  دلسوزان این انقلاب آزاردهنده است و فقط عده محدودی از واردکنندگان باید سودهای کلان ببرند و ما نمی گوییم نبرند اما در شرایط خاص و در چهارچوب که حداقل کشاورزان ما دارند نفس های آخر را می کشند لااقل بتوانیم اینها را زنده نگه داریم.

سریال برادر تشویق برای واردکنندگان است

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران افزود: ازمسئولین تقاضا داریم که این مسائل را ساده قلمداد نکنند و مسائل را جدی بگیرند و بیایند با آمار و ارقام صحبت کنیم و با احساسات مردم در سریال ها بازی نکنیم و نیائیم مردم راگول نزنیم و اگر دلتان برای مصرف کننده می سوزد آینده و تولید پایدار را تضمین کنید و تضمین تولید پایدار به مفهوم بها دادن به کشاورز داخلی می باشد.

یزدان پناه با تاکید براینکه سریال برادر که از شبکه سراسری پخش می شود در حقیقت تشویق برای واردکنندگان می باشد بیان داشت: به شکر خدا ذائقه مردم میل به برنج داخلی پیدا کرده و عده ای آمدند و برنامه ریزی کردند چگونه می توانند این ذائقه را تغییر دهند و بتوانند سودهای کلان را به جیب بزنند و الان برنج کشاورز خارجی را تبلیغ می کنیم یعنی اینکه کشاورز ما نباشد و کشاورز خارجی باشد.

وی اضافه کرد: در کل سال واردات برنج ممنوع باشد به غیر از 4 ماه که کمبود برنج داریم اگر چه کمبود برنج 800 هزارتن می باشد  و اعلام می کنند یک میلیون تن و حال دارند  دسیسه می کنند  دو میلیون تن کسری برنج داریم تا  بتوانند واردات بیشتری انجام داده و چرا که  به دنبال پرکردن جیب خودشان هستند.

یزدان پناه تاکید کرد: ما باید آگاه باشیم چطور وقتی که پای صنعت خودرو به میان می آید تمام قد همه حمایت می کنند و مصرف کننده دو برابر قیمت خریداری می کند و سه میلیون کشاورز ما که تولید پایدار و امنیت غذایی را تامین می کنند جایگاهی ندارند و کسی نباید حامی آنها باشد و فقط شعارگونه بیایند صحبت کنند . حتی صداوسیما نباید بخشی ازبرنامه ها را تخصیص به تولیدات داخلی دهد؟  و فقط هر جایی که به مشکل برخوردند شعارگونه بیایند و برخورد کنند که درعمل شاهد هستیم برنج های خارجی هستند که پر و بال می گیرند . چرا ؟ به کجا می رویم؟

قدردانی از اقدام سریع نمایندگان مجلس در جلوگیری از واردات برنج

یزدان پناه با قدردانی از اقدام و عمل سریع نمایندگان مجلس در جلوگیری از ورود برنج در زمان برداشت محصول داخلی تصریح کرد: تشکر می کنم از نمایندگان شریف استان مازندران در مجلس که با جدیت مقابل این موضوع ایستادگی کردند و از آنها تقاضا دارم این امر را ساده نگیرند و در صحن علنی مجلس به جد قوانینی را مصوب کنند که هیئت دولت با یک بخش نامه آن را تغییر ندهد.

دریافت مدال چهره برتر صنعت، معدن و تجارت کشور

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با اشاره به دریافت مدال چهره برتر صنعت، معدن و تجارت کشور گفت: به لطف خداوند متعال مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران  که در حال احداث هستیم و با توجه به شرایط بداقتصادی و عدم گرفتن کمک از دولت و نگرفتن وام از هیچ یک از بانکها و با همت 428 نفر از سهامداران توانست بودجه خودش را تامین کند و این مرکز را که خانه امید کشاورزان و مصرف کنندگان درراستای برندسازی و فرآوری از ضایعات برنج و بسته بندی برنج می باشد موفق به اخذ مدال چهره برتر صنعت، معدن و تجارت کشور شد.

یزدان پناه اشاره کرد: در همایش برگزار شده این شرکت موفق به اخذ گواهینامه چهره ماندگار صنعت، معدن و تجارت گردید که این مدال افتخار تقدیم می شود به شهدای مدافعان حرم، کشاورزان و مردم عزیز مازندران که این مجموعه مثل نگینی در مازندران با عمر کوتاه خود می درخشد و خداوند متعال را شاکر هستیم، هستند کسانی که ببینند کارهایی که در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل انجام شده و آن را تقدیر می کنند که  بدین وسیله از مسئولین سپاسگزاریم.

ترکیب جدید هیئت مدیره مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

وی با اشاره به برگزاری مجمع عمومی در 16 خرداد سال 95 که سهامداران ترکیب هیئت مدیره قبلی را مجدد انتخاب نموده و بدین وسیله از عملکرد هیئت مدیره  قدردانی کردند  و از طرفی بار مسئولیت سنگین تری را بر دوش ما گذاشتند و از خداوند متعال خواستاریم تا در این امر مهم ما را کمک کند تا بتوانیم با روسفیدی بیرون بیایم.

یزدان پناه اظهارداشت: اعضای جدید هیئت مدیره شرکت توسعه تجارت برنج مازندران آقایان سید عباسعلی صادری رییس هیئت مدیره، حسن نعمتی نایب رییس هیئت مدیره، سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل و عضوهيئت مديره ، ابراهیم قلی زاده عضو هیئت مدیره،  محمد باقر امان پور عضو هیئت مدیره، سید حسین توسلی مقدم عضو هیئت مدیره، مجید نجفدری عضو هیئت مدیره و علی حیدری و مسلم بابائی به عنوان بازرس هستند.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0