در مراسم گرامی داشت روز موزه در آمل مطرح شد؛
28 اردیبهشت 1395 ، دیدگاه 0
خرید خانه های تاریخی با هدف حفظ میراث فرهنگی / سومین موزه آمل در راه است +عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، محمدرضا شیدفر، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل در مراسم گرامیداشت روز جهانی موزه و هفته ملی میراث فرهنگی که در موزه تاریخ آمل برگزار شد اظهارداشت: بزودی کلنگ اولین پارک باستان شناسی ایران در آمل زده می شود و پارک مشاهیر هم صورت می گیرد.

وی افزود: موزه ها ویترین معرفی اصالت کشورها در دنیا هستند که مهم ترین شاخصه توسعه در دنیا قلمداد می شوند که مسئولان تلاش می کنند با هر بضاعتی بر تعداد موزه ها افزوده و برای غنای آن گام بردارند.

شیدفر ادامه داد: موزه تاریخ را در شهرستان آمل که داریم که در سه طبقه خدمات ارائه می دهد که طبقه اول مخزن و آزمایشگاه، طبقه دوم مردم شناسی و نامه ها و عکس های آمل و طبقه سوم به آثار باستان شناسی مربوط می شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل خاطرنشان کرد: در سال های اخیر تلاش کردیم موزه شهدا را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت راه اندازی کنیم که تلاش بسیاری در این عرصه صورت گرفت.

وی افزود: موزه سوم آمل را در عمارت عبادی با همکاری بخش خصوصی کلید زدیم که صنایع دستی و آثار مشاهیر مکتوب آمل را دربرمی گیرد.

شیدفر ادامه داد: آمل تنها شهری است که 2 هزار سال سابقه اسمی دارد و در سخنان بسیاری از مورخین به عنوان شهر شاخص قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه آمل شناسی اتفاقات خوبی افتاده است که تلاش می شود بخشی از موزه سوم به این امر اختصاص پیدا کند.

اسداله تورنگ، رییس شورای شهر آمل با بیان این که ساختمان های قدیمی آمل برای حفظ میراث فرهنگی و بازدید علاقمندان و مسافران خریداری می شود، افزود: برای پل های تاریخی آمل حدود 800 میلیون هزینه کردیم تا حفظ شود که برای نقاشی هم قرارداد آن با مشکل مواجه شد که کار نیمه تمام ماند و از طریق دادگستری پیگیر هستیم.

رییس شورای شهر آمل ادامه داد: با تمام وجود حامی میراث فرهنگی هستیم که آمل گذشته ارزشمندی دارد و باید تلاش کنیم آینده خوبی داشته باشد که در همه عرصه ها نمونه هستیم و باید از سرمایه های خود استفاده کنیم.

محمد محمدی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل در این مراسم افزود: یکی از بزرگترین معضلات کشور این است که به میراث فرهنگی اهمیتی نمی دهیم که دارد به فراموشی سپرده می شود.

وی خاطرنشان کرد: نباید بگذاریم فرهنگ ک محیط زیست ما خراب شود که همه حافظان فرهنگ هستیم و باید جلوی تخریب فرهنگ را بگیریم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0