وزیر ارشاد: جای نقد سازنده در فضای رسانه‌ای خالی است
28 اردیبهشت 1391 ، دیدگاه 0
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متاسفانه جای نقد سازنده همچنان در فضای رسانه‌ای ما خالی است.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید محمد حسینی در مراسم تقدیر از پیشکسوتان مطبوعات و مراسم اهدای جوایز چهارمین جشنواره فصلی مطبوعات و خبرگزاری‌ها گفت: امسال برای نخستین بار در روز جهانی ارتباطات این اقدام پسندیده صورت می‌گیرد که از پیشکسوتان مطبوعات تقدیر می‌شود.

وی گفت: با توجه به قرار گرفتن در روز ارتباطات امسال به بُعد نرم‌افزاری ارتباطات پرداخته می‌شود. چون معمولا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هرساله در این روز برنامه‌هایی دارد.

وی ادامه داد: تحولات شگرفی در سال‌های اخیر در این زمینه صورت گرفته است و ما دائما شاهد نوآوری‌ها و ابتکارات و خلاقیت‌ها در این حوزه هستیم.

وی با بیان اینکه آنچه مهم است بُعد نرم‌افزاری و پیامی است که می‌خواهد منتقل شود، گفت: اگر ما در این عرصه فعال نباشیم دیگران بهره‌برداری خود را خواهند داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نظام سرمایه‌داری و نظام سلطه جهان همه تلاش خود را انجام می‌دهند تا فرهنگ و تفکرات خودشان را برای اینکه سلطه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در سایر کشورها داشته باشند القا کند که در این راه نیز از ترفندهای مختلف همچون چهره‌سازی و جلوه ‌دادن قدرت خودشان استفاده می‌کنند.

وی گفت:‌همچنین در هرجای دنیا هر کس که بخواهد در مقابلش بایستد، به نوعی نکات منفی را مطرح می‌کند و هر کشوری که می‌خواهد مستقل باشد مثل ایران از مخالفین چهره‌سازی و به بعضی‌ها در سطح جهان جایزه نوبل می‌دهند. که چهره تاثیرگذار باشند.

وی با بیان اینکه ما در مقابل عرصه نبرد و مقابله هستیم و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، گفت: حتما جامعه مطبوعاتی ایران باید این مسئله را مدنظر داشته باشد.

حسینی اضافه کرد: رسانه‌ها با اختلاف نظرها و گرایش‌هایی که دارند باید مصالح و منافع کشور را همیشه مدنظر قرار دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب و بازدید مقام معظم رهبری از این نمایشگاه گفت: طی بازدیدی که رهبر معظم انقلاب اسلامی از این نمایشگاه داشتند، چند نکته را بیان کردند. یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری تاکید داشتند وجه ظاهری کار و صفحه‌آرایی بود که باید جاذبه داشته باشد.

به گفته وی نکته دیگری که مقام معظم رهبری تاکید داشتند صیانت در زبان فارسی در کتاب‌ها بود. کسی که متنی را می‌خواند نباید اذیت شود.

وی ادامه داد: نکته دیگری که در حوزه رسانه مطرح می‌شود، این است که عده‌ای می‌گویند با ورود رسانه‌های اینترنتی جای روزنامه‌ها تنگ شده زیرا اخبار به سرعت از طریق این رسانه‌های اینترنتی منتشر شده و مردم از آنها باخبر می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه این یک بحث جدی است، گفت: ما بر این باوریم که هر کدام از این رسانه‌ها خواست گستره خود را دارند و جای یکدیگر را تنگ نمی‌کنند، اگرچه ممکن است ریزش مخاطب داشته باشیم.

وی ادامه داد: نکته دیگری که اهمیت دارد این است که هرچه هویت مستقل‌تر داشته باشیم تاثیرگذارتر خواهیم بود.

وی ادامه داد: اکثر نقاط دنیا رسانه‌ها در دست سیاستمداران است و احزاب و گروه‌هایی که تنها منافع خود را می‌بینند، باعث می‌شود رسانه‌ها از حق‌مداری فاصله بگیرند و همچنین نتوانند اعتماد مردم را جلب کنند.

وی افزود: رسانه‌های ما همچنین خط تعادل میان آزادی بیان، اخلاق و منافع کشور را تشخیص ندادند. شاید تلاش هم در این زمینه شده باشد و یا اینکه مدیران هم در این باره قوانینی شفاف نداشته‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: همچنین متاسفانه در کشور نقد سازنده جایش در میان رسانه‌ها خالی است. گاهی اوقات رسانه‌ها به تعریف و تمجید می‌پردازند و گاهی تخریب می‌کنند.

وی یکی از رسالت‌های مطبوعات را نظارت بر امور کشور دانست و گفت: مطبوعات و رسانه‌ها در کشور به مباحث مالی و پیشگیری از فساد نقش دارند که اگر مطبوعات در کشور سالم باشند، تاثیرگذارتر خواهند بود.

حسینی در پایان با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری افزود: برای فرهنگ‌سازی کار سختی را در پیش داریم و صرفاً نباید به کارهای تبلیغاتی در این زمینه پرداخت.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0