در گفتگو با کمال نیوز مطرح شد؛
18 اسفند 1394 ، دیدگاه 0
اظهارات عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در خصوص پرونده بابک زنجانی / مقابله با مفاسد اقتصادی نیازمند چاره اندیشی اساسی است

 

عزت الله یوسفیان ملا، عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز با اشاره به اعلام صدور حکم اعدام بابک زنجانی و همدستانش اظهارداشت: در خصوص این فرد حکم قضایی بود که در ابتدا در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور که همین مقامات قضایی در آن جا نیز عضو هستند با مطرح شدن پرونده هم اعضای ستاد و دستگاه قضایی متفق القول بر این عقیده بودند میزان مجازات و نحوه اتفاقی که باید برای این فرد بیافتد دست خودش است که خود این فرد وضعیت پرونده را تعریف می کند.

وی تصریح کرد: نظر بر این بود چون هدف برگشت بیت المال به خزانه کشور است و بابک زنجانی بیاید همکاری و همراهی داشته باشد که بیت المال به حدی است قابل چشم پوشی نبوده و اثر مستقیم در سیستم اقتصادی کشور می گذارد.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس افزود: قانون می گوید اگر متهمی دستگیر شود و در جریان بازجویی و کشف جرم بیاد و مساعدت کند و محل اختفای مال را نشان داده و مجرمین دیگر را معرفی کند شرایط تخفیف مجازات فراهم شده و مجازات سنگین تبدیل به مجازات خفیف می شود.

یوسفیان ملا تصریح کرد: بابک زنجانی در تمام مدت محکومیت به او فرصت مناسب داده شده و به صراحت اعلام کردند میزان مجازات دست خودش است و این فرد فرصت گرفت و تقاضای مهلت کرد تا این وجوه را بپردازد اما متاسفانه در مهلت معین این اتفاق صورت نگرفته و از زمینه تخفیف مجازات استفاده نکرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: بابک زنجانی با دست خودش کاری کرد تا به سمت هلاکت برود و هنوز هم دیر نشده است و این مطالبی که بیان می کنم نظر بنده بوده و نظر دستگاه قضایی نیست و در حد مسوولیتی که در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور دارم باید سخن و تکلیف خود را بیان کنم.

وی با بیان این که اگر بابک زنجانی باز هم اراده کند تا این وجوه را برگشت دهد یا حداقل مسیری را نشان دهد که سبب برگشت وجود شود می تواند در پرونده او اثرگذار باشد، گفت: بابک زنجانی تا الان بیان می کرد می توانم پول را برگشت دهم اما آیا شما می توانید این پول را گرفته و به سمت کشور بیاورید که در شرایط کنونی دیگر بهانه ای ندارد و ما مشکلی نداریم.

عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: بابک زنجانی همیشه بیان می کرد راهی برای بازگشت پول ندارم و کشور در تحریم است اما در این زمان همه مقدمات آماده شده است و می تواند باز هم خودش را نجات دهد و کسانی که اطلاعاتی دارند می توانند بدهند تا او را از حکمی که قاضی داده است نجات دهند.

یوسفیان ملا افزود: قاضی در صدور حکم بابک زنجانی تمام دقت خود را صورت داده و با همه شرایط راه آمده و مهلت های خواسته شده را داده است و بابک زنجانی نیز هر حرفی خواسته زده و او را آزاد و راحت گذاشتند اما از این شرایط به نفع خود و کشور استفاده نکرده است.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس خاطرنشان کرد: هنوز هم دیر نشده است و می تواند بیاید در خصوص پول توضیحات لازم را بدهد که هم خدمتی به کشور و هم خدمتی به جسم و جان خودش است.

وی افزود: بابک زنجانی از عوامل تشدید مجازت برای خود استفاده کرده و می تواند تا نظر قاضی قطعی نشده و به مرحله اجرایی نرسیده است خودش را نجات دهد و این پول را برگرداند و اگر نمی تواند این کار را انجام دهد راه را نشان دهد که جمهوری اسلامی آن میزان قدرت دارد که با مساله برجام پیش آمده پول را به خزانه کشور برگشت دهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهارداشت: این پول به میزانی است که به صورت قطعی و یقینی در حسن جریان اقتصادی کشور اثرگذار است و نیامدن پول سبب مجازات سنگین این فرد براساس قانون شده است.

عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: پرونده بابک زنجانی با افراد دیگری نظیر فاضل خداداد و امیرمنصور آریا تفاوت دارد که برای آن ها کار از کار گذشته بود.

وی افزود: دستگاههای اجرایی، قضایی، تقنینی و مدیران کشور که مصمم به مبارزه با فساد هستند بعد از این که حکم بابک زنجانی به هر جایی رسید اگر خواست خودش را از بین ببرد حکم اجرایی می شود و اگر زمینه نجاتش را فراهم کرد حکم تغییر می کند که سپس نباید پرونده را به صورت کلی مختومه کنیم و باید بررسی کنیم تا چه کارهایی صورت دهیم دیگر این پرونده ها ایجاد نشود که تا این لحظه چنین کاری در خصوص پرونده های مفاسد اقتصادی صورت نگرفته است.

 نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس خاطرنشان کرد: تازه بعد از این قضایا باید بگوییم کار شروع شده است و چه کنیم تا این اتفاقات صورت نگرفته و به دنبال پیشگیری از وقوع جرم برویم که قوه قضاییه تنها تکلیف ندارد و همه دستگاههای اجرایی و تقنینی باید در این راستا کوشا باشند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: نمی توانیم به هیچ فساد اقتصادی در کشور اشاره کنیم که از بستر بانک ها عبور نکرده باشد که این بانک ها در اختیار دولت و مجلس هستند که ضرورت دارد کاری صورت گیرد تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم و نظام بانکی نباید اجازه دهد سیستم فساد در داخل تشکیلات آنان ایجاد شود.

یوسفیان ملا ادامه داد: وقتی فکر می کنیم با تمام شدن این مجازات پرونده مختومه می شود اشتباه است که با مختومه شدن پرونده تازه مشکل ما شروع می شود که اگر کاری کردیم می توانیم امیدهایی برای آینده داشته باشیم و اگر کاری صورت نگیرد شاید خدایی ناکرده شاهد اتفاقات دیگری هم باشیم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0