امام جمعه دابو و دشت سر مطرح کرد:
8 دی 1394 ، دیدگاه 0
بصیرت محوری زمینه ساز اقتدار و تعالی نظام اسلامی می شود / حماسه 9 دی نشانگر ولایت مداری ملت ایران بود

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز، حجت الاسلام مهدی تقی زاده، امام جمعه دابو و دشت سر در نشست با موضوع بصیرت و فتنه اکبر که در مسجد امام سجاد(ع) آمل برگزار شد با بیان این که انسان همیشه در مسیر زندگی بر سر دو راهی قرار می گیرد، افزود: سعادت دنیا و آخرت انسان در گرو تصمیماتی است که او بر سر این امور اتخاذ می کند.


امام جمعه دابو و دشت سر تصریح کرد: در چنین شرایطی شناخت حق و باطل و دوست و دشمن اهمیت فراوانی دارد که برای شناختن این مسائل نیز بصیرت و روشن بینی فوق العاده ای لازم است که قرآن کریم این بصیرت را ثمره تقوا می داند.


وی ادامه داد: با حضور در متن و بطن دین مبین اسلام از حضرت آدم تا خاتم الانبیا و از خاتم الانبیا تا خاتم الاوصیا همه بزرگان دینی رسالتشان ایجاد بصیرت در زندگی مردم معاصر خود بوده و آمدند مسیر سعادت را در زندگی بشریت منقش کرده و به سعادت و کمال دعوت و از شقاوت و پستی دور کنند.


استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در همیشه زمان لشکر عقل بودند تا عقلانیت را در مسیر زندگی بشریت قرار دهند و نیز با مرور تاریخ اسلام می بینیم که چه بر سر رهبران دین با تفکر شورا و سقیفه و حکمیت آوردند که نشان از عدم بصیرت آنان به ولایت اهل بیت عصمت و طهارت بوده که علت عقب ماندگی اسلام فراموشی غدیر است.


حجت الاسلام تقی زاده افزود: از آتش گرفتن منزل پیامبر گرامی اسلام تا با دست بسته بردن وصی و جانشین حضرت محمد(ص) و جریانات امام حسن(ع) گرفته تا وقایع عاشورا تا به زمان حاضر چه فتنه هایی در مسیر دین قرار گرفت و مسلمانان چه دیده و کشیدند و حتی جریانات امروز مسلمانان جهان نشأت گرفته از تفکر منحوس فتنه گران در ردای اسلام که از نسل بنی امیه و بنی العباس هستند.


امام جمعه دابو و دشت سر تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در چند سال اخیر به آن تأکید داشتند مفهوم بصیرت و ضرورت برخورداری و بهره مندی از آن در عرصه های سیاسی و اجتماعی بوده است که مشکل اصلی جامعه اسلامی را نبود بصیرت و ضرورت در این عرصه عنوان کردند.


وی ادامه داد: دلیل همه انحرافات سیاسی و اعتقادی که تاکنون ملت ها با آن روبرو بوده و در بعضی زمان ها به نابودی و انحطاط آنان نیز منجر شده رفتارها، تصمیم گیری ها و موضع گیری های بدون بصیرت بوده است.


حجت الاسلام تقی زاده تصریح کرد: بصیرت نوعی بینش عمیق درباره حق و حقیقت است که در رفتارهای فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دیگر امور بروز و نمود دارد و سبب می شود انسان در همه عرصه ها به ویژه امور اجتماعی و سیاسی رفتاری همسو با حق داشته باشد.


استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: در قرآن کریم مشتقات بصر 148 بار و واژه بصیرت دو بار تکرار شده و به طور کلی واژه بصر در متون اسلامی گاه درباره بینایی ظاهری و حس و گاه درباره بینایی باطنی و عقلی به کار می رود و در قرآن و روایات اسلامی واژه هایی وجود دارند که معادل واژه بصیرت و یا به آن بسیار نزدیک هستند.


وی با بیان این که بصیرت دانایی صرف نبوده بلکه دانایی همراه با باور وایمان است که از این روی سبب هدایت و حرکت است، گفت: بصیرت سبب هدایت بوده که انسان را از غفلت بیدار می کند و انسان بصیر به کمک این قوه از خطر گمراهی و فریب خوردن در امور و موضع گیری های غافلانه و حساب نشده در امان است.


امام جمعه دابو و دشت سر افزود: بصیرت مانند سپری است که در هنگام فتنه ها و مواقف خطرناک انسان را مصون و محفوظ نگه می دارد و نیز نیرویی نهانی است که به انسان در شناخت حقایق تا عمق وجود یا باطن آن کمک کند.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: انسان بصیر کسی است که چشم دل او به نور الهی روشن گشته و از حواس ظاهری خود به بهترین وجه استفاده می کند و چنین انسانی مانعی در برابر چشم و گوش و پیش روی خود ندارد و اهل اندیشه و تدبر است که با دلایل روشن و اطمینان سخن می گوید.


وی به مهم ترین ویژگی های بصیرت اشاره کرد و بیان داشت: بصیرت مربوط به قلب و ذات و جان انسان، معرفت بدون اجمال و ابهام، آرامش دهنده قلب و روشنایی و نور خاص است.


حجت الاسلام تقی زاده خاطرنشان کرد: ایمان به خدا و اعتقاد به وحی، نبوت و امامت، نوری در عمق جان پدید می آورد که این پرتوافکنی و نورافشانی همان بصیرت است.


استاد حوزه علمیه مازندران ادامه داد: در گذر تاریخ جوامع گوناگون بشری با شرایطی روبرو شدند که حق و باطل درهم آمیخته بود و مردم دچار فتنه های بزرگی شده بودند و فتنه هایی که پیامد آن انحراف مردم از مسیر حق بود که جوامع اسلامی نیز از این حادثه مصون نماندند.


امام جمعه دابو و دشت سر افزود: دشمنان اسلام با آمیختن حق و باطل و ایجاد شک و شبهه در دل ها درصدد بودند اهداف شوم خود را با دور ساختن جوامع اسلامی از مسیر کمال و به تاراج بردن فکر و فرهنگ اصیل اسلامی عملی کنند که فتنه گران در این فضا، باطل را شبیه به حق جلوه می دهند.


وی ادامه داد: یکی از مقوله های سیاسی اجتماعی که نوع حکومت ها با آن دست به گریبان هستند مسأله فتنه و فتنه انگیزی است که در شرایط خاص محیطی و سیاسی اجتماعی امکان بروز و ظهور می یابد و کشور ما نیز از این واقعیت مستثنی نیست که در سال های اوایل انقلاب اسلامی و در چند سال اخیر نمود بیشتری داشته است.


استاد حوزه علمیه مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به شناخت کامل مقوله بصیرت و در مقابل فتنه و مطابقت آن به عصر معاصر و وقایع اخیر و جریاناتی که مانند همیشه ایام خواص جامعه دچار فتنه شده و از بصیرت دور و خود را در معرض آزمایش سختی قرار دادند.


وی ادامه داد: با حضور رهبر معظم انقلاب که با نطق معنوی و الهی ایشان مدعیان کاذب و طاغیان زمان در لانه سست خود فرو رفته که جای تعجب دارد آیا از وقایع تاریخ اسلام و شورا و صقیفه درس نگرفتید و با چه تفکری هم گروه با ایادی استکباری شدید.


حجت الاسلام تقی زاده تصریح کرد: امروز خط مقدم ما آرمان های امام و رهبری و قانون اساسی است و از شورای نگهبان که از استوانه های اصیل نظام هستند درخواست داریم متقن به صلاحیت های انتخابات بپردازند.


وی ادامه داد: مطابق برنامه از پیش تعیین شده هم برای خبرگان رهبری و هم مجلس شورای اسلامی برنامه دارند که باید متوجه باشیم تاریخ تکرار نشده و مجلس ششم دیگری محقق نمی شود و مردم ما در نهم دی نشان دادند مطیع رهبری معظم انقلاب هستند و امروز بسیج هفتاد میلیونی آماده و با بصیرت تمام گوش به فرمان ولایت فقیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0